Ініціатора «шибениць для корупціонерів» удруге затримали на хабарі
Як випливає з матеріалів прокуратури, мер Сколього, активіст «Правого сектору» Володимир Москаль вимагав у краянина оформити його гараж на свою матір
У четвер, 19 липня, прокурор Львівської області Юрій Квятківський повідомив про підозру 42-річному міському голові карпатського райцентру Сколе Володимиру Москалю. Йому інкримінують правопорушення, передбачене частиною 3 ст. 368 Кримінального кодексу України (одержання неправомірної вигоди службовою особою, яка займає відповідальне становище). Іншими словами — хабар. Санкція цієї статті передбачає до 10 років ув’язнення, конфіскацію майна, позбавлення права протягом трьох років обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю.
Суть справи розповів заступник керівника Департаменту захисту економіки Національної поліції Руслан Марчук. За безперешкодне виділення одному із краян (за даними «ВЗ» — підприємцеві Юрію Б.) земельної ділянки мер Сколього Володимир Москаль вимагав від цього громадянина землю та нерухомість у центрі міста, які необхідно було оформити на його родича. Сторони погодилися. Сколівська міська рада ухвалила рішення про безоплатне виділення у власність цьому громадянину земельної ділянки. Водночас на родича мера було нотаріально оформлено право власності на землю та майно. З документів випливало, що цей родич пана Москаля придбав майно за 60 тисяч грн. І сплатив за нотаріальні послуги 8700 грн. Після обміну відповідними документами 42-річного посадовця затримала поліція.
Сталося це 18 липня, о 20.25, біля міського цвинтаря, де ремонтували дорогу, і де мер начебто наглядав за процесом роботи. Під час спецоперації силовиків Володимир Москаль зачинився у родинному джипі «Тойота Ленд Крузер». Тож аби затримати його, бійцям поліцейського підрозділу «КОРД» довелося застосовувати спецзасоби: розбили вікно у дверцятах авто і витягнули звідти підозрюваного у хабарництві. Москаль опирався, через що порвалася його куртка, але невдовзі на руках мера таки клацнули кайданки. Його повезли у львівський СІЗО.
Прес-секретар прокуратури Львівської області Юлія Шевченко уточнила кореспонденту «Високого Замку»: Володимир Москаль вимагав від певного громадянина, щоб той у віддяку за надану йому міськрадою землю оформив свій гараж на матір мера. За документами виглядало, що мама це приміщення купила…
У Скольому неоднозначно сприйняли новину про затримання мера. Одні жителі кажуть: давно потрібно було це зробити! Бо, мовляв, «затероризував» місто, не дає розвиватися бізнесу, не рахується ні з ким, всі комунальні об’єкти і землю роздає родичам, «поводиться як психічно хвора людина», виганяє редакцію газети «Бойківська думка» з приміщення, яке їй надали депутати міськради.
Інші кажуть про «підставу». Мовляв, із Москалем зводить порахунки місцева прокуратура. Начебто через те, що мер хоче виселити її з «занадто великого» приміщення, в якому зараз працює, і перенести туди офіс міської ради.
Корупційний скандал з гаражем — другий у мерській кар’єрі Володимира Москаля. 2015 року його затримали за підозрою в отриманні 18 тисяч грн. Хабара (цю винагороду начебто отримав за безперешкодну передачу в оренду підприємцеві об’єкту комунального майна та за обіцянку зменшити орендну плату за користування ним). У березні цього року Стрийський міськрайонний суд визнав Володимира Москаля винним в отриманні неправомірної вигоди і призначив йому покарання у вигляді 6 років і 6 місяців позбавлення волі. Рішення не набрало законної сили, оскільки сколівський мер подав апеляцію. Розгляд її весь час затягується. Внісши грошову заставу, Москаль продовжував працювати у своєму кабінеті. До минулої середи…
Говорити про себе на всеукраїнському рівні Володимир Москаль змусив ще й кількома неоднозначними заявами, які аж ніяк не в’яжуться з його статусом.
Зокрема, цей активіст «Правого сектору» допустив низку публічних антисемітських висловлювань, і через це активісти єврейських організацій поскаржилися на нього у правоохоронні органи.
У квітні громадськість була шокована пропозицією сколівського мера встановити у Скольому та інших містах України… шибениці — для корупціонерів, наркодилерів, пияків за кермом. Москаль запевняв, уже розробив проект цієї «виховної» споруди і зібрав матеріали для неї. Пояснював: «Це буде труба 4,5 метра, яка вже є в мене. І отут, на відстані 80 см — петля з грубого тросу, яка не спричинить ніякого травматизму. Ми беремо шнурок, за ноги підвішуємо сюди і б’ємо по задниці. 15 буків чи 20…».
У Володимира Москаля троє дітей. Має три автомобілі, «Ладу» і дві дорогі «Тойоти». Володіє шістьма ділянками землі загальною площею чотири гектари, живе у будинку на 418 «квадратів», який записаний на маму, Богдану Павлівну. Ту саму особу, яка фігурує у справі «хабар гаражем». Сколівський мер частенько отримує подарунки у «негрошовій формі». Останній, який вніс в електронну декларацію, оцінив у 100 тис. 723 грн.
У найближчий день-два суд повинен обрати запобіжний захід підозрюваному меру міста Сколе Володимиру Москалю.
Коментар для «ВЗ»
Богдан Москаль, депутат Сколівської міськради, батько Володимира Москаля
— Який хабар, якщо мій син у ґумаках робив на цвинтарі порядок?! Приїхали бандити у масках, затримали Володимира, неначе якогось злодія. То є кара Божа! Так треба затримувати мільйонерів, які крадуть, а не бідного хлопа, якому бозна-що пришивають!
Той «килавий» гараж — метр з чимось заввишки, з дощок збитий — його власник продав моїй дружині. 67 тисяч жінка моя заплатила. Чи мала заплатити йому…
Махінацій не могло бути. Є договір купівлі-продажу у нотаріуса. Кілька років тому моєму Володимиру теж підкинули хабар — але він нічого не брав у руки, доказів нема. З тими судами його замучили. Люди страшне стоять за ним! Просто плачуть…
Нам дорікають за машини… Але ми їх заробили! Моя дружина п’ять років була в Італії, доглядала за перестарілими. Гроші сюди пересилала. Маємо родину у Мюнхені — теж допомагає нам. Купили одну машину, другу. Дали мені буса…
Кажуть, що маємо багато землі… Раніше ми мали свою автозаправку, продали її. І так розвивалися. Це все істинна правда. А щодо деяких некоректних заяв мого сина. Він дуже обурений пияками, наркоманами. Може, зробив помилку, що так різко сказав.