Порошенко: "Цей рік був найбільш складним за останні 70 років"
- 29.12.2014, 17:08
- 1 767
Президент Петро Порошенко вважає рік, що минає, найскладнішим для України за останні 70 років.
Про це він сказав на початку своєї підсумкової прес-конференції, передає Українська правда.
"Завершується 2014 рік. Рік, який, безумовно, є карколомним, найбільш складним за останні 70 років, після 1945 року. Найбільш складним для моєї країни, для України. І думаю, що дуже складний для Європи і світу в цілому", — сказав Порошенко.
"Світ став менш безпечним, менш передбачуваним. Була зруйновано глобальна повоєнна система безпеки. Вона більше не працює", — констатував він.
"Ні, я не згоден, що світ став біполярним. Світ залишається цивілізованим. І той факт, що весь світ об’єднався навколо України, продемонстрував тверду єдність і солідарність з Україною, свідчить про те, що у нас є дуже серйозні підстави для оптимізму", — сказав президент.
Але ті виклики і ризики, які нависли над Україною з початку 2014 року, за словам Порошенка, "дійсно вражали".
"Країна, яка була миттєво перетворена в диктатуру і в тоталітарну державу 16 січня… Яка змушена була платити надзвичайно велику ціну за друге народження своєї незалежності в лютому, коли сотня найкращих українських хлопців дівчат, — незалежно від того, якої вони були національності і громадянами якої країни вони були, — віддали своє життя для того, щоб народилася нова країна і новий народ"", — сказав він.
"Країна, над якою нависла загроза суверенітету втягуванням у Митний союз — і це здавався декому вже невідворотним. Країна, над якою була в березні загроза територіальній цілісності після анексії Криму. Країна, де в середині року почалася пряма збройна агресія сусідньої держави проти нашої держави", — додав Порошенко.
"Країна, у якій внаслідок безглуздої і безвідповідальної фінансової політики була знищена економічна база ще на початку року. Дуже великий перелік ризиків і загроз, із якими Україна зіткнулася вперше", — сказав він.
За словами президента, "працювала де-факто ліквідаційна комісія з ліквідації українських збройних сил, підрозділів безпеки, Міністерства внутрішніх справ, внутрішніх військ".
"Хтось дуже сподівався, що ми не здатні себе захистити", — зазначив Порошенко..
"Але я пишаюся тим, як Україна прожила цей рік. Ми не просто вистояли. Ми знайшли гідну відповідь на всі ці виклики", — заявив він.
Серед досягнень він назвав проведення "бездоганних" президентських виборів, парламентських виборів, підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом.
Також Президент заявляє, що не продасть свій "5 канал", а решту бізнесу уже продає.
"5 канал" не продам і не обіцяв", — заявив Порошенко.
"Можливо найбільша критика роздається з "5 каналу". І журналісти каналу підтвердять, що він у 2003 році був зразком гарної інформполітики. До речі, коли на СТБ і "Новому" були зовсім інші стандарти", — заявив Порошенко.
Щодо продажу Roshen Порошенко нагадав, що передав всі права в управління Rothschild.
"І на сьогодні я фактично, юридично чи в будь-який інший спосіб позбавлений можливості будь-якого впливу на Roshen", — заявив президент.
За його словами, продавати такі активи під час війни вкрай важко, бо "в умовах війни інвестиції в країну не заходять".
"Мені доповіли, що були чотири покупці, але переговори затягуються. Ключова умова — зупиніть війну. Якщо це не буде завершено найближчим часом я буду вимушений продати з розстрочкою Roshen менеджменту", — повідомив Порошенко.
При цьому Порошенко заявив, що Roshen не має ніяких продажів у Росії після торгової війни 2013 року, коли були заарештовані рахунки компанії в Росії, які досі не розблоковані.
Ще Петро Порошенко повідомив, що 15 січня лідери України, Росії, Німеччини та Франції зустрінуться в столиці Казахстану Астані.
"Мій дипломатичний рік почнеться 15 січня в Астані, де буде проведено зустріч у нормандському форматі", — сказав він.
"Дано доручення щодо підготовки порядку денного", — зазначив президент.
Якщо буде вихід з мирного процесу, військове положення буде введено негайно.
Про це заявив президент Петро Порошенко.
"Що ми будемо робити, якщо відбудеться вихід з мирного процесу. Можу вам обіцяти, що воєнний стан буде введений негайно", — сказав він.
Відповідаючи на питання кореспондента "Української правди", він продовжив:
"Воєнний стан буде введений негайно моїм указом, рішенням РНБО і будуть передані до ВР як тільки відбудуться перші наступальні операції від лінії зіткнення. Ніхто не буде коливатися жодної хвилини", — зазначив він.
