Чи знімемо «прокляття» другого матчу?
Збірна України зазвичай грає у ньому гірше, ніж у першому. Попри це, Північну Македонію треба перемогти
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/437188/zbirna.jpg)
Перший млинець збірної України на футбольному Євро-2020 виявився глевким — поразка у матчі проти збірної Нідерландів (2:3).
Хоча багатьом українським уболівальникам та гра сподобалася. Мовляв, зіграли проти значно вищого за класом суперника сміливо, намагалися відповідати своїми атаками, а за рахунку 0:2 не здалися, а забили два красені-голи… Утім, найкрасивіше у футболі — підсумковий рахунок на табло. А він усе ж не на користь «синьо-жовтих»… І тепер підопічним Андрія Шевченка, щоб зберегти реальні шанси на вихід із Групи С до 1/8 фіналу, у другому турі групового етапу треба обов’язково перемогти Північну Македонію (17 червня, 16.00).
На перший погляд, це завдання збірній Україні цілком до снаги. Македонців іще до початку Євро «призначили» головними аутсайдерами нашої групи, і у першому турі вони цей статус начебто підтвердили, програвши посередній збірній Австрії. І за добором футболістів, і за якістю гри, продемонстрованої у першому турі, збірна України свого наступного суперника переважає. І все ж… Піддатися ейфорії мені особисто заважають сумні спогади про участь «синьо-жовтих» у фінальному турнірі Євро-2016 і про їхні березневі матчі у відборі до Мундіалю-2022.
Згадаймо, на Євро-2016 у Франції перший суперник збірної України також був фаворитом групи. Німцям ми тоді програли 0:2. Другим суперником тоді також була команда, «призначена» головним аутсайдером групи, — Північна Ірландія. Попри шапкозакидальницькі настрої багатьох українських уболівальників, «синьо-жовті» знову програли 0:2. Третій матч, проти збірної Польщі, яку до початку Євро-2016 вважали нашим головним суперником у боротьбі за друге місце у групі, уже нічого для нас не вирішував. У ньому збірна України також поступилася (0:1). Погодьтеся, зараз ситуація схожа. Фавориту групи ми вже поступилися, а наступні матчі — проти аутсайдера й головного суперника у боротьбі за друге місце.
Загалом, другі матчі у «спарці» наші футболісти зазвичай грають погано. Після нічиєї з Португалією ледь не програли Люксембургу, з яким згодом мучилися й після блискучої перемоги над Сербією. А на старті відбору на Мундіаль-2022 з’ясувалося, що серія з трьох матчів (як-от на Євро) для «синьо-жовтих» також проблема. Після обнадійливої виїзної нічиєї з Францією були ганебні домашні нічиї з Фінляндією і Казахстаном…
Попри це, будемо сподіватися (а що нам іще залишається?), що цього разу «синьо-жовті» знову на граблі не наступлять. Хоча поєдинок із македонцями легким точно не буде. По-перше, це не Сан-Марино чи Гібралтар, македонці — міцний горішок, досить пристойно виглядали проти Австрії, якій просто більше пощастило. А нещодавно у відборі на Мундіаль-2022 Північна Македонія на виїзді з рахунком 2:1 перемогла Німеччину! Так, німці нині вже не ті. Але ж Україна, як не старалася, жодного очка в «бундестіму» у Лізі націй не відібрала.
По-друге, українцям треба перебудуватися: якщо з Нідерландами довелося головно захищатися, то з македонцями треба буде, навпаки, більше атакувати. Хоча з табору нашого суперника долинають заяви про намір здобути перемогу над Україною, гадаю, македонці не будуть відкриватися (принаймні зі старту поєдинку, коли на табло будуть нулі), а максимальну увагу приділять роботі у захисті. Який нашим хлопцям треба буде якось подолати…
А по-третє, в Андрія Шевченка знову можуть виникнути проблеми зі складом. Хоча Віктор Циганков, що пропустив гру з нідерландцями, начебто готовий зіграти проти македонців, матч другого туру може пропустити Олександр Зубков. Хто зіграє замість нього на місці лівого атакувального півзахисника? Судячи з гри проти «помаранчевих», натуралізований бразилець Марлос до Євро не готовий. Теоретично, на позиції Зубкова можуть зіграти і Ярмоленко, і Циганков, але обидва вони — шульги. Тому їм зручніше бити по воротах, зміщуючись у центр, на правому фланзі (що й довів Ярмоленко, забивши лівою ногою гол у першому турі). Є ще Едуард Соболь, який у бельгійському «Брюгге» грав не лише як лівий захисник, а й як лівий хавбек. Проти такого суперника, як македонці, моторний Соболь може бути корисним… Утім, не виключено, Зубков усе-таки зможе зіграти. Або Шевченко знову випустить ветерана Марлоса. І певна логіка у цьому буде, адже так багато відбирати м’яч у суперника (чого Марлос не вміє і не любить), як у поєдинку проти Нідерландів, у матчі проти Північної Македонії українцям точно не доведеться.
Якщо Україна обіграє Північну Македонію, то у третьому турі треба буде не програти Австрії. Якщо Україна зіграє з Північною Македонією внічию, то Австрію нам треба буде обов’язково перемогти. Чотирьох очок, імовірно, для виходу до 1/8 фіналу вистачить. (До плей-оф потраплять збірні, що займуть у групах перші й другі місця, а також чотири найкращі збірні з тих, що будуть у групах третіми). І навіть якщо українці програють македонцям, певні шанси на вихід із групи у «синьо-жовтих», можливо, залишаться… Але яка поразка?! Яка нічия?! Північних македонців українці повинні перемагати за будь-яких умов, навіть резервним складом! Інакше навіщо треба було взагалі виходити на Євро?