BLAGO/ будуємо міста третього тисячоліття

У Раді підтримали законопроєкт, який обмежує роботу НАБУ та САП (ОНОВЛЕНО)

  • 22.07.2025, 14:50
  • 1 895

22 липня Верховна Рада України підтримала в другому читанні законопроєкт № 12 414, який вносить зміни у функціонування Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. За проголосували 263 депутати, проти — 13, ще 13 — утрималися

Фото: Ярослав Железняк
Фото: Ярослав Железняк

Про це повідомив народний депутат від партії «Голос» Ярослав Железняк.

У документі йдеться про зміни до Кримінального кодексу.

Відтак генеральний прокурор отримає повноваження:

  • забирати справи в НАБУ та доручати розслідування іншим органам;
  • бути фактичним керівником САП та передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам;
  • надавати детективам НАБУ обов’язкові письмові вказівки;
  • самостійно закривати справи за підозрою щодо топчиновників.
  • Також передбачаються правки, які обмежать діяльність САП, а саме:
  • прокурори САП не зможуть визначати підслідність НАБУ в певних випадках;
  • керівник САП не зможе вирішувати спори про підслідність у справах, що може розслідувати НАБУ;
  • керівник САП не матиме повноважень щодо зміни апеляційних і касаційних скарг, внесених прокурорами САП.

Повний документ із запропонованими правками опублікував антикорупціонер Віталій Шабунін. Організація Transparency International Ukraine вважає, що пропозиції становлять пряму загрозу незалежності НАБУ й закликали депутатів їх не підтримувати.

НАБУ та САП наголошували, що в разі ухвалення документа керівник САП стане номінальною фігурою, а НАБУ втратить незалежність і перетвориться на підрозділ Генпрокуратури.

Під час спільного брифінгу у вівторок структури закликали президента Володимира Зеленського ветувати документ, що обмежує їхню діяльність.

«Ми просимо не підписувати цей законопроєкт, повернути його з відповідним вето. […] Ми категорично засуджуємо такі дії [парламенту]», — зазначив директор НАБУ Сергій Кривонос.

Керівник САП Олександр Клименко заявив, що ухвалений закон знищує незалежність обох відомств від політичного впливу: «Це кінець незалежної роботи двох антикорупційних інституцій».

Рішення Ради прокоментувала нардепка від «Європейської Солідарності» Ірина Геращенко:

«Депутати фактично знищили антикорупційну інфраструктуру, передавши на період воєнного часу повноваження НАБУ і САП Генеральному прокурору, який має право витребувати всі справи, зупиняти їх, відкривати своїм підписом провадження щодо нардепів, міністрів, чиновників категорії А. Скандальний законопроєкт змін до КК, КПК та інших законів щодо гарантій адвокатської діяльності #12 414 було зареєстровано 16 січня! Формальна мета — це забезпечення гарантій адвокатської діяльності. Фактично — встановлення контролю Генпрокурора над НАБУ та САП.

Суть:

• Генпрокурор отримує право фактично керувати САП.

• Може давати обов’язкові письмові вказівки НАБУ.

• Може забирати справи з НАБУ і передавати їх іншим органам.

• Отримує важелі тиску та прямого втручання у всі резонансні справи.

Проект фактично знищує незалежність САП і НАБУ. Це удар по всій антикорупційній інфраструктурі та відкат від євроінтеграції.

Ініціатива з’явилася на фоні розслідувань щодо Чернишова і оточення президента. Під прикриттям очищення органів проштовхують їхнє підпорядкування Банковій. Це небезпечний сигнал Заходу і удар по іміджу України як демократичної держави.

Вчора у НАБУ та САП відбулося понад 70 обшуків на тлі повідомлень СБУ та прокуратури про російський вплив у цих структурах. НАБУ та САП заявляють, що обшуки проходили без судових ухвал та без попереджень, коли керівництво було в офіційному закордонному відрядженні.

А вже сьогодні Рада отримала на голосування у другому читанні законопроєкт, який включає правки, що фактично ліквідовують незалежність антикорупційних органів НАБУ та САП.

Представники групи G7 висловили серйозну стурбованість ситуацією та закликали до прозорості та збереження незалежної антикорупційної інституції.

На жаль, цей законопроєкт підтримали 263 депутати. «ЄС» проголосувала проти".

Згодом у Львові, Дніпрі та Києві оголосили про акції протесту відповідного законопроєкту.