"Воєнного вирішення питання по Донбасу не існує. хто хоче побавитись — зброю в руки і під кулі російської військової машини, найбільш сильної на континенті. Побачите, чим це закінчиться", — заявив він.
"Сотні українських героїв гинуть за день, тоді коли було вторгнення. існує виключно політичне вирішення конфлікту на Донбасі. я відповідальний український президент. Мені дуже болить", — сказав він.
"З 9 грудня, коли запроваджений режим артилерійської тиші від обстрілів не загинув жоден солдат. так, ми втрачаємо наших воїнів, коли вони гинуть на розтяжках, при зіткненнях з ДРГ, але режим припинення вогню працює. і не гинуть українські воїни", — зазначив він.
"Працює не тільки режим тиші, а й мирний план, під час якого звільнено 1500 українських полонених, 150 на останньому тижні. не було б миру, невідомо, чи залишились би ці люди живими. це теж результат мирного плану", — сказав Порошенко
"Чи хочемо ми війни — ні, ніхто не хоче", — додав він.
Порошенко також заявив, що не заграє з утвореннями "ЛНР" і "ДНР". "Навпаки, за моїм наказом припинена контрабанда вугіллям, яка йшла через лінії зіткнення. зупинені, готується законодавча база для конфіскації подібних вантажів", — сказав він.
"Єдиний вантаж, який зараз є — це або вугілля з державних підприємств, які постачають вугілля на українські електростанції, з контролем, що кошти використовуються як зарплата українським громадянам шахтарям, які там працюють", — сказав він.
"Інші підприємства мають бути перереєстровані в Україні, сплачувати податки і отримувати зарплату, бо це українські громадяни", — сказав він.
Президент Петро Порошенко запевняє, що про "Іловайський котел" ніхто не забув, і розповів про "рейд помсти" української армії одразу після тих подій.
Про це він заявив на прес-конференції у понеділок.
За його словами, після віроломного вторгнення російських військ 25 серпня українські армія організувала спеціальний рейд, в ході якого "покарали сотні убивць, які розстрілювали наших хлопців".
"Ніхто Іловайск не забув і не забуде. За Іловайськ уже покарані сотні убивць. Знаєте коли?.. 3 вересня ми зібрали все, що у нас тут тоді було: дві тактичні групи 95-ї та 79-ї бригад. І під керівництвом начальника Генштабу Муженка більше 1 200 українських десантників і штурмовиків пішли в рейд по тилах Іловайська. І покарали: сотні вбивць або залишились лежати, або поїхали додому у цинку", — розповів Порошенко.
У той же час він заявив, що міністр оборони Валерій Гелетей не брав участі у плануванні військових операцій, у тому числі і під Іловайськом.
"Водночас я задоволений роботою Гелетея на посаді глави УДО. Знаєте скільки терористичних актів навколо Адміністрації президента вдалось запобігти? Сім", — розповів Порошенко.
Президент Петро Порошенко вважає, що одразу після підписання угоди з МВФ курс гривні зміцниться.
"Я вважаю, що курс 17-18-19 гривень не відображає реального стану співвідношення купівельної спроможності національної валюти. Значна складова тут паніки. ЇЇ потрібно зупинити. Вона буде зупинена одразу після угоди з МВФ, коли в нас з'являться потужні доповнення до міжнародних резервів", — сказав він.
"Тоді інвестори будуть більше вірити в Україну. Цьому буде сприяти пакет законодавчих і бюджет, який вчора був проведений в парламенті в умовах жорсткої дискусії, коли обидві сторони чують одне одного — і уряд, і парламентська коаліція, яка цей уряд сформувала", — зазначив він.
Впродовж року Україна створила одну з найбільш боєздатних армій на континенті майже з нуля і зараз до України приїжджають з-за кордону вивчати наш досвід.
За словами Порошенка, раніше "працювала де-факто ліквідаційна комісія з ліквідації" силових відомств України.
"Бойовий дух, унікальний волонтерський рух, який спростував традиційне прислів’я, з яким асоціювалася Україна, — "моя хата скраю". Так, хата скраю — але попереду, на передній лінії захисту держави. І більше 80% українців в тій чи іншій формі взяли участь у волонтерському русі", — сказав Порошенко.
"І це країна, де ще декілька років тому лише 13% українців готові були зі зброєю в руках захищати свою державу і свою Батьківщину", — наголосив він.
За словами президента, "на перших порах внесок волонтерів у захист України, її суверенітету, незалежності, територіальної цілісності був визначальним".
