«Бюджет ліквідаційної комісії»
Пенсії зростуть несуттєво. Зате чверть мільярда піде на Фонд національного багатства
![](https://img.wz.lviv.ua/uRO4vaG6z6u5yDQnRS9oNAW67ko=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/400826/bydjet.jpg)
Попри сварки між «слугами», Верховна Рада змогла проголосувати у другому читанні закон про бюджет на наступний рік. У доопрацьованому документі доходи збільшили на 14 мільярдів, витрати — на 10. Розрахунки здійснювали, спираючись на прогноз зростання ВВП у 2020 році на рівні 3,7% та середній курс 27,5 грн за долар.
Суттєвого зростання соцвиплат у наступному році очікувати не варто. Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць за рік зросте всього на 162 гривні. Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність (мінімальна пенсія), зросте на 131 грн — до 1769 гривень. Мінімальна зарплата за рік зросте на 550 грн — до 4723 гривні.
![](https://img.wz.lviv.ua/k3EXQYK7x9BGVGLRB2uurNPUmnw=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2019/11/bydjet_1.jpg)
Цікаво, що у наступному році в Україні має з’явитись Фонд національного багатства. На його створення у бюджеті передбачили 250 мільйонів гривень. Мета його створення — не зробити українців багатшими, як може видатись з назви. Він просто візьме в управління стратегічно важливі підприємcтва.
250 мільйонів витратять на підтримку кіно. Натомість на впровадження Програми реформування та розвитку енергетичного сектору передбачено лише 3,2 мільйона гривень.
Пів мільярда гривень у наступному році витратять на «Зшивання країни — проєкт мобільності молоді». Суть його в тому, аби школярі та студенти більше подорожували країною.
Ще 240 мільйонів закладено на розвиток туристичного потенціалу країни.
От тільки подорожувати доведеться все такими ж паскудними дорогами. Акцизний податок таки залишили місцевим бюджетам, натомість проголосували за зменшення субвенцій на місцеві дороги та інфраструктуру. «Тобто з одного боку Верховна Рада додала місцевим бюджетам ресурси на дорожнє господарство, а з іншого — одразу ж влада забрала ті субвенції, які перед тим передбачалися в бюджеті», — заявив народний депутат від «Європейської Солідарності» Олег Синютка. «Проголосований монобільшістю Зеленського бюджет на 2020 рік став бюджетом невиконаних передвиборчих обіцянок президента Зеленського і монобільшості „Слуги народу“. На жаль, немає не тільки підвищення зарплат для освітян і медиків, а й підняття пенсій у першому півріччі взагалі і на смішні 100 гривень до кінця року. Немає обіцяної підтримки місцевого самоврядування, а ДФРР скорочено. Обманом виявився навіть Указ президента Зеленського про окрему Програму розвитку Карпатського регіону. Найгірше ж, що буде страждати обороноздатність України — не підкріплена достатнім фінансовим ресурсом», — зазначив нардеп.
Економічний експерт Олексій Кущ називає бюджет 2020 року бюджетом ліквідаційної комісії. Адже левова частка видатків бюджету — обслуговування боргів, натомість у ньому не закладені інструменти розвитку економіки. Зокрема, немає програм підтримки фермерства чи дешевих кредитів для бізнесу, а на порозі відкриття ринку землі це вкрай важливо.
З тим, що у наступному році економічного дива не буде, згоден і економіст Андрій Новак. «Будь-яка розвинена країна досягла свого економічного дива завдяки наявності моделі власного розвитку. Це та риса, яка притаманна будь-якому економічному диву. І це те, чого немає у нас», — каже Андрій Новак. За його словами, бюджет 2020 — це фактично ксерокопія бюджету на 2019 рік, з поправками на курс гривні та інфляцію.