Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Валідольний «футбол»

Через гостре протистояння на конференції обласної Федерації довелося викликати «швидку допомогу»

Далеко не спортивні пристрасті вирували минулої суботи на

VIII звітно-виборній конференції Федерації футболу Львівської області. У деякі моменти, здавалося, для забезпечення порядку у залі потрібно буде запрошувати мирового. А от лікарі таки знадобилися. Емоції аж зашкалювали. Такою запеклою була боротьба за посаду голови Федерації. Закінчилася вона перемогою Ярослава Грися, який очолював цю організацію упродовж 16 попередніх років. За нього проголосував 61 делегат (два проти, чотири утрималися). Його суперник Степан Юрчишин перед голосуванням разом із групою підтримки покинув конференцію, звинувативши її організаторів у недемократичності. З тих, що залишилися у залі, його підтримали лише три делегати…

«Війна» за посаду голови Федерації між Ярославом Грисьом (його висунули 23 колективні члени) і Степаном Юрчишиним (його пропонували два колективні члени, зокрема ФК «Карпати») розгорілася задовго до фіналу. У пресі періодично відбувався «обмін ударами», інколи ця дискусія не вписувалася у стандарти «фейр плей». Декого, доходила інформація, схиляли на свій бік «фінансовим пряником». Був і «батіг». Заступник голови федерації Степан Понайда розповів автору цих рядків, що перед конференцією щодо нього було вчинено спробу фізичного тиску. Зрештою, «іскрило» між власниками двох великих «антагоністичних» клубів і на самій конференції. Якби не стюарди, у хід пішли б кулаки...

Звітуючи про п’ятирічну роботу, Ярослав Грисьо зазначив, що за рівнем масовості футболу Львівщина переважає індустріальні регіони країни. У змаганнях бере участь 669 дорослих і 204 юнацьких команд — загалом 14 тисяч футболістів. Визнавши, що припинили участь у змаганнях команди у Дрогобичі, Трускавці, Радехові, пан Грисьо відзначив, що натомість незабаром у турнірах виступлять представники Червонограда, Борислава, Доброгостова. Позитивом промовець назвав роботу школи молодого арбітра, створення єдиної бази даних. На думку голови ФФЛ, свідченням високого рівня розвитку футболу в області і довіри до його організаторів є реалізація кількох проектів УЄФА, проведення у Львові фіналу шкільного кубка України, залучення до обслуговування Євро-2012, право на проведення у Львові чотирьох матчів національної збірної…

Продуктивною назвали роботу федерації стриянин Орест Пасіка, львів’янин Ростислав Заремба. Голова облспорткомітету Юрій Майборода теж висловився позитивно, вказавши, що ФФЛ є найбільш організованою, структурованою в області. Запрошений представник Федерації футболу України Володимир Мариновський сказав, що ФФУ високо оцінює розвиток футболу на Львівщині. Розповідаючи про великий інтерес до матчів обласної прем’єр-ліги, президент ФК «Рух» (Винники) Григорій Козловський зазначив, що на принциповому матчі з «Карпатами» (Кам’янка-Бузька) було удвічі більше глядачів, ніж на одному з матчів національної Прем’єр-ліги. Пан Козловський додав, що голова федерації ініціював відродження футболу у Винниках, докладав сил для порятунку ФК «Львів», допоміг в облаштуванні майданчиків зі штучним покриттям. І кинув камінчик у город опонентів Грися, мовляв, як тільки ті задовольнять свої кадрові амбіції, інтерес до футболу у них зникне…

Гострим був виступ колишнього арбітра Степана Фірмана. Звіт Ярослава Грися оцінив як «рожевий», а очолювану ним федерацію назвав «похоронним бюро львівського футболу», «сімейним кооперативом». Дорікнув за необ’єктивність у призначенні суддів, неувагу до студентського футболу (щоправда, викладач «інфізу» Олександр Огерчук був протилежної думки). Пан Фірман заявив, що ФФЛ підім’яла під себе сільський футбол (голова обласної Асоціації футболу ФСТ «Колос» Володимир Якубовський згодом категорично заперечив це). На переконання Степана Фірмана, «чемпіон області визначається не на футбольному полі, а у кабінеті». Оцінивши роботу ФФЛ незадовільно, промовець закликав Грися «зробити мужній крок — зняти свою кандидатуру».

