Києву треба зав’язувати з «Мінськом». Але на Банковій не визначилися...
Рік правління Володимира Зеленського, його невиразна, багато у чому наївна (“надо просто перестать стрелять”) позиція ні на крок не наблизила Україну до врегулювання ситуації на Донбасі.
Миром там і не пахне. Нічого не дала груднева «нормандська» зустріч за участі шостого президента України. Стріляти «та сторона» (як каже про російських бойовиків Зеленський) не перестала. Чи не кожного дня серед українських воїнів є убиті і поранені. Наше керівництво почувається безпорадним, безсилим протидіяти Путіну. Надія «подивитися в очі» російському самодержцю і спонукати його до миру не виправдалася. Зе! президент боїться назвати Росію агресором. Утім, Україна має шанс упокорити його. Допомогти у цьому нам може Захід, світова коаліція проти російського імперіал-тероризму.
Тривожні дзвіночки для Путіна все частіше звучать із Гааги, де відбувається судовий процес у справі збитого на Донбасі малайзійського «Боїнга». У звинувачення більш ніж достатньо доказів, що до цієї трагедії призвела спецоперація збройних сил РФ. За словами військового експерта Костянтина Машовця, голландський прокурор Вард Фердінандуссе заявив, що «у слідства у справі МН-17 є прямі докази участі РФ у війні проти України на Донбасі…» За словами прокурора, «у ході розслідування стало чітко зрозуміло, що Росія у відповідний період, зокрема у липні 2014 року, була безпосередньо втягнута у збройний конфлікт. З різних джерел зібрано докази того, що Росія здійснювала поставки військової техніки і зброї збройним формуванням, які воювали проти українських урядових військ, а також набирала бойовиків до складу цих формувань і платила їм».
Якщо услід за обвинуваченням такий висновок зробить і суд, Росія вже не зможе виставляти себе посередником у цьому, за твердженням Кремля, «громадянському конфлікті в Україні», не зможе називати себе «миротворцем». Бо вона не голуб, а яструб… Нідерландський суд може дати правове визначення подіям на Донбасі як «агресія Росії проти України». І це буде юридичним актом. Світ офіційно називатиме Росію окупантом, посібницею і фінансисткою тероризму. Нові міжнародні санкції за це будуть ще більш нищівними для путінського режиму.
Є ще один важливий момент. Після рішення Гаазького суду втратять сенс Мінські угоди з врегулювання ситуації на Донбасі, під якими поставила підпис «миротворча» Росія. Адже на той час її визнають стороною конфлікту. В України та її партнерів тоді з’являться додаткові важелі тиску на агресора. На думку колишнього прем’єра Арсенія Яценюка, учасники «нормандського» формату, Німеччина та Франція, вже зараз мають провести аудит Мінських угод. І заявити, що Росія не виконала жодного з їхніх пунктів. І такою констатацією поставити крапку у цих угодах. Тобто хрест на них. Визнати, що вони нечинні.
З іншого боку, на думку Яценюка, Париж, Берлін і Київ мали б запропонувати Москві розширити коло переговорників щодо Донбасу до формату «Нормандія плюс Будапешт». Тобто щоб до мирного врегулювання проблеми на Донбасі долучилися інші підписанти Будапештського меморандуму — США і Велика Британія. Вони повинні запропонувати Росії підписати багатосторонню угоду про відновлення суверенітету, територіальної цілісності і забезпечення гарантій безпеки Українській державі. «Це повинна бути однозначна, без жодних додаткових інтерпретацій, міжнародно-правова угода, — заявив Яценюк. — Якщо Росія відмовиться від підписання такої чіткої угоди, тоді наші західні партнери разом з Україною покладають всю повноту відповідальності на Росію і посилюють санкційний і політичний тиск на Російську Федерацію».
Обережні натяки про необхідність денонсування Мінських угод уже роблять деякі наші дипломати. Важливо, щоб наступальну, а не страусину позицію у цьому питанні займав президент, Верховний головнокомандувач. Він же і далі вважає за краще «не дражнити гусей»…