Щоб не плакати цілий рік, у Страсну п’ятницю не можна веселитися
- 17.04.2014, 23:36
- 2 937
Страсна п’ятниця – найсумніший і дуже строгий день Страсного тижня. Це єдиний день у році, коли не правиться Служба Божа. По всіх церквах у Страсну п’ятницю замовкають дзвони. Є лише Вечірня з винесенням Плащаниці. Її виносять у другій половині дня. Іде тричі обхід довкола церкви з Плащаницею, яку несуть за чотири кінці священики або старші парафіяни. Після обходу Плащаницю кладуть на стіл посередині церкви. Божий гріб прикрашають квітами і лампадками, за ним ставлять хрест без Розп’яття з полотном.
Плащаниця символізує полотно, в яке був загорнутий Ісус, коли його зняли з Хреста. Після Воскресіння на полотні залишився відбиток Його Образу, який утворився, на думку вчених, шляхом великого випромінювання.
Віруючі люди у Страсну п’ятницю нічого не їдять до виносу Плащаниці з вівтаря на середину церкви, що відбувається після полудня.
Повернувшись із церкви, родина сідає за стіл обідати. Обід у Страсну п’ятницю — пісний, навіть риби їсти у цей день не можна. Здебільшого обходяться городиною: капустою, картоплею, огірками.
Усі приготування до свята Великодня потрібно закінчити в Чистий четвер, щоб у Велику п’ятницю ніщо не відволікало від молитов і служб. Ні шити, ні прясти, ні різати в цей день не можна. Вважається великим гріхом рубати дрова або що-небудь тесати сокирою.
У деяких країнах світу Страсна п’ятниця — вихідний день.
У Страсну п’ятницю не прийнято співати, гуляти й веселитися. Вважається, що людина, яка веселиться у цей день, весь рік проплаче.
Народні повір’я
l Якщо витерпіти спрагу у Страсну п’ятницю, жоден напій не завдасть шкоди цілий рік.
l Буханець хліба, спечений у Страсну п’ятницю, зцілює від усіх хвороб та ніколи не запліснявіє.
l За старих часів жоден із ковалів не мав права кувати цвяхів в Страсну п’ятницю — на згадку про те, для чого були використані цвяхи і молоток у цей день багато століть тому.
l Якщо перевозити бджіл у будь-який день, крім Страсної п’ятниці, — вони неодмінно поздихають.
l У цю п’ятницю в жодному разі не можна проколювати землю залізом: того, хто це зробить, спіткає біда.