Шуфрич – голова комітету зі свободи слова, Сивохо – міністр з питань тимчасово окупованих територій?..
Експерти радять владній більшості прислухатися до голосу опозиції
![](https://img.wz.lviv.ua/ZPryFiSuXv7hNf6gc5s8bRsOSmI=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/396414/ur-z.jpg)
Коли вранці у четвер, 29 серпня, читачі «Високого Замку» розгорнуть свіжий номер нашої газети, апаратники Верховної Ради України відчинятимуть двері перед народними депутатами парламенту дев’ятого скликання. На оновлений законодавчий орган, склад якого обрали на дострокових виборах 21 липня, українці покладають величезні надії. Більшість з них вірить у чудесні перетворення, які у своїх думках виплекали ще тоді, коли переглядали напівкомедійний фільм «Слуга народу». Вірить, бо виконавець головної ролі у ньому став президентом, а рідна йому партія — одноосібним фаворитом у сесійній залі. Зірки для Зе! проєкту склалися, як у фантастичній казці, напрочуд вдало. Тож чого чекати від уже реальних, а не уявних «слуг народу»?
У команді Володимира Зеленського було більш ніж достатньо часу, щоб спланувати роботу нового парламенту. На Банковій обіцяють, що вона буде дуже продуктивною. Уже розставлено фігури на всі ключові посади у Верховній Раді та уряді, у Трускавці пройшли первинну «муштру» малодосвідчені переможці виборів. Політичні щасливчики у своїх інтерв’ю кажуть про радикальні зміни, для впровадження яких начебто уже підготовлено пів тисячі законопроєктів.
Депутатів зроблять «доторканними»?
Якщо вірити заявам провідних функціонерів «Слуги народу», у перші дні роботи нового парламенту президент і його партія-переможець ініціюватимуть звернення до Конституційного Суду про скасування депутатської недоторканності, урізання кількості народних депутатів із 450 до 300 (а то й ще більше). Очікується, що приймуть закон, згідно з яким депутатів позбавлятимуть мандата, якщо ті голосуватимуть за інших або ж будуть хронічними прогульниками, без поважних причин пропустять третину засідань ВР.
Для реалізації цих, значною мірою, популістських планів підібрано менеджмент. Ні у кого нема сумнівів, що крісло спікера обійме найкреативніший управлінець у команді Зеленського — Дмитро Разумков, син відомого у минулому політолога. Першим заступником голови Верховної Ради буде його найближчий соратник, ідеолог «Слуги народу» Руслан Стефанчук, який заодно і далі представлятиме президента у ВР. Крісло рядового, позбавленого керівних функцій, віцеспікера більшість обіцяла віддати представникам опозиції або позафракційним нардепам. З огляду на те, що останнім часом претензії на місце у президії виказує проросійськи налаштована «Опозиційна платформа — За життя» (там начебто хочуть висунути колишнього «регіонала» Михайла Папієва), завадити цьому збираються патріотичні сили парламенту, зокрема партія «Європейська Солідарність». Її лідер Петро Порошенко заявив: «Справа принципу, щоби у президії Верховної Ради дев’ятого скликання не сидів представник кремлівської п’ятої колони. Звичайно, рішення залежатиме у тому числі від більшості, але я запевняю: наша команда у Верховній Раді не тільки не дасть жодного голосу за цих представників, а й буде активно протидіяти цьому».
За останніми даними, «Європейська Солідарність» пропонуватиме у віце-спікери лідера Меджлісу кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва. Серед тих, хто претендуватиме на цю посаду, висуванка від партії «УКРОП» Ірина Костанкевич. Її збираються лобіювати самовисуванці. Є велика ймовірність, що цю кандидатуру (начебто задля збереження гендерного балансу) підтримає найбільша фракція…
На правах влади «Слуга народу» збирається очолити більшість парламентських комітетів, 18 із 22. Іншим силам, як у тій казці, віддадуть корінці. Меншості дісталося керівництво у комітеті зі свободи слова (цю посаду готовий обійняти Нестор Шуфрич із фракції Бойка-Медведчука), а також у комітетах з питань прав людини, деокупації і реінтеграції тимчасово окупованих земель (самовисуванець Дмитро Лубінець), євроінтеграції (Іванна Климпуш-Цинцадзе, «ЄС»), молоді та спорту (Андрій Кожем’якін, «Батьківщина»). Замість повноцінного комітету з питань ветеранів вирішено створити тимчасову спецкомісію, очолити її уже запропонували волонтеру-фронтовику Яні Зінкевич («ЄС»).
