Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Зеленський і 95 квартал рулять, - Вікторія Сюмар (відео)

  • 03.05.2020, 19:41
  • 2 911

Можемо говорити, що це конфлікт інтересів і прямий лобізм свого бізнесу, - вважає народна депутатка

Вікторія Сюмар — депутатка «Європейської Солідарності», ексзаступник секретаря РНБО та ексголова комітету ВРУ з питань свободи слова та інформаційної політики, — відіграла чи не ключову роль у тому, щоб заборонити на території України роботу російських пропагандистських каналів та соцмереж.

«Я памятаю, що в 2014 році всі кричали „як ми взагалі без ОРТ і РТР проживемо?“. І взагалі як ми можемо так порушувати міжнародні стандарти, принципи Ради Європи? Я стільки всього вислуховувала, — згадує Вікторія про події, які передували трагедії в Одесі. — Ми об"єктивно бачили, що Крим захопили, і зараз запалає на Сході. Інформацію, яка була в РНБО, ми не повідомляли громадянам, бо надто страшно було. Ми вже бачили віддруковані цілі партії прапорів з „Одеською народною республікою“. Ми розуміли, що це сценарій, який розгортатиметься, що там вже визначили, хто буде лідером „Одеської народноі республіки“. Цей сценарій, який почався у Донецьку, у Луганську — це йшло відпрацьованим шляхом. Російські військові захоплюють органи влади, проголошують щось, відразу з’являється атрибутика, яка шилась в Росії (вони просто з Ростова її завозили через кордон). Ми мали дані розвідки, розуміли, що це буде відбуватися».

«Але для того, щоб це зайшло на територію України, потрібно було готувати ґрунт, — продовжує Сюмар. — І цей ґрунт, звичайно, готували російські телеканали. Для цього показували сюжети про „розіп"ятих хлопчиків“, про те, як будуть розстрілювати російськомовних українських громадян. Для чого це робилось? Очевидно, для того, щоб розказати про те, які тут фашисти, вони є загрозою для Півдня, для Сходу України. Щоб і там почало палати».

У нас була стара Нацрада (з питань телебачення і радіомовлення.Ред.), і треба було, щоб вона робила подання. РНБО, на жаль, не має таких повноважень. Добре, що там (у Нацраді.Ред.)була Лариса Мудрак, яка дуже допомогла. І вони підписали це подання. Ми самі супроводжували той судовий процес. Суд в 2014 році побоявся заборонити на території України російські телеканали. Вони призупинили їхню діяльність для з"ясування і експертизи — чи є там фальсифікація інформації? Суд на себе це не взяв.

Уже потім законодавчим шляхом надали право Нацраді, якщо є порушення Конституції України, загроза суверенітету — тобто коли говорять, що Крим російський — це зробити.

Те саме із соцмережами. Підстави такі ж — розпалювання міжнаціональної ворожнечі, нацьковування людей. І «Європейська конвенція прав людини» чітко дозволяє це робити (блокувати соцмережіРед.). Більшість країн потім пішли нашим шляхом. І дали право регуляторам зупиняти російську пропаганду.

Але тоді крику і вереску було!

А ми щодня разом з громадськими організаціями давали гору проектів законів, які мали чітку стратегію зупинити російську пропаганду, створити відповідні умови для розвитку українського, і нарешті запустити українське. І розвиток естради, і кіновиробництва, й інформаційного середовища програм, телеканалів. І створити для них сприятливі умови".

«Але зараз ми бачимо відвертий відкат, — констатує Вікторія Сюмар. — Дуже важко створювати, але дуже легко все розвернути назад. Зараз російська мова на телебаченні, і я не знаю, де Нацрада, як вона реагує, і які моніторинги проводить».

Нардепка вважає, що у цій ситуації слід привертати увагу, звертатися до громадськості.

«Але у влади, на жаль, бізнес-інтереси сьогодні превалюють над інтересами національноі безпеки. Це мене відверто непокоїть. У нас тепер при владі люди, які дуже зацікавлені у розвитку російського телевізійного ринку, тому що вони, по-перше, працювали з російськими акторами. Вони дуже хочуть повернути сюди російських акторів, — вважає Вікторія Сюмар. — Ми написали альтернативний закон про медіа, тому що ми хочемо, щоб актори, які кажуть, що Крим це «ізвечно русская земля», тут просто не з"являлися.

Нам кажуть: «Та в нас не буде ніколи українських акторів, та вони не вміють нічого робити».

Слухайте, в нас за ці роки виросла плеяда прекрасних українських акторів, які чудово грають. Серіал «Спіймати Кайдаша» об’єктивно набагато кращий, ніж російське «мило».

Тепер вони хочуть тут знімати серіали російською мовою. Вони кажуть: «нам мало українського ринку, ми хочемо продавати на російський». І через це ми дивимось зараз українські серіали на українському телебаченні російською мовою".

«Вони дуже хочуть вийти на російський ринок, на якому президент Зеленський звик працювати. Можемо говорити, що це конфлікт інтересів і прямий лобізм свого бізнесу», — підсумовує Вікторія Сюмар.