«Сакральна» цифра – сім районів
Чому на Львівщині визначено саме таку «нарізку» районів – сім, а не шість чи вісім
Кореспорндент «ВЗ» запитала у т.в.о. голови департаменту економічної політики Львівської ОДА Степана Куйбіди:
«Визначення кількості районів — прерогатива Кабінету Міністрів. ЛОДА тут була швидше дорадчим голосом. Попри це пригадую 2019 рік, коли профільне міністерство ще тоді декларувало намір про створення п’яти районів на Львівщині. Згодом ЛОДА подала свою пропозицію на шість районів. Я був на нараді у міністерстві, і концепцію з шести районів там схвалили. За деякий час ця процедура фіналізування реформи була відкладена у довгу шухляду. Але тепер, коли зрозуміли, що потрібно заходити на вибори на новій адміністративно-територіальній основі, Кабмін і ВР взялися до цих останніх штрихів у реформі. Це вже був 2020 рік. На консультаціях, які організовувало Міністерство розвитку громад і територій, було обговорено питання щодо районування і підтримано концепцію шести районів. Але тоді окремі експерти висловилися щодо можливого сьомого району, а саме — Яворівського. Експерти стверджували, а Міністерство підтримувало, що методологічно це допустимо. Відтак пропозиція Кабміну до Верховної Ради була вже сім районів.
Але ми досі не розуміємо правил гри. Йдеться про компетенції і фінанси, які будуть закріплені за цим рівнем районів. Якщо це тільки питання організації державної влади, то укрупнення районів — хороший кейс з точки зору концентрації фінансових і людських ресурсів. Нинішній адмінтерустрій є застарілим, це радянський пережиток. Вже давно напрошувалося, щоб його змінили. Якщо ж говоримо, що на рівні районів має бути самоврядність, маємо розуміти, які компетенції будуть відведені цій самоврядності. Великий знак питання — фінансовий ресурс. Тобто коли розумітимемо чітке розмежування компетенцій і чітке розмежування фінансів, тільки тоді зможемо аналізувати, добре утворені ці сім районів чи зле. Сьогодні це гадання на кавовій гущі".
— Чому ці райони такі нерівномірні? Львівський на більш ніж мільйон населення, інші — маленькі.
— Львівський район тільки тому великий, що там є місто Львів. Але кількість населення — не ключовий показник у цій історії. Має значення інституційна, фінансова спроможність, логістика, адміністративна складова, інфраструктурна складова. Тобто є низка критеріїв. Для цього є спеціальна методологія. Консультації з цього приводу проводили чиновники, експерти, представники державних структур і всеукраїнських асоціацій. Тобто громадськість з районів була. Крім того, кожен із районів був активний у процесі децентралізації. Від них була колосальна кількість звернень. Не можна сказати, що не було обговорення. Було обговорено достатньо, а може, навіть заговорено…