Інший опонент Грися — Роман Мелех вказав на закритість ФФЛ, авторитарний стиль управління її керівника. Василь Кобільник з Дрогобича поскаржився, що їхня «гола-боса» районна федерація жодного разу не отримала від ФФЛ фінансової допомоги (згодом інший дрогобиччанин, Микола Лук’янченко, повідомив про щорічні дотації з районного бюджету у сумі 150 тис. грн.). Головний тренер «Карпат» з Кам’янки-Бузької Євген Михайлів казав про «свавілля» з боку голови федерації. І зазначив: «Якщо Грисьо вирішив створити у Винниках команду, то, може, він пообіцяв зробити її чемпіоном?». На­останок Михайлів додав: «Хто надалі хоче «цирку» — той голосуватиме за Грися. Хто хоче рухатися — той підтримуватиме Юрчишина».

Найбільше критики на адресу голови федерації прозвучало з уст генерального директора ФК «Карпати» Ігоря Дедишина. Він сказав, що «красномовні» цифри у звіті Ярослава Грися «тяжко переварити». Що у його програмі багато загальних фраз на кшталт «запровадити», «здійснити», а чим, мовляв, займалися увесь попередній період? Здивувала пана Дедишина схожість програм кандидатів, він висловив припущення, що чинний голова ФФЛ… списав її у свого конкурента. Співпрацю федерації з клубом «Карпати» назвав «тліючою», «ненормальною». А ще звинуватив Ярослава Грися, що той задовольняв амбіції Григорія Козловського. На думку Ігоря Дедишина, настав час робити зміни. На його переконання, цю місію слід довірити Степану Юрчишину, футбольній людині, до того ж — порядній…

Згодом Юрчишин у своїй програмі пообіцяв правильно організувати обласний футбол, вдосконалити тренувальний процес у дитячому футболі, відмінити внески від дитячих команд (у відповідь йому дорікнули, що побори з батьків були у «Карпатах»), реорганізувати календар змагань, вжити радикальних заходів з поліпшення суддівства, налагодити конструктивну співпрацю з ФК «Карпати», вивчити пекучі проблеми на місцях…

Напруження у залі досягло апогею, коли зайшла мова про вибори нового голови. Згідно з регламентом, воно має відбуватися шляхом відкритого голосування — якщо конференція не прийме іншого рішення. Пропозицію голосувати у таємному режимі вніс Степан Фірман. Головуючий на конференції Юрій Сорочик запропонував спочатку визначитися щодо відкритого способу, а потім — щодо закритого. З таким порядком не погодилися представники Степана Юрчишина, які наполягали змінити черговість розгляду цих питань. Після гострих перепалок, під час яких доходило до штовханини, «спікер» пристав на їхню пропозицію. Піднявся, щоб оголосити голосування щодо процедури — і тут же упав непритомний. Це остудило пристрасті, та й інша сторона кинулася на допомогу. Викликали «швидку». За даними «ВЗ», ще у неділю Юрій Сорочик перебував під крапельницею…

Через 40 хвилин після «НП» конференцію продовжили. І знову у залі була аномальна атмосфера. Хтось у когось забирав мандати, жбурляв в обличчя папери, «брав за барки»…

Зрештою, за пропозицією Степана Семака обрали нового головуючого, підтвердили відкритий режим голосування. Після цього на трибуну вийшов дещо спантеличений цими подіями Степан Юрчишин, подякував за «демократичні вибори» і на знак протесту пішов із залу…

У федерації футболу обрали нове-старе керівництво. Як на мене, найперше його завдання — не втішатися перемогою, а, попри всю драматичність стосунків з опонентами, шукати порозуміння з ними. Якщо не буде посіяно довіру — замість футболу на Львівщині ризикуємо вже скоро пожати масштабний антифутбол…

Схожі новини