«Зараз солдати картоплю на кухні не чистять і онуч не носять…»
В Україні стартував осінній призов, він вперше триватиме три місяці
![](https://img.wz.lviv.ua/lU0YsO4SROrlmbo4IvTPH5wWxYU=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/378300/prizovf.jpg)
Від 1 жовтня в Україні розпочався осінній призов до армії. Новація цього сезону — замість двох місяців призов триватиме три і завершиться 30 грудня. Відповідний указ підписав президент Петро Порошенко. Кабмін затвердив відповідне завдання для військових комісаріатів країни — у жовтні-грудні 2018 року на строкову військову службу треба призвати 17 тисяч 960 осіб. Це майже на чотири тисячі більше, аніж під час весняної призовної кампанії. У Генштабі це пояснюють зростанням чисельності Нацгвардії та Держприкордонслужби.
Відтак із більше 17 тисяч майбутніх строковиків 9010 скерують на службу до Збройних сил України, 6500 — в Національну гвардію, 1550 — у Державну прикордонну службу та 900 — до Державної спеціальної служби транспорту. З Львівщини заплановано відправити до війська 810 осіб (торік було — 600). З них 380 — до ЗСУ, 40 — до Держспецтрансслужби, 290 — до Нацгвардії та 100 — до Держприкордонслужби. Загалом по Україні найбільше призовників відправлять з Дніпропетровської області — 1850 осіб, з Харківської — 1300, з Одеської — 995. Керівник Львівського обласного військового комісаріату Львівщини Олександр Тіщенко повідомив, що призовники, які отримали повістку з військкомату, зобов’язані прибути до призовної дільниці у десятиденний термін.
Неотримання повістки (з будь-яких причин) не є підставою для ігнорування призову. Ухилення від призову на строкову військову службу тягне за собою кримінальну відповідальність за ст. 335 ККУ (покарання — обмеження волі терміном до трьох років).
«Сьогодні більшість юнаків, коли чують про строкову службу в армії, бояться, що їм доведеться бути на лінії фронту, — повідомив Олександр Тіщенко. — Але згідно із п. 7, пп. 8 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 серпня 2014 року „Про невідкладні заходи щодо захисту України та зміцнення її обороноздатності“, введеного в дію Указом президента України від 24 вересня 2014 року № 744, військовослужбовці строкової військової служби до виконання бойових завдань в зону операції Об’єднаних сил не направлятимуться».
Хоча за результатами весняного призову-2018 Львівщина була однією зі зразкових областей, ні для кого не секрет, що із набором на строкову службу були проблеми. Локальних комісарів «розпікали» під час прес-конференції обласного воєнкому з приводу проміжних результатів весняного призову. А згодом і звільнили двох районних комісарів за провал призову.
Нерідко комісарам доводиться розшукувати хлопців призовного віку, аби вручити повістку. Хоча молодь і знає, що «на передок» їх зараз не пошлють, все одно не хоче йти в армію, бо вважає це марно загубленим часом. Існує хибний стереотип, що краще поїхати на заробітки за кордон, заробити гроші на весілля чи на машину. Хоча є статистика, що в середньому 40% строковиків, що відслужили, хочуть залишитися на службі в армії за контрактом.
Є «народна» версія, що термін осіннього призову продовжили, аби «хапати» хлопців, які повертатимуться із закордонних заробітків. Мовляв, термін дії робочої візи — 90 днів, тож під новий рік ті, хто поїхав «відсиджуватися» за кордон, мають повернутися. А ще продовжили тому, що комісаріати за два місяці не встигали набрати потрібної кількості строковиків.
Про особливості цієї призовної кампанії журналіст «ВЗ» розпитала у керівника Західного регіонального медіа-центру Міністерства оборони України Олександра Поронюка.
