«Мертвонароджене перемир’я»
Незважаючи на оголошене припинення вогню на Донбасі, окупанти зірвуть домовленості, вважає політолог Дмитро Снєгирьов
З минулого понеділка на сході України було проголошено «режим повного та всеосяжного припинення вогню». Про нього домовилися на засіданні Тристоронньої контактної групи у Мінську. «Завізували» цей мир у своїй телефонній розмові російський та український президенти. Виглядало, що напередодні своїх іменин вони хотіли зробити Донбасу подарунок у вигляді припинення стрілянини. Але вкотре така угода виявилася фікцією. «Та сторона», як називає російських окупантів та їх маріонеток Володимир Зеленський, через пів години після обумовленого старту «всеосяжної тиші» відкрила вогонь по українських позиціях. За перші неповні дві доби «припинення вогню», як повідомила спеціальна моніторингова місія ОБСЄ, було зафіксовано 111 порушень цього режиму, до їх числа віднесли 21 вибух.
Патріотичні сили провели по країні акції протесту проти таких угод, які нагадують капітуляцію перед ворогом. А от керівництво держави відреагувало на зрив домовленостей так, ніби нічого особливого не сталося. Віце-прем'єр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков заявив, що обстріли з боку російських найманців після оголошення режиму перемир’я «є випадками порушення режиму тиші, але не означають порушення перемир’я як такого». Проаналізувати «мирні» домовленості двох Володимирів, точніше — їх імітацію, кореспондент «Високого Замку» попросив військового експерта, керівника громадської організації «Права справа» Дмитра Снєгирьова.
— У вас була надія на те, що після того, як Зеленський переговорив з Путіним, стріляти на фронті перестануть?
— Не було. Відразу після підписання цих угод я заявив, що йдеться про «мертвонароджене перемир’я». Бо як тільки Україна продемонструє Росії власну суб’єктність, власне бачення розвитку ситуації на сході, покаже свою дорожню карту вирішення проблеми, так звані плани «В» і «С», про який не раз казав Зеленський, Росія відразу піде на ескалацію конфлікту. Тобто застосує звичну тактику — військово-дипломатичний тиск на наше керівництво, аби змусити його виконати першою чергою політичну частину Мінських домовленостей. Тому всі ці розповіді про «повне і всеосяжне припинення вогню» — порожні декларації. А з реаліями доведеться стикнутися українським військовим. Порушення згаданого «перемир'я» — обстріл українських позицій — відбулося через 25 хвилин після початку його дії.
Ще один показовий момент. Обстріли, зокрема позицій нашої 36-ї бригади морської піхоти, сталися після телефонної розмови Зеленського з Путіним. З одного боку, правильний крок нашого керівництва — шукати миру. Ми намагалися змусити російську сторону нести пряму відповідальність у разі нової військової напруги, відповідальність за зрив цих домовленостей. Але у Кремлі добре прорахували цей сценарій. Прес-секретар Путіна Пєсков заявив, що Росія не є стороною конфлікту і не може гарантувати режиму дотримання тиші…
Замість того, щоб привернути увагу світової спільноти до порушень режиму тиші з боку незаконних збройних формувань, Київ заявив, що йдеться про поодинокі обстріли, ледь не «ексцес виконавця». У Росії це пояснили «певною автономністю» загонів терористів, які діють на Донбасі. Це відверто дурнувата заява, бо Російська Федерація повністю (і на низовому, і на вищому рівнях) контролює діяльність незаконних збройних формувань на Донбасі. Більше того, вони фактично інтегровані у збройні сили РФ. Жоден постріл, навіть зі снайперської зброї, не може відбутися без згоди російських кураторів.
Ми чули також дивні заяви щодо порушення режиму тиші і від міністра Рєзникова, які понижують суб’єктність Української держави і можливість для політичних маневрів Києва. Незрозумілою є позиція цього високопосадовця щодо повернення російських спостерігачів (більшість з них, як відомо, — кадрові офіцери Головного управління розвідки або ФСБ) у Спільний центр контролю і координації (СЦКК). Це відверто дурнувата ідея! Українська сторона має наполягати на тому, щоб не СЦКК, а саме місія ОБСЄ слідкувала за режимом дотримання тиші.
— Які військово-політичні наслідки для нашої країни матиме домовленість про «всеосяжне і повне припинення вогню»? Чи не є це поступкою ворогові, чи не призведе до деморалізації нашого війська?
