У горах переміг «регіонал»
На довиборах відпрацювали усі відомі технології для фальсифікацій – адмінресурс, підкуп, маніпуляції голосами «вдома»
З другої спроби на Львівщині відбулися проміжні вибори до обласної ради. Нагадаємо, попередні перегони (заплановані на 27 січня. — Авт.) були зірвані через брак фінансування. Депутати не виділили з обласної скарбниці семи мільйонів гривень. Результати довиборів “шокували”: у Сколівському районі перемога дісталася представнику від Партії регіонів Михайлу Гнатишину, який працює головою Сколівської РДА. За попередніми результатами, за нього проголосували 41% електорату. Як і прогнозували в Об’єднаній опозиції, не обійшлося без масових фальсифікацій та адмінресурсу... Кажуть, головам РДА поставили завдання “згори”: або забезпечити перемогу провладних кандидатів, або піти з посад. На довиборах використали політтехнологію відтягування голосів від інших кандидатів — на виборчих дільницях балотувалися представники сільрад, а також посланці від дрібних політичних партій.
Згідно з попередніми результатами, на шести округах перемогли кандидати від опозиційних сил — ВО “Батьківщини”, “Свободи” та “УДАРу”. У Львові (округ №2) — Йосип Ситник, ВО “Свобода” (69,08%), у Городоцькому районі (округ №24) — Володимир Саган від “УДАРу” (78,9%), у Кам’янка-Бузькому районі (округ №34) — Михайло Костюк від “Свобода” (48,1%), у Бродівському районі: округ №19 — Юрій Шаваров від “Свободи” (53,26%), округ №20 — Роман Ковальчук від “Свободи” (67,7%), у Яворівському районі, округ №58 — Іван Стецькович (“Батьківщина”) — 30,2%. Кандидат від “Батьківщини” Степан Цмоканич, який поступився кандидату від Партії регіонів, розповів “ВЗ”, що в окрузі № 47 був адміністративний тиск на директорів шкіл.
“70% членів ДВК — вчителі, які брали участь у фальсифікаціях виборів, — обурюється пан Цмоканич. — Мені повідомили шокуючі факти зловживань голосування вдома. Представники виборчих дільниць навіть не доходили до помешкань, виїхали за село, кинули в урну бюлетені з позначкою “за” провладного кандидата, почекали кілька годин і повернулися на дільницю. Я особисто був при підрахунку голосів на одній з дільниць. В урні було на 111 бюлетенів більше, ніж їх видали виборцям. Думаю, на Сколівщині, “за” “регіонала” кинули мінімум 500-600 “лівих” бюлетенів. “Батьківщина” збирається оскаржувати результати виборів у Сколівському окрузі”.
Начальник відділу адміністрування державного реєстру виборців Львівської ОДА Федір Олєйніков має іншу думку щодо прозорості виборчого процесу. У коментарі для “ВЗ” він зазначив, що жодних порушень у Сколівському районі не було, не надходило й інформації про зловживання на «гарячу лінію» ЛОДА. Хто б сумнівався?
“До обласної ради переважно зайдуть представники Об’єднаної опозиції, — розповіла “ВЗ” виконавчий директор Львівської обласної громадської організації “Комітет виборців України” Оксана Дащаківська. — Серйозних порушень, які б вплинули на результат перегонів, ми не зафіксували. На одній дільниці була спроба видати два бюлетені одній особі. У Кам’янка-Бузькому районі зафіксовано спробу купити голоси електорату. Вражає те, що на цих виборах було багато охочих проголосувати вдома. Це підозріло! Адже на тлі низької явки це дає підстави говорити, що хтось хотів маніпулювати голосами за межа-ми виборчої дільниці”.
Друга тенденція проміжних виборів, яку відзначили у “Комітеті виборців України”, — низька явка виборців. Оксана Дащаківська вважає, що головною причиною цього є провальна інформаційна кампанія. Іменні запрошення не були вчасно роздані, інформаційні матеріали про кандидатів з’явилися запізно. “Ще одна причина — пасивність виборчої агітації від кандидатів, — вважає пані Дащаківська. — Виборці втомилися від політики, бо нещодавно були вибори до парламенту”.