У мережу «злили» особисті дані мільйонів українців
У Мінцифри кажуть, додаток «Дія» до цього витоку не причетний, і пропонують онлайн-автоцивілку
В Україні кілька Telegram-каналів зливають особисті дані українців. Йдеться не просто про бази даних з іменами та номерами телефонів, якими торгують уже давно, а про паспортні дані, номери водійських посвідчень, паролі від деяких соцмереж та електронних скриньох. Не база, а мрія шахрая!
«Хлопці молодці. Об’єднали разом дані держреєстрів, бази „Нової пошти“, паролі з „Вконтактє“ та linkedin, щедро приправили банківською таємницею — і результат на табло: мені показало не лише мої паспортні дані, мої старі паролі (старі, але на той момент справжні!), а й дані з біометричних паспортів (включно з фото) і, вишенька на торті, — водійське посвідчення, про яке я навіть не здогадувався. Навіть у „Дії“ його не показують, а у хлопців у базі — є. Ось так уже зараз виглядає їхнє цифрове майбутнє», — написав на своїй сторінці у Facebook керівник громадської організації «Електронна демократія» Володимир Фльонц. При цьому додав, що, перевіряючи власні дані, ви автоматично ділитесь інформацією з власниками «бази».
У витоку даних звинувачували додаток від Мінцифри «Дія», доступний до скачування з лютого цього року. Цей сервіс був запущений у рамках ідеї «Держава у смартфоні» і має об’єднати державні послуги та документи в електронній формі. У Міністерстві цифрової трансформації заперечують причетність «Дії» до зливу. «Додаток не має власної бази даних і не нагромаджує таку інформацію (мобільний додаток лише відображає інформацію з реєстрів). В Україні 9,5 млн водійських посвідчень, 6,5 млн з яких відображаються в додатку «Дія», — заявили у Мінцифрі. До речі, у мережі з’явилась інформація про дані 26 мільйонів водійських посвідчень, тобто значно більше, аніж реально є водіїв в Україні.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час години запитань до уряду визнав, що витік персональних даних справді відбувся. У зв’язку з цим відкрито кримінальне провадження. Це сталося більш ніж пів року тому, коли були старі реєстри даних. Нові реєстри захищені, запевнив він.
Попри скандал, у Мінцифри днями додали до додатку державних онлайн-послуг «Дія» цифрову автоцивілку. Тепер у цифровому доступі водія буде повний комплекс: посвідчення водія, техпаспорт та страховка. Принцип дії нової послуги такий: додаток робить запит за номером автомобіля у систему МТСБУ щодо наявності поліса автоцивілки. Якщо страховий поліс дійсний, у меню техпаспорта у «Дії» висвітиться рожевий напис «страховий поліс дійсний». Якщо ні, то жовтий — «страховий поліс не дійсний».