Передплата 2025 «Добрий господар»

«Це удар нижче поясу для всіх»: чому уряд в останній момент відмінив пробне ЗНО?

Війна за те, чи проводити ЗНО цьогоріч, тривала впродовж усього карантину.

Міністерство освіти і науки чітко стояло на позиції, що ЗНО потрібне для чесного вступу і що санітарні вимоги буде дотримано.

Однак 12 червня пізно ввечері з’явилось рішення уряду про скасування пробного ЗНО, яке мало відбутися у понеділок, 15 червня. У суботу зранку цю інформацію на брифінгу підтвердив міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

Це стало громом серед ясного неба не лише для учнів і батьків, а й для самого Центру оцінювання якості освіти, який відповідає за проведення ЗНО. Чому в останній момент скасували пробне ЗНО, журналіст «ВЗ» попросила прокоментувати директора Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти Ларису Середяк.

Сьогодні мало відбутися пробне ЗНО з української мови, а постанова Кабміну була прийнята у п’ятницю об 11-й ночі. За два дні треба було усім зателефонувати, щоб не приходили. У Львівській області 92 пункти тестувань! Ми самі хочемо дізнатися, що і як. Чекаємо наказу від Міністерства освіти та науки. Бо є постанова Кабінету міністрів, але має бути ще наказ МОН. До нас надійшли сотні листів «віддайте гроші», а механізму повернення коштів не маємо. Міністерство освіти разом із Міністерством фінансів думають, як повернути гроші.

— Про які гроші йдеться?

— Пробне ЗНО — процедура платна. Кожен учасник за один тест заплатив 150 гривень. Це калькуляція, яку ми складаємо напередодні, і пояснюємо, що входить у ті гроші. 20% податків ми заплатили з тієї суми, яку зібрали ще у січні цього року, купили папір, замовили зошити, надрукували, доставили у пункти проведення. Українському центру треба заплатити за зміст тестових завдань, за переклади мовами нацменшин. Протягом останніх двох тижнів 200 тисяч гривень віддали на хімію для дезінфекції, яку довезли до всіх пунктів пробного ЗНО. Це все кошти, проведені через державну скарбницю. А тепер люди, які не отримали послугу, вимагають повернути гроші — 300 гривень за два тести. Діти пишуть: ми б собі краще книжки купили, для чого нам ваш зошит-онлайн.

— І механізму повернення грошей нема…

— Нема. Вчора президент сказав, що він гроші усім поверне. Чи з власного фонду, чи з фонду коронавірусу, але обіцяв повернути.

— Наскільки мені відомо, це вже не перша спроба скасувати ЗНО?

— Останні роки ми трималися. У нас завжди не вистачає грошей, і тоді директор Українського центру незалежного оцінювання займається тим, що ці гроші вибиває. Звісно, що є затримки з оплатою послуг екзаменаторів. Торік ми виплатили лише у листопаді, хоча мали розрахуватися з людьми ще у серпні. Фінансування ніколи нема нормального. Але те, що в останній момент відмінили пробне ЗНО, — вперше! Подивіться, яка чудова погода, як би то було добре прийти у пункти тестування і працювати. Спробувати з маскою 3 години, як хто витримає, з термометрами. В останні тижні ми практично збивалися з ніг, бо у п’ятницю ще розвозили градусники, які нам передав облздороввідділ.

Загалом подібний вид тестування потрібен для того, аби дитина спробувала, як то — складати в іншому приміщенні, а також зрозуміла, що таке алфавітний список, а що таке — аудиторний. Багато разів на пунктах основної сесії вони дивляться на список і не бачать свого прізвища. Все це через напругу і переляк. Для того і є пробне, аби людина все могла пережити на власній шкурі… Це такий удар нижче поясу для всіх!

— Чула, що мають намір ЗНО взагалі скасувати…
— Не можу нічого сказати. Міністр охорони здоров’я Степанов сказав, що будуть приймати рішення 22 червня. Ми віримо, що ЗНО все ж таки відбудеться. Думаю, люди не дадуть відмінити, бо вже навіть після відміни пробного тестування у соцмережах багато гнівних постів. Сподіваюся уряд побачить реакцію, зрозуміє, що це серйозно, і ухвалить правильне рішення.