— Припинення вогню — це виконання першого пункту Мінських домовленостей 2014 року. Відповідно, якщо ми виконуємо його, то тим продемонструємо свою добру волю. Росія і країни Заходу можуть заявити, що Мінські угоди діють, й виконується їх основний, безпековий пункт. На порушення цього пункту з боку Росії завжди звертала увагу Україна, вимагаючи продовження економічних санкцій і заявляючи про неможливість проведення виборів на окупованих територіях. Тепер Росія може заявити, що уже встановлено режим тиші, відповідно вимагатиме від України виконання політичної частини Мінських угод…
Розрахунок української сторони полягає у тому, що Росія не виконуватиме взятих на себе зобов’язань, відтак ми зможемо апелювати до країн Заходу щодо порушень Москвою своїх зобов’язань. Невипадково Україна намагається підтягнути Росію як учасника конфлікту, хоча та дистанціюється від цього. Києву варто на дипломатичному полі створити умови, які, образно кажучи, змусили б російську сторону порушити взяті нею на себе зобов’язання. Ми маємо наполягати на неможливості виборів на окупованій частині Донбасу, неможливості проведення виборів у Донецьку і Луганську облради на контрольованій Україною частині Донбасі. Така позиція викликає невдоволення Путіна. Відповідно Росія першою порушить угоду про припинення вогню. Власне, вона уже робить це.
Напередодні підписання угоди про всеосяжне припинення вогню, 22 липня, відбулася чергова ротація регулярних підрозділів Збройних сил Російської Федерації на окупованому Донбасі. Звідти на територію Росії вийшла частина російської армії, відповідно інша її частина на окуповану нашу територію зайшла. У Луганську окупанти зосередилися за адресою вул. Щорса, 2-а, у колишньому гуртожитку. Така ротація свідчить про те, що Росія навряд чи дотримуватиметься режиму припинення вогню.
На окупованих територіях нині відбуваються батальйонно-тактичні навчання, йде накопичення важкої бронетехніки поблизу селищ Мирне і Кругле (так звані Лутугінські табори). Це також є порушенням Мінських домовленостей та інших угод про припинення вогню, й свідчить про справжні наміри Москви.
Про інші загрози, які несе Україні фіктивне припинення вогню з боку окупантів. Встановлені заборони на використання безпілотних літальних апаратів і роботи розвідувальних груп позбавляють ЗСУ можливості контролювати переміщення, накопичення і, головне, — передислокацію підрозділів 1-го і 2-го армійських корпусів регулярних підрозділів Російської Федерації, які сконцентровані на окупованій території. Ми фактично залишилися без очей і вух…
Інша небезпека у тому, що місія ОБСЄ не може у повному обсязі контролювати окуповані території. Там зараз не більше 10% особового складу цієї місії — всього 20 представників. Бойовики не допускають їх для контролю, мотивуючи це спалахом коронавірусу. Фактично блокується робота місії ОБСЄ. Українська сторона повинна наполягати на відновленні її функціональності. Адже відсутність моніторингу переміщень військ на окупованій території унеможливлює контроль за припиненням вогню. Тобто ми не можемо мати об’єктивної картини того, що відбувається.
— Із «припиненням вогню» збіглась відставка Леоніда Кучми з посади керівника української делегації у Тристоронній контактній групі. Чим би ви це пояснили?
— Йдеться про зміну перемовників. Невипадково з’явилася реакція російського представника Гризлова, який каже, що саме постать Кучми «врівноважувала» позицію української сторони, зокрема «партії війни», з точки зору Росії, не давала можливості для ескалації військової напруги. Певними своїми заявами і діями Кучма мінімізував можливі ризики для Російської Федерації…
Швидше, йдеться про те, що Україна зміною перемовників і формату переговорів намагається відпрацювати власний сценарій розвитку подій. Якщо вдасться показати, що «та сторона» не виконує основний пункт Мінських домовленостей — всеосяжне припинення вогню, тоді легітимність Мінських угод, які, до речі, підписав саме Кучма, буде поставлено під сумнів. Тепер його підпис там буде лише підписом приватної особи, який не накладає на Україну жодних юридичних зобов’язань. Це прекрасно розуміють у Кремлі. Тому й так занервували через відставку Кучми.
А тим часом…
Відомий політолог Тарас Березовець заявив: «Вихід Леоніда Кучми із ТКГ по Донбасу збігся з новими домовленостями Зеленського з Путіним. І якщо такий досвідчений лис покинув переговорну групу, він нутром передчуває великі проблеми. І зовсім не хоче нести тягар відповідальності за них. Поганий сигнал. Негативні прогнози починають збуватися».