Казімєж Гурський – останній із львівських «мушкетерів»
2 березня легендарному наставнику футбольної збірної Польщі виповнилося б 100 років
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/430502/gorski.jpg)
Кожен любитель футболу, почувши прізвища Загало, Гвардіола чи Лобановський, одразу зрозуміє, що йдеться про знаменитих тренерів, чий доробок у розвиток найпопулярнішої гри добре знаний мільйонній армії уболівальників із різних країн. До таких імен по праву належить і польський фахівець Казімєж Гурський, під чиїм керівництвом (1971−1976) збірна Польщі у 70-ті роки була однією з найсильніших команд світу.
Цей факт підтверджують золоті олімпійські медалі 1972 року у Мюнхені, третє місце на Мундіалі 1974 року, що проходив у Німеччині, олімпійська «бронза» 1976 року в Монреалі. Саме у його команді стали «зірками» світового рівня Лято, Любанський, Дейна, Томашевський, Гадоха та ін., яких пізніше назвали «орлами Гурського».
А народився пан Казімєж 2 березня 1921 року у Львові. Мешкав хлопчик (старший із шести дітей працівника вагонного депо) на партері двоповерхового будиночка на вулиці Городоцькій поблизу сьогоднішнього трамвайного депо. Звідсіля було недалеко до стадіону, що нині має назву «Сільмаш» і став, на жаль, спортивною руїною. Там хлопці з навколишніх вулиць увесь вільний від шкільних занять час копали м’яч, як гонорово називали кулю, зшиту із шматочків шкіри й тканини.
Околиця, звана Богданівкою, була пролетарською, і її мешканці, займаючись спортом, ставали членами Робітничого клубу спортового (РКС), який мав свою футбольну команду у класі С. Та коли на початку 30-х років команда виборола місце в окружній лізі, виявилося, що приймати суперників не мають де. Громада зібралася й вирішила збудувати новий об’єкт для своїх улюбленців. Отримавши прихильне рішення міської ради, розпочали будівництво. І згодом виріс новий стадіон з футбольним полем, легкоатлетичною доріжкою, майданчиками для баскетболу й волейболу.
Про дитинство та перші кроки у футболі, проведені у Львові, пан Казімєж цікаво розповів у своїй книжці «Пів століття з м’ячем».
Коли малий Гурський доріс до юніорського віку, то почав виступати на правому краю команди РКС. Гімназистам тоді не дозволяли грати у футбол за якісь клуби, тож вони брали собі псевдо, щоб не потрапити під прес директора. А Казіка хлопці вже прозивали за швидкість, звинність і легкість у бігу Саренкою, і саме під цим іменем до початку війни Гурського знали на львівських стадіонах. За «перших совєтів» він встиг іще пограти за львівський «Спартак», де у нападі створилася грізна ланка з українцями Карлом Мікльошем і однолітком Юрієм Зубачем.
Після визволення Львова від нацистів Гурський був залучений до команди «Динамо», але наприкінці 1944 року пішов добровольцем до Війська Польського й згодом опинився у військовому футбольному клубі «Легія» (Варшава), з яким надовго зв’язав свою життєву долю — спочатку як футболіст, а потім як тренер. Встиг навіть зіграти один матч за збірну Польщі, та важка травма коліна швидко вивела його з лав футболістів, і почалася тренерська робота — спочатку клубна, а потім зі збірною Польщі.
Навесні 1970 року у Варшаві зустрілися у товариському матчі «Легія» Гурського й «Карпати» Мікльоша, команди колишніх партнерів і друзів. Ото було спогадів після стількох років розлуки…
Саме у 70-ті роки Гурський здобув найбільшої популярності, коли очолив національну команду Польщі. Це був золотий вік польського футболу, увінчаний нагородами Олімпійських ігор та чемпіонатів світу. Тоді вдало зійшлися хист тренера та майстерність гравців, той симбіоз і приніс не доступні дотепер для майбутніх поколінь польських футболістів міжнародні успіхи. Ефективна тренерська діяльність принесла Гурському репутацію вмілого фахівця, який здатен досягати успіхів. Його запрошують до Греції, де Гурський вдало працює з командами «Панатінаїкос» (1977−78, 1983−1986), «Касторія» (1979−80), «Олімпіакос» (1980−81), здобуваючи перемоги на європейських стадіонах з грецьким чемпіоном — «Панатінаїкосом».
Неспокійна натура не дозволила Гурському спокійно сидіти на одному місці, коли 1986-го повернувся до Варшави. Став членом Президії PZPN — Польського футбольного союзу. Через рік його обрали віцепрезидентом, а потім і на чотири роки (1991−1995) президентом Польської федерації футболу.
Восени 1990 року Казімєж Гурський уперше після багаторічної розлуки з рідним містом побував у Львові, ходив його вулицями, пробував траву на футбольному стадіоні дитячих літ, зустрівся з останніми мушкетерами львівського футболу — Карлом Мікльошем та Юрієм Зубачем. Такий же рухливий та дотепний, яким його пам’ятали старі друзі, згадував і підспівував довоєнні львівські шлягери… Пригадав імена багатьох львівських футболістів, кого бачив після війни у різних країнах світу: Адама Воляніна, наприклад, зустрів у Чикаго, Олександра Скоценя — у Торонто, Болеслава Габовського — в Англії…
«Літа минають, і багато речей у світі змінилося. Але ніщо не може перекреслити любові до рідного міста, де ти прийшов на світ», — сказав Гурський під час нашої зустрічі.
Востаннє пан Гурський був у Львові восени 2003 року, на спільному засіданні президій федерацій футболу Польщі та України, де приймалося історичне рішення про подачу заявки на проведення Євро-2012. Був щасливий, що в його містах — Львові та Варшаві — відбудуться такі знаменні події.
23 травня 2006 року стало останнім днем для Казімєжа Гурського на цій землі. Пішла з життя людина з великим серцем, незаперечним авторитетом, із справжньою львівською ментальністю. Тепер до Львова приїжджає син пана Гурського Даріуш, аби виконати волю батька — відвідати могили останніх мушкетерів львівського довоєнного футболу і підійти до пам’ятної таблиці, на вулиці Хотинській, 6, де була гімназія № 9 імені Яна Кохановського, до якої ходив малий Казімєж Гурський.