На Банковій кажуть, затримувати ворогів України наші «специ» не планували...
Стверджують, що інформація про злив «справи вагнерівців» – фейк
Ти йому в очі плюй, а він каже: дощ іде. Цією українською приповідкою можна проілюструвати несподіване продовження гучного скандалу у вищих ешелонах української влади, який зачіпає питання нашої національної безпеки.
Кілька днів тому журналіст Юрій Бутусов, відомий надійними джерелами у політичному закуліссі, розповів про «крота» у президентському оточенні. Що цей «стукач» передав країні-агресору секретну інформацію про операцію українських спецслужб із затримання військових злочинців, членів російської приватної військової компанії «Вагнер», які воювали проти ЗСУ на окупованому Донбасі. Якщо вірити опублікованому Бутусовим, цих бойовиків наші хлопці вирахували, хитро виманили із Росії у Мінськ. Звідти бойовики для виконання нового замовлення мали летіти у Туреччину, але по дорозі літак (начебто із технічних причин) повинні були приземлити у Києві. Там буцімто СБУ і мала за-арештувати злочинців…
Про хід цієї спецоперації (тривала більше року), а також її фінальну стадію колишній керівник Головного управління розвідки Міноборони Василь Бурба доповідав президентові Зеленському. При цій розмові були присутні голова його Офісу Єрмак, ще кілька осіб. Спец-операція повинна була відбутися 25 липня. Але на нараді у президента керівник його канцелярії заявив, що спецоперацію треба відкласти, бо, мовляв, це завадить домовленості з росіянами про перемир’я на Донбасі. Новий «час Х» перенесли на 30 липня. Однак за день до того стало відомо, що «вагнерівців» у Мінську затримали… білоруські спецслужби. А через два тижні, як того і можна було сподіватися, відправили їх до Москви. І ще одна цікава деталь: невдовзі після розмови у кабінеті президента згадуваного Василя Бурбу звільнили…
Бутусов натякає на агентів Росії, які працюють у близькому оточенні президента Зеленського. Мовляв, через них стався витік важливої інформації. Вимагає негайного розслідування провалу спецоперації, щоб встановити і притягнути до відповідальності винних. Каже, що цей провал рівнозначний державній зраді. Для контролю за розслідуванням запропонував створити у Верховній Раді Тимчасову слідчу комісію. І натякнув: підозра про державну зраду стосується і його, Володимира Зеленського…
А що наші «верхи»? Через інтернет-видання, відоме своєю лояльністю, запопадливістю до Банкової, було оприлюднено інтерв’ю з Бурбою. Повідомлення Бутусова він назвав… дезінформацією і домислами. А поширювані відомості про «справу вагнерівців» розцінив як спробу завдати «істотної шкоди репутації спецслужб України». Дав зрозуміти, що цю історію придумали і реалізували російські спецтехнологи.
Своєю чергою, новий керівник ГУ розвідки Міноборони Кирило Буданов заперечив, що поява «вагнерівців» у Мінську була спецоперацією СБУ — стверджує, що їх туди делегували російські спецслужби.
Зреагував і керівник президентської канцелярії Єрмак. В інтерв’ю «Лівому берегу» він доповнив заперечення Бурби. Сказав, що версія про участь українських спецслужб у появі російських бойовиків-найманців у Білорусі «виглядає як добре продумана та спланована дезінформаційна кампанія».
Така заява лише додала хмизу у скандал із «кротом» в оточенні Зеленського. Журналіст Бутусов запропонував послухати аудіозапис розмов співробітників СБУ, які вербували «вагнерівців» (ці плівки роздобула журналістка Яніна Соколова). На одному із таких записів російський бойовик Денис Харитонов розповідає, як 23 липня 2014 року, діючи у складі російського батальйону «Степь» поблизу села Маринівки (Донецька область) він збив із переносного зенітно-ракетного комплексу «Стріла» два українські військові літаки і вертоліт. Каже, що стріляти із ПЗРК його навчили у 22-й бригаді спецназу збройних сил Росії. За свої «подвиги» в Україні він отримав два російські державні ордени «За заслуги». Вручав їх у Кремлі помічник Путіна Сурков.
За словами Бутусова, у ході своєї спецоперації українські спецслужби планували серед інших затримати двох терористів, причетних до знищення малайзійського «Боїнга», до збиття українського військового літака Іл-76, який підлітав до Луганського аеропорту, а також терориста, причетного до знищення нашого літака Ан-26 поблизу Луганська.
Безперечно, якби цього Харитонова та його поплічників наші спецслужби «пов'язали», він став би ще одним важливим свідком на судових процесах проти Росії, зокрема у Міжнародному трибуналі, де режим Путіна звинувачують у тероризмі. Але через злив інформації ворогу ми такий важливий козир втратили. Юрій Бутусов підсумовує: «Просто обурливо, що зрадник у керівництві України замість того, щоб притягнути до відповідальності Харитонова та інших терористів, вирішив не псувати стосунків із Путіним — і в останній момент „злив“ секретну операцію!».