Зеленський підімне під себе ще й ЦВК?
Схоже, Банкова мстить за причинені їй «незручності» під час недавніх виборів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/397255/18main.jpg)
Не встиг теперішній склад Центральної виборчої комісії відзначити першу річницю перебування на посаді (14 із 17 його членів призначили 20 вересня 2018 року), як доведеться пакувати валізи. Президент Володимир Зеленський надіслав у парламент подання, в якому просить народних депутатів достроково припинити повноваження усієї ЦВК. Щоб відправити її у відставку, необхідні голоси 300 нардепів. Чим проштрафилася ЦВК? Глава держави вважає, що головний виборчий орган країни (попри те, що той фіксував перемогу самого Зеленського і його партії) неодноразово виявляв «недостатню виваженість або навіть політичну упередженість».
Свої звинувачення гарант проілюстрував кількома, на його думку, переконливими аргументами. Один з них — те, що ЦВК під час недавньої парламентської кампанії відмовила у реєстрації 28 кандидатам у депутати. Зокрема, президент згадує про члена президентської фракції «Слуга народу» Олександра Куницького (в/о № 169, Харківщина). При цьому Зеленський вважає зайвим нагадати громадянам, що своє рішення ЦВК ухвалила на підставі того, що у Куницького, крім українського, є ще й ізраїльський паспорт, а подвійне громадянство у нас заборонено…
Інша причина, котра так розлютила господаря Банкової, — події у черкаському в/о № 198. ЦВК визнала переможцем там самовисуванця Сергія Рудика, але суд скасував це рішення. І мандат народного депутата вручили представниці «Слуги народу» Наталії Дяченко.
Аналітики бачать іншу причину радикального рішення шостого президента. Нинішню ЦВК формували у часи Порошенка, із новопризначених 14 її членів шестеро були представниками «Блоку Петра Порошенка», ще троє — посланці від «Народного фронту», по одному — від «Батьківщини», «Самопомочі», Радикальної партії, депутатських груп «Відродження» і «Воля народу». В Офісі президента підозрюють, що нинішньою ЦВК «заправляє» колишній президент.
Добре поінформовані джерела «Високого Замку» кажуть, що у новий склад ЦВК Зеленський прагне ввести аж 10 своїх людей! Тобто матиме «контрольний пакет акцій». «Своїм», зрозуміло, буде голова ЦВК. Два крісла віддадуть представникам «Опозиційної платформи — За життя» (Тетяна Лукаш і Марина Ставнійчук) — в обмін на те, що ця фракція забезпечить 44 голоси за відставку нинішнього складу ЦВК. Одне-два місця нібито пропонують «Батьківщині» (очікується повернення Жанни Усенко-Чорної або поява чинного депутата Анжеліки Лабунської) — а це ще плюс 24 «за». Решта «крихт», ймовірно, дістанеться представникам «Голосу» або «Європейської Солідарності».
У Комітеті виборців заявили, що для розпуску ЦВК нема об’єктивних причин. Оглядачі називають події довкола ЦВК ще одним свідченням узурпації влади з боку команди Зеленського.
Прокоментувати гнів першої особи країни, серйозні звинувачення у бік ЦВК кореспондент «Високого Замку» попросив заступника голови ЦВК Євгена Радченка. Але той відмовився.
Коментар для «ВЗ»
Андрій Магера, заступник голови ЦВК у 2004−2019 роках
Щоб відправити у відставку ЦВК, «Слуга народу» може зацікавити посадами «Опозиційну платформу — За життя»…
— Виникає питання: що нам робити з висновками поважних міжнародних місій, зокрема ОБСЄ, які спостерігали за ходом виборів і позитивно оцінили як президентську, так парламентську кампанії 2019? Як в одному, так і в другому випадку було дано досить високу оцінку діяльності ЦВК.
— Чи побачили ви «політичну заангажованість» (як про це каже президент) у діях ЦВК?
— На мою, як стороннього глядача, думку, президентські вибори ЦВК провела на «відмінно», а парламентські — на «добре». Були окремі помилки у її діяльності, але, як відомо, не помиляється той, хто нічого не робить. Говорити про достатність підстав для дострокового припинення повноважень ЦВК не можна. Зрештою, не забуваймо, що на президентських виборах переміг представник опозиції, а на парламентських — політична сила, яка ніколи у Верховній Раді не була. Подобається це комусь чи ні, але факти свідчать про те, що ЦВК діяла у межах закону.
— У президентському поданні легко вловити нотки образи через те, що ЦВК начебто дискримінувала представників владної «Слуги народу». Чи нема тут якоїсь помсти?
— Ви це сказали, а не я… Той, хто готував подання президента, мав би подумати, що такі речі будуть очевидними для інших. Треба було запастися фактажем щодо кандидатів від інших політичних сил — щоб усе виглядало незаангажовано.
— Чи набереться у парламенті 300 голосів, щоб відправити ЦВК у відставку?
— Думаю, ці голоси знайдуть. «Слуга народу» може зацікавити одну із опозиційних фракцій, наприклад, «Опозиційну платформу — За життя». Можуть запропонувати їй не одну, а дві людини у майбутньому складі ЦВК. Більше того, дозволять одну з цих осіб обрати заступником голови Комісії чи секретарем.
— Якщо котрась із фракцій меншості — «Європейська Солідарність» чи «Голос» — запропонує вашу кандидатуру у новий склад ЦВК, погодитеся?
— Найближчим часом я не планую повертатися на публічну службу. Але якщо така пропозиція надійде, подумаю над нею.