Адам Ольковіч: «Євро-2012 було стрибком у європейськість, який наблизив нас до Заходу»
Десять років тому Польща й Україна приймали футбольний чемпіонат Європи
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/461967/adam.jpg)
Минуло вже десять років від початку в Польщі й Україні футбольного Євро-2012 – поки що найбільшої спортивної події, організованої у наших державах. Наш співрозмовник – директор Євро-2012 у Польщі Адам Ольковіч.
– Це був 14-й фінальний турнір футбольного чемпіонату Європи, і останній – у форматі 16 збірних-учасниць. Наше Євро було другим таким турніром у Східній Європі, після Югославії-1976, і третім із двома господарями змагань, після Євро-2000 у Бельгії і Нідерландах та Євро-2008 в Австрії і Швейцарії. Євро-2020, перенесене через пандемію на наступний рік, що відбулося в 11 країнах, вважаю «бездомним» ... Як на мене, Євро мають приймати одна-дві країни, і нехай так залишиться.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/06/euro.jpg)
– Євро-2012 у Польщі й Україні склало іспит?
– УЄФА й ФІФА оцінили стандарт організації нашого Євро й нагородили нас ще двома великими футбольними подіями – чемпіонатом Європи серед юнаків 2017 року й молодіжним чемпіонатом світу 2019-го, а також двічі – фіналом Ліги Європи. Нагадаю, 2019 року чемпіонами світу стали у Польщі юні українці. Це був організаційний успіх не лише для нас, поляків та українців, а й для Європейського союзу футбольних асоціацій (УЄФА). Євро-2012 спричинило дуже активний соціальний і економічний розвиток нашої країни. Були споруджені не лише найсучасніші стадіони, а й нові швидкісні траси та інфраструктурні об’єкти – усе завдяки значним дотаціям Європейського Союзу.
– Що саме залишилося у Польщі після Євро-2012?
– Після Євро на польській землі залишилося півтори тисячі нових швидкісних доріг. Також відремонтовано півтори тисячі кілометрів залізничних шляхів. Відновлено 15 залізничних вокзалів. Прекрасний вокзал у Вроцлаві зазнав ґрунтовної модернізації. До Польщі приїхали майже мільйон туристів. Без сумніву, Євро стало у Польщі спортивною і суспільною подією номер один.
– Чи було під час Євро-2012 безпечно?
– Попри значні скупчення людей, наш турнір пройшов безпечно. Спеціальні фан-зони відвідали понад сім мільйонів осіб, і жодних інцидентів не було. (На Євро-2016 у Франції від таких фан-зон відмовилися – через побоювання терористичних атак). У цьому сенсі впоралися дуже добре. Єдиний “хмарний день” на турнірі був 12 червня, коли у Варшаві грали збірні Польщі й росії. Уболівальники обох команд активно виявили свою присутність... Утім, серйозних інцидентів між ними не було. Загалом, організаційно захід минув успішно. Лише одного разу затримали початок матчу – в Донецьку, коли на місто обрушилася величезна злива. На щастя, наші українські друзі з цим упоралися, і завдяки чудовому дренажу газону гру можна було почати вже через сорок хвилин.
– Експрезидент Польського футбольного союзу (PZPN) Міхал Лісткєвіч мав до вас претензію. Через те, що це ви, а не він, стали директором Євро у Польщі...
– Ставлюся до цього спокійно... Під час одного з моїх відряджень від PZPN до Києва, 2003 року, на турнір пам’яті легенди українського футболу Валерія Лобановського, тодішній президент ФФУ Григорій Суркіс запропонував, аби Польща й Україна разом поборолися за організацію чемпіонату Європи. Коли я повернувся до Польщі й розповів про цю ідею Міхалу Лісткєвічу, той сказав: “Адаме, це наукова фантастика”. Я відповів: “Але що можемо втратити? Максимум нас не оберуть”. На що Лісткєвіч заявив: “Ну то візьмися за це”. І це стало фактом. Я зробив це не з примусу, а тому, що хотів реалізувати цей проєкт.
– Однак легко не було...
– Подали заявку вісім держав, зокрема чотири як співгосподарі – Угорщина й Хорватія, Польща й Україна. Серед кандидатів були також Італія, росія, Туреччина (збірна якої була третьою на Мундіалі-2002 у Південній Кореї та Японії) і Азербайджан. Господарів Євро обирали у два етапи. У листопаді 2005 року під час засідання Виконавчого комітету УЄФА на Мальті відібрали три заявки, які увійшли до фіналу. Італія, Угорщина з Хорватією та Польща з Україною.
Потім довелося добре попрацювати. Ми зробили все, щоб переконати УЄФА. 18 квітня 2007 року (тобто через пів року після попередньо запланованої дати обрання господаря Євро, тож на підготовку до турніру залишалося на пів року менше) у Кардіффі дізналися результат. Ми одержали вісім голосів із дванадцяти. Італійціі мали чотири голоси, а Угорщина з Хорватією – нуль.
– І розпочалася підготовка до Євро...
– Під час якої нашим суперником був час, який невблаганно спливав. У нас були затримки з будівництвом стадіонів і стратегічними інвестиціями, як-от автостради чи залізничні лінії. Проте майже все було зроблено вчасно. Це був стрибок у європейськість, що наблизив нас до Заходу, починаючи від спортивних споруд і закінчуючи соціально-економічним життям.
– Скільки правди у тому, що той чемпіонат купив нам Суркіс?
– Різних чуток було багато... Звісно, Суркіс відіграв головну роль, особливо в Україні. Адже Григорій був ініціатором усього того проєкту.
Розмовляв Яцек КМЄЧІК.