Про майбутню розстановку парламентських кадрів свідчить така арифметика: монофракція «Слуга народу» отримає 70 керівних посад, «ОПЗЖ» — 15, фракції «Батьківщина» і «Голос» матимуть їх по 14, позафракційні нардепи — 9 посад, «порошенківці» обійматимуть лише чотири керівні посади. Великі преференції для «Голосу» і «Батьківщини» є, до певної міри, підтвердженням розмов про те, що ці фракції разом із 49 позафракційними мажоритарниками можуть увійти у мегакоаліцію зі «Слугою народу».
До парламентських призначень ще не дійшло, а в Україні вже зріють протести. «Центр протидії корупції», інші представники громадськості обурені намірами більшості призначити на посаду першого заступника голови комітету з питань здоров’я нації, медичних послуг та медичного страхування члена партії «Батьківщина» Валерія Дубіля. Бо той має нібито кримінальний шлейф, а кілька попередніх років роботи у парламенті користувався послугами помічника Дмитра Підтуркіна, який був радником одіозного міністра здоров’я часів Януковича Раїси Богатирьової. Водночас медіа-спільнота виступила проти того, щоб комітет зі свободи слова очолив одіозний Нестор Шуфрич, політична сила якого доклалася до тиску на ЗМІ.
Авакову віддячать за «службу народу»?
З парламентських кулуарів просочується інформація про склад нового, 23-го за чергою, уряду незалежної України, який прийде на зміну Кабміну Гройсмана. Хоча й обговорювали чотири кандидатури «технократів», експерти зі 100-відсотковою упевненістю кажуть, що головним у будівлі на Грушевського тепер буде заступник керівника Офісу президента, 35-річний юрист Олексій Гончарук.
Раніше на посаді прем’єра бачили голову правління «Нафтогаз України» Андрія Коболєва або його заступника Юрія Вітренка. А тепер нібито вирішено, що Вітренко, який має успішний досвід боротьби з «Газпромом», застосовуватиме свої навики на посаді міністра з питань енергетики та вугільної промисловості. Ця кандидатура цілком підходить дружньому до президента олігарху Ігорю Коломойському, який розраховує на частку власного впливу на виконавчу владу.
Ні у кого не викликає сумнівів, що новим міністром закордонних справ буде ще один заступник керівника Офісу президента Вадим Пристайко. Колишню посаду віцепрем’єра з питань інтеграції, швидше за все, об’єднають з керівником Міністерства економічного розвитку та торгівлі. Претендент на це місце уже є — постійний представник України при Євросоюзі Дмитро Кулеба.
За даними нардепа 8-го скликання Сергія Лещенка, міністром оборони буде Андрій Загороднюк, міністром юстиції — Ірина Венедиктова, міністром економіки — Тимофій Милованов, міністром інфраструктури — Владислав Криклій, міністром енергетики — Всеволод Ковальчук, міністром житлово-комунального господарства — Альона Бабак або Вадим Ніздря.