— Пане Олександре, подейкують, що військкомати співпрацюватимуть із Державною міграційною службою, аби відслідковувати, коли українці призовного віку перетинають кордон…
— Ніяких «блокпостів» на кордоні військові комісаріати не ставлять. Це не їхня компетенція. Натомість держава має важелі впливу на потенційних «ухилянтів». Тому що в житті на кожному кроці буде потрібна довідка, що людина служила у лавах Збройних сил. Наприклад, треба прописатися, отримати закордонний паспорт, водійські права, купити машину, поставити її на облік, почати власну справу — усе це впирається у довідку з військового комісаріату. Тому не потрібно ховати голову як страус у пісок від проблем. Якщо людина повинна служити, має прийти і виконати свій обов’язок перед державою. Якщо людина не підлягає військовому призову, вона має принести довідку. Зокрема, якщо навчається у вищому навчальному закладі, середньому спеціальному закладі, має принести довідку з цієї навчальної установи. Якщо опікується родичами похилого віку, якщо не дозволяє стан здоров’я — також має принести довідку відповідного зразка.
Не треба боятися йти на військову службу: зараз там солдати картоплю на кухні не чистять і онуч не носять. У військових частинах уже років 15 немає такого поняття, як підсобне господарство. Ніхто не вирощує ні корів, ні свиней, немає полів. У випадку нецільового використання особового складу настає кримінальна відповідальність для відповідних чиновників. Ніхто не приховує таких випадків, порушники отримують покарання. В армії — нормальне харчування. Солдати отримують сучасну якісну військову форму — берці, теплу білизну, рукавиці, бушлати. На цих хлопців приємно дивитися.
— Чому продовжили термін призову?
— Насамперед збільшено кількість призовників, бо потребують більше солдатів строкової служби Національна гвардія і Державна прикордонна служба. Вони хочуть готувати для себе кадри вже з початкових етапів і далі вести людей, які приходять, щоб продовжували службу в їхніх структурах. По-друге, ні для кого не є таємницею, що є такий «український формат», коли саме під кінець року багато людей приїжджає із заробітків, на селі завершується збирання врожаю, сезонні роботи на будовах, люди повертаються з відпочинків, працевлаштовуються і визначаються з подальшими планами і перспективою. Тому такі моменти дають більше можливості місцевим органам влади, військовим комісаріатам залучати громадян до проходження військової служби.
— Скільки «ухилянтів» від призову торік було засуджено?
— Протягом 2018 року щодо більше десятка осіб, які ухилялися, були порушені кримінальні провадження, відбулися суди, і люди отримали реальні кримінальні терміни. Тепер мають у своїй біографії судимість.
— Як Львівщина готується до осінньої призовної кампанії?
— Уже відбулося багато важливих нарад районних адміністрацій, збирали представників селищних рад, об’єднаних територіальних громад, велися серйозні розмови про виконання державного завдання щодо якісного відбору у ЗСУ. Уже з наступного тижня перша партія призовників зі Львівщини піде у військові навчальні центри. Це буде близько сотні призовників.
— Куди скеровують призовників?
— Сто відсотків призовників проходять через навчальні центри. На Львівщині це у Старичах — чудовий 164-й навчальний центр, де готують за багатьма спеціальностями для Сухопутних військ. Є навчальні центри й для Повітряних сил, і для Військово-Морських сил, і для Високомобільних десантних штурмових військ тощо. Протягом місяця ці призовники будуть проходити курс молодого бійця у різних навчальних центрах. Там до них приглядаються, дивляться, хто до чого схильний, — хто товаришує з математикою, хто має велику фізичну силу, хто невисокого зросту і підходить для служби у танкових військах. У навчальному центрі їх визначають по підрозділах, і вони вчаться на танкістів, артилеристів, механіків-водіїв, зв’язківців тощо. Враховують, безперечно, і їхню цивільну спеціальність. Бо багато хлопців, закінчивши коледжі, вузи, де немає військової кафедри, також йдуть служити. Ще одна специфіка, про яку зараз багато говорять, — якщо людина має вищу освіту, вона служить не півтора року, а дев’ять місяців. Коли хлопці завершують службу, вони вже мають певні навички і досвід володіння зброєю, виконання завдань у складі військових формувань.