"Бо на складах збройних сил не було продовольства, не було речового забезпечення, на балансі було 0 бронежилетів, 0 ківларових шоломів, 0 розгрузок — і перший удар ворога українські Збройні сили зустріли зі стрілковою зброєю в руках, на голому ентузіазмі, у кількості 6 тисяч військовослужбовців, які були розпорошені по всьому фронту", — зазначив він.
"Але вже за декілька місяців Україна створила — і зараз я це стверджую абсолютно свідомо і відповідально — одну з найбільш боєздатних армій на континенті. І вже до нас зараз приїжджають вивчати наш досвід, вивчати операції, вивчати технологію боротьби з гібридною війною", — заявив Порошенко.
Згодом він також сказав: "Ми активно відновлюємо армію. Чи хочемо ми війни? Ні".
Президент Петро Порошенко вважає, що завдяки достроковим парламентським виборам у Верховній Раді не лишилося ворогів України.
На прес-конференції він зазначив, що 26 жовтня, у дуже непростих умовах і величезних ризиках, були проведені парламентські вибори.
"Багато хто засуджував мене за рішення розпустити парламент і проголосити дострокові парламентські вибори. І практика, і життя продемонстрували, що це був абсолютно правильний і виважений крок", — сказав Порошенко.
"Ми не маємо тепер у парламенті "п’ятої колони", агресора, ми не маємо комуністичних зрадників, ми не маємо Партії регіонів — і я сподіваюся, що ми маємо тверду проєвропейську коаліцію, яка здатна взяти на себе відповідальність, у ці дуже непрості часи", — додав він.
Президент Петро Порошенко каже, що в української армії немає достатньо сил для наступу на Сході України.
Президент зазначив, що є прихильником мирного плану врегулювання конфлікту, а не військового:
"На сьогоднішній день я не можу вам сказати співвідношення сил української і російської армії там… Сил для наступу у нас на сьогоднішній день не вистачає".
"Інформація по силах не є публічною, але нам дуже добре відома кількість російських військових, які там розташовані, техніка і зброя, якою вони оснащені, кількість бойовиків, місця їх розташування", — сказав Порошенко
"Ціна, яка буде заплачена за можливу авантюру буде дуже високою", — зазначив він.
У свою чергу Порошенко зазначив, що в селі Піски поблизу Донецького аеропорту достатньо сил, щоб не допустити танкового чи артилерійського прориву з боку бойовиків.
Президент Петро Порошенко заявляє, що транспортне сполучення з Кримом припинено через загрози, блокади немає, і ці кроки не використовують для тиску на Крим та Росію.
"Немає ніякої блокади Криму", — сказав він на прес-конференції, відповідаючи на запитання журналістів.
"Є заходи, які забезпечують захист України від диверсійних груп", — заявив президент.
За його словами, раніше автобуси спокійно подорожували і завозили на материкову Україну російських диверсантів.
Зараз розглядаються варіанти, як забезпечити догляд за транспортними засобами і безпеку, повідомив глава держави.
"Ми не збиралися і не збираємося використовувати блокаду, тим більше не збираємося використовувати (це) як елемент тиску. Але ми будемо робити все можливе для того, щоб захистити мир та спокій українських громадян — в тому числі, і від терористичної загрози", — сказав Порошенко.
"Тому рівень інтенсивності догляду як на лінії зіткнення щодо окремих регіонів Донецької і Луганської областей, так і на лінії перешийка буде забезпечуватися дуже підвищеною пильністю, особливо напередодні свят", — сказав він.
"До нас надійшла інформація, що є загроза, — і Україна буде діяти відповідно", — наголосив Порошенко.
"Ніякого компромісу в питаннях Криму, Донецька або Луганська не існує", — сказав він.
"Росія опиняється на одинці... Можливо, доведеться провести саміт в Астані. Але це не зустріч віч-на-віч, або в форматі Митного союзу, як колись передбачався Мінськ. Це нормандський формат, і я в тому числі буду спілкуватися там з Путіним, намагаючись так само, як я робив в Мілані і Мінську, забезпечувати, щоб Росія дотримувалась взятих на себе зобов’язань по Мінському меморандуму і по мінському протоколу", — сказав він.
"Ці дипломатичні зусилля — єдиний шлях, який може забезпечити реінтеграцію або повернення цих територій в Україну", — зазначив Порошенко.
"Я вам це обіцяю, що жодних компромісів щодо територіальної цілісності немає. І вони не вимірюються ні грошима, ні рукостисканнями. Україна не продається. І для мене це абсолютно принципова позиція. Це стосується не лише Донбасу, а й Криму", — додав він.