Футбол був для Зубача пристрастю
100 років тому, 3 травня 1921-го, у місті Лева народився Юрій Зубач – футболіст львівських команд «Україна», «Динамо» й «Спартак»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/434388/zubacz.jpg)
В історії львівського футболу є чимало імен, які створили йому славу і рознесли її по світі. До них, без сумніву, належить Юрій Зубач — надзвичайно колоритна фігура, гравець і тренер, для якого футбол завжди був пристрастю, а не фахом. Він володів енциклопедичними знаннями про рідне місто і завжди був блискучим розповідачем для журналістів, яких цікавив не тільки спорт.
Зустріч Юрія Зубача з футболом відбулася так, як і у більшості хлопців різних поколінь: разом зі шкільним товаришем потрапив на стадіон і вперше побачив гру справжніх футболістів. Той день так запам’ятався восьмирічному хлопчикові, що й через десятки літ він пригадував побачене — нове для нього явище: на стадіоні на Цитаделі зустрічалися «Україна» (Львів) та «Ревера» (Станіславів). Малий Юрко не міг собі уявити тоді, що через десять років гратиме в нападі «України» поруч зі своїми кумирами… Відтоді футбол так заполонив дитячу уяву, що у щоденних вуличних баталіях Юрій виступав виключно у нападі, перевтілюючись у когось зі своїх улюбленців. Почав ходити на усі лігові матчі львівських команд, а особливо на зустрічі зі славними європейськими клубами, що приїжджали до Львова — «Мілан» (Італія), «Стандарт» (Льєж, Бельгія), болгарський «Лєвскі», австрійські «Адміра» й «Рапід». Особливо вражала гра «Адміри», чиї гравці вміло «в'язали віденські мережива». І знову Юрко уявляв себе одним з тих майстрів, намагаючись розгадати таємницю володіння м’ячем, удосконалював свій дриблінг та фінти.
Одного разу на галявині, яку сьогодні займає автостоянка на площі Ярослава Мудрого, технічні «штучки» з м’ячем у виконанні юного Зубача помітив Роман Гуцул, воротар «України», який і привів здібного юнака на тренування команди. Через кілька тижнів занять Юрія включили до складу другої команди, і у Бродах відбулося його футбольне хрещення. Головний тренер Адольф Мора звернув увагу на здібного технічного гравця і часом запрошував його на тренування першої команди. У сезоні 1938 року молодий нападник встиг виступити аж у чотирьох командах «України» (перша, друга, юніори) — там, де був найбільше потрібний, і забив у сумі 43 голи. Юніори «України» перед самою війною, що прийшла до Львова 1 вересня 1939 року, були найсильнішими у місті, а лідером атак постійно був 18-річний Зубач.
Футбол став для нього великим життєвим захопленням, але зоставався лише цікавою грою. Бо тоді треба було мати спеціальність. І після закінчення школи він пішов учнем механіка до відомої фірми «Ю. Ломага — машини бюрові», де отримав спеціальність механіка з ремонту обчислювальних і друкарських машинок. Пан Ломага був меценатом футболу, брав до себе на роботу тільки спортовців з «України», і не одному допоміг вижити у скрутні часи. Зубач багато років працював механіком та ще у пенсійному віці не відмовляв полагодити якусь машинку…
Війна багатьом змінила життєві долі. Не дала вона й Юрієві Зубачу «виплисти» на широкі води, де помітили б його непересічний талант. Після того, як у липні 1944 року фронт перейшов через Львів і покотився далі на Захід, почали відновлювати свою діяльність спортивні товариства. Зубач пішов у «Динамо», яке давало «броню» своїм гравцям від призову в армію. Але як тільки закінчилася війна, перейшов у «Спартак», який став найкращим львівським клубом і учасником першості СРСР в українській зоні другої половини 40-х років. У команді зібралися кілька відомих гравців довоєнного періоду: воротар Іван Зуб, нападник Карло Мікльош, із «Сяну» (Перемишль) приїхав центральний нападник Мирослав Турко, із Києва Володимир Онищенко. Тренером був знаменитий захисник московського «Спартака», заслужений майстер спорту Віктор Соколов. Восени 1949 року львівський «Спартак» вийшов до фінальної пульки, де виборювали право грати у класі, А — вищій лізі радянського футболу. Однак то був рік 70-літнього ювілею «вождя всіх радянських фізкультурників» Сталіна, і путівку отримав інший «Спартак» — тбіліський…
Наступний 1950 рік був лихим для нашого героя. «Спартак» розпався, і Зубача запросили до армійського клубу, але той відмовився. Очевидно, це підірвало довіру «органів» до нього, бо через кілька місяців його, як члена сім’ї «ворога народу» (сестру засудили за членство в ОУН), заслали до Сибіру, де потрапив на лісозаготівлю в Томській області. Але й там виручив футбол. Допоміг колишній партнер по «Спартаку» Володимир Онищенко, який вже працював тренером у Кемерово і підказав своїм колегам із Томська, що вони могли би підсилитися класним футболістом. Так Зубач потрапив до Томська, мешкав в якійсь комірчині на стадіоні та грав за місцеву команду. Згодом став тренером команди юніорів, а, окрім футбольної діяльності, ще підробляв механіком, тож зумів вижити.
Повернувся додому восени 1957 року, почав працювати за фахом, а у вільний час тренував команди колективів фізкультури «Сільмашу» та взуттєвої фабрики. У сезоні 1962 року керований ним разом з Василем Соломонком «Сільмаш» став кращим у місті та області.
Чергова реформа радянського футболу дала життя другій групі класу А, де Львову виділили місце. Команду нарекли «Карпати», і Зубачу навіть запропонували місце тренера в новій команді. Але він чемно відмовився, аргументуючи, що футбол не є його професією, а грає він для задоволення, працюючи механіком. Та біля футболу залишився, ходив на матчі «Карпат», дотепно коментував дії гравців чи арбітра. Мріяв дочекатися червня, щоб спостерігати за черговим чемпіонатом світу 2010 року. Але літа… Не дочекався двох тижнів до своїх 89-х уродин. Похований на Янівському кладовищі. З його відходом закінчилася епоха футбольної команди «Україна» зі Львова.