Росію можуть відсторонити від Олімпіад і Мундіалю
Рішення прийматиме Виконком WADA – Всесвітньої антидопінгової агенції
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/401604/wada.jpg)
Як повідомляють західні ЗМІ, через тиждень, 9 грудня, Росію можуть на чотири роки відсторонити від участі у найбільших міжнародних спортивних змаганнях. У цей день відбудеться засідання Виконкому WADA, Всесвітньої антидопінгової агенції. Її Комітет із відповідності, який дав Виконкому свої рекомендації щодо Росії, дійшов такого висновку: розбіжності у даних Московської антидопінгової лабораторії з’явилися внаслідок навмисних маніпуляцій! Їх робили, аби приховати позитивні допінг-тести відомих російських спортсменів.
Якщо 9 грудня Виконком WADA погодиться з висновками Комітету з відповідності (а шанси на це великі), то протягом чотирьох найближчих років російські спортсмени не зможуть виступати під прапором РФ на найбільших міжнародних змаганнях, зокрема на Олімпійських іграх у Токіо (2020) і Пекіні (2022), а також на футбольному Мундіалі-2022. Утім, не виключено, що санкції Виконкому WADA будуть ще сильнішими, адже це вже не перший масштабний допінговий скандал у російському спорті. За словами президента WADA, поляка Вітольда Баньки, нові санкції проти Росії будуть «жорсткими й гострими». А відтак, імовірно, більше не передбачатимуть дозволу для «чистих» російських спортсменів виступати на Олімпіадах під нейтральним прапором (як це було на Іграх у південнокорейському Пхенчхані-2018).
Останнє «китайське» попередження Росії WADA зробила у вересні цього року. Тоді Всесвітня антидопінгова агенція дала три тижні на те, аби РФ пояснила ситуацію зі спотворенням результатів допінг-проб Московської антидопінгової лабораторії."Там були позитивні допінг-проби, які вилучені. Питання — чому", — наголосив тоді глава Комітету з відповідності WADA Джонатан Тейлор. Очевидно, адекватної відповіді з Москви у Всесвітній антидопінговій агенції так і не почули.
«Ми мали виконати дві умови, — розповів Юрій Ганус, генеральний директор Російської антидопінгової агенції (РУСАДА). — Перше — до 31 грудня 2018 року пустити експертів у Московську лабораторію і передати їм електронну базу. Друге — до 30 червня 2019-го забезпечити передачу матеріальних даних — тих проб за списком, які будуть представлені у Відділ розслідування WADA… Цей відділ встановив цілий ряд невідповідностей, база була не автентичною.
Міністр спорту говорив, що це якісь технічні виправлення… Можуть бути випадкові вилучення блоку, файлу. Але вони стосуються цілої структури!
Коли я побачив запитання, які WADA задала Росії у зв’язку зі змінами, я був у шоку. Як можна було передавати змінену базу, не розуміючи, що це все буде визначено? І що для спортивних організацій будуть наслідки?!".
Запитання пана Гануса явно риторичні. Хто-хто, а керівник РУСАДА повинен знати, що рішення про застосування допінгу російськими спортсменами приймали в Російській Федерації на найвищому державному рівні. Значить, і рішення про маніпуляції з базою допінг-проб приймали там же…
Перші реакції російських посадовців на рекомендації Комітету з відповідності WADA були на кшталт «та то якась фігня, нічого нам за це не буде». Однак через кілька днів у Росії зрозуміли: 9 грудня Виконком WADA справді може відсторонити усіх російських спортсменів від участі в Олімпіадах і чемпіонатах світу (а також заборонити проводити на території Росії великі міжнародні спортивні змагання). І тоді у РФ почали звинувачувати… НАТО. Мовляв, у керівних органах WADA забагато представників Північноатлантичного альянсу, ось ці вороги й шкодять Росії…
Тим часом у Європі, зокрема у Великій Британії, уже заговорили про можливе перенесення тих матчів фінального турніру Євро-2020, які мають відбутися у російському Санкт-Петербурзі, до інших міст континенту. Розглядають, зокрема, шведський Стокгольм і валлійський Кардіфф.