Як із Конституційного Суду двоголового мутанта зробили...
Поновлення у КСУ Станіслава Шевчука викликає запитання не лише в юристів
![](https://img.wz.lviv.ua/VQpYnJj1iVoCw5DwODaVRl94gt0=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/399243/shev.jpg)
Звільнили, а через п’ять місяців мають «узад вернути». Таку дилему підсунули суддям Конституційного Суду колеги зі скандального Окружного адмінсуду столиці. Веліли не лише повернути мантію Станіславу Шевчуку, а й поновити його у кріслі голови КСУ. Таким «сюрпризом» заскочені не тільки у Конституційному Суді, 12 з 18 суддів якого 14 травня проголосували за випровадження Шевчука.
«Реанімований» вже навіть на робочому місці встиг з’явитися. Прийшов із заявою про поновлення на посаді судді й голови Конституційного Суду. Того ж дня у КСУ зібралися на спеціальне пленарне засідання, аби розглянути питання щодо Шевчука. Але рішення не ухвалили — взяли паузу. Ще б пак: шараду з «окружного» їм ще ту підсунули. І Шевчук — лише частина ребусу.
«Двоголів'я у КСУ немає і бути не може. По-перше, це неможливо суто формально. А по-друге, рішення про поновлення (обрання) Шевчука як голови мають ухвалити судді КСУ, більшість яких голосувала за його зняття. Крім того, згідно із законом і практикою самого КСУ, неможливо звільнити суддю з посади голови без звільнення його як судді (читайте: якщо навіть припустити, що поновлення Шевчука у кріслі голови суду можливе, то аби звільнити це крісло, доведеться не просто «розжалувати» Олександра Тупицького у рядові, а взагалі звільнити його з посади судді КСУ. — «ВЗ»). Ситуація справді нестандартна. Адміністративний суд, по суті, узяв на себе повноваження впливати на КСУ, і це дуже небезпечний прецедент. Сам факт того, що рішення КСУ можна поставити під сумнів і скасувати іншим судом, нівелює статус КСУ. Тому не можна намагатися вирішувати такі питання, «розмахуючи шаблею», — прокоментував ситуацію у своєму блозі на сайті «Гордон» кандидат юридичних наук, професор кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Українсько-американського університету Конкордія Сергій Панасюк.
Такі ж застереження висловив і юрист Геннадій Друзенко. Каже, Окружний адмінсуд своїм рішенням відкрив скриньку Пандори. «Якщо цей прецедент „прокатить“, наші креативні „лоєри“ знайдуть тисячу і одну причину переглядати у кишенькових районних судах приписи єдиного органу конституційної юрисдикції. По-друге, КОАС зазіхнув на монополію КСУ у тлумаченні Основного Закону. Тепер кожен баришівський райсуд вирішуватиме на власний розсуд межі власної юрисдикції: що він має, а чого не має права робити. По-третє, своїм рішенням КОАС поставив КСУ перед питанням, яке не має правового розв’язку: що робити з нині чинним головою Тупицьким? Ані Конституція, ані Закон України „Про Конституційний Суд України“, ані Регламент КСУ не містять відповіді на це питання», — написав Друзенко у колонці на lb.ua.
Залишається лише здогадуватися, чим керувалися в Окружному адмінсуді столиці, ухвалюючи таке «геніальне» рішення. У Центрі протидії корупції свою версію відповіді на це запитання озвучили: «Окружний адмінсуд Києва вкотре провів днопоглиблювальні роботи, поновивши на посаді звільненого у травні Станіслава Шевчука. Нагадаємо, це той Шевчук, якому США відмовили у візі. Повідомлялось, що він позбувся американської візи через скасування статті про незаконне збагачення. Виходить, що судді ОАСК віддячили Шевчуку за скасування покарання за незаконне збагачення. Саме за цією статтею проходив голова суду Вовк».
Про особливо скандальний пунктик у суддівській біографії Шевчука і справді багато хто вже встиг призабути. Хоча історія пам’ятна, і відставка Шевчука вкотре про неї нагадала. Офіційна версія звільнення — сам напросився, «нехтуючи своїми обов’язками, зловживаючи службовим становищем, втручаючись у діяльність суддів та політизуючи роботу КСУ». Враховуючи особистий внесок Шевчука у скандальне рішення про визнання неконституційною кримінальної статті щодо незаконного збагачення, підозри про лобіювання «похоронок» для е-декларування і закону про люстрацію, дим був не без вогню. Хоча наївно було б думати, що у КСУ знайшлося аж 12 совісних і чесних суддів, які вирішили, що їм не по дорозі з грішним головою, який зазіхнув на святая святих антикорупції. Керувалися, вочевидь, іншим. Хтось угледів зручний момент для реалізації власних амбіцій: відставка Шевчука = вакансія голови КС = шанс зайняти крісло. Не виключено, що були серед суддів і ті, хто голосував зі страху, що чергове скандальне рішення КСУ під головуванням Шевчука вилізе боком усій конституційній Феміді.