Несподіванка — ймовірний претендент на посаду очільника Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. Ним може стати постійний учасник «Кварталу 95» та інших гумористичних програм Сергій Сивохо. У липні він балотувався у народні депутати на рідній Донеччині, у Дружківці, але у цих мажоритарних перегонах зайняв лише третє місце. Виходить, що президент вирішив компенсувати цю невдачу і запропонував соратникові по шоу-бізнесу крісло в уряді…
У «Слузі народу» зізналися, що зі старого складу візьмуть туди від сили одного-двох міністрів. Найбільш ймовірно, що продовжить працювати у Кабміні головний фінансист країни Оксана Маркарова (з одного боку, вона начебто влаштовує Міжнародний валютний фонд, а з іншого — згадуваного Коломойського). Шанси втретє «увійти у ту саму річку» залишаються в Арсена Авакова. За своє (погано приховуване) підігрування під час виборчої кампанії одній політичній силі міністр внутрішніх справ часів Яценюка-Гройсмана може не тільки зберегти свою посаду, а й піти на підвищення. Є інформація, що скандальний чиновник стане віцепрем’єром, наглядатиме за усім силовим блоком, у тому числі — за СБУ…
Найбільша інтрига — хто стане міністром охорони здоров’я? Прогнозують, що Зеленський запропонує цю ділянку роботи… Уляні Супрун, яку, будучи кандидатом у президенти, в’їдливо критикував. Одна з причин такого можливого рішення — у команді Зеленського нема людей, які могли би тягнути цього тяжкого «плуга», а керівник однієї з відомих клінік Михайло Радуцький від цієї пропозиції відмовився. А ще, кажуть, що за Супрун агітують наші друзі-американці. Втім, близькі до Банкової експерти стверджують, що самопочуттям українців у новому політичному сезоні перейматиметься глава Національної служби здоров’я Олег Петренко.
Ну й інше важливе кадрове рішення нового парламенту, в якому аналітики майже не сумніваються: новим генпрокурором України замість Юрія Луценка стане колишній «антикорупціонер» Руслан Рябошапка.
А тим часом…
Близький до чинного президента олігарх Ігор Коломойський спрогнозував, що нові дострокові вибори до парламенту можуть відбутися уже наступного року — за пропорційною системою. Відповідаючи на питання, за яких умов це може статися, бізнесмен сказав: «Причиною може бути тільки одне — якщо „слуги народу“ почнуть бл… дувати. Вони точно будуть бл… дувати. Питання у масштабах». Також Коломойський не виключив, що у майбутньому від провладної фракції можуть відколотися 100 народних депутатів, в основному — бізнесмени.
Коментар для «ВЗ»
Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії
Доводиться чути, що 29 серпня переможець виборів призначить уряд, прийме багато законів. Сумніваюся, що так воно буде. У перший день сформують робочі органи парламенту. Для призначення прем’єра потрібне відповідне подання президенту від коаліції, після чого президент має внести його у Верховну Раду і там за нього мають голосувати. Чи встигнуть зробити це за один день, якщо чітко слідувати процедурі? Зараз дуже важливо не «гнати коней», а робити все за правилами.
Якщо йдеться про фігуру прем’єра і склад його уряду, то очевидно, що рішення по ньому приймає Банкова. Але ж за Конституцією, склад Кабміну, за винятком глави МЗС і міністра оборони, подає прем’єр. Щоб усе виглядало пристойно, на такі призначення треба дати час, за день цього не зробиш. Закликаю депутатів витримати усі процедури, а не голосувати з наскоку все що захочуть.
Які перспективи нового парламенту? Думаю, перші півроку-рік фракція «Слуга народу» голосуватиме достатньо монолітно. Потім у цій політичній силі відбуватиметься певна диференціація. У великій фракції неминуче формуватимуться внутрішні угруповання…
Мої поради парламентській більшості: вона повинна, якщо бодай не рахуватися, то, принаймні, прислухатися до голосу опозиції. Той факт, що «Слуга народу» змінила свої плани і віддала опозиції керівництво у чотирьох комітетах і в одній комісії замість двох комітетів, як раніше, свідчить про те, що там взяли до уваги застереження експертів про небезпеку монополізації. Свого часу навіть комуністи дали парламентській опозиції 7 комітетів із 23…
А попередню відмову демократичної опозиції від крісла віцеспікера вважаю помилкою. При тому, що це, по суті, церемоніальна посада, у критичний момент віцеспікер може відіграти важливу роль. Так було і у 1991 році, і у 2014-му…