Геофізики на станції «Академік Вернадський» відремонтували антену (ВІДЕО)
- 08.01.2025, 12:20
- 509
Щодня вони повинні не лише обробляти радіофізичні дані, а й стежити за справністю обладнання, завдяки якому ці дані отримують. Зокрема — антенних систем, які розташовані у різних місцях нашого острова Галіндез
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/526043/234567.jpg)
Великої шкоди антенам можуть завдати погодні умови. Сильний вітер часто рве антени та троси, ламає щогли, через зледеніння обриваються кабелі, висока вологість призводить до корозії металевих конструкцій, а підвищений рівень ультрафіолету — до руйнування пластикових деталей.
Наслідки такого природного впливу геофізикам доводиться долати самотужки, іноді просячи про допомогу інших членів експедиції.
Наприклад, нещодавно одна з дипольних антен не витримала штормового вітру й обірвалася. Ці антени спеціально кріплять за допомогою тонких, але відносно міцних тросів, щоб у таких випадках рвались саме вони, а не металеве полотно антени.
За якістю даних та відео з камери спостереження геофізики 29-ї УАЕ Анна Соіна та Олександр Богомаз вчасно виявили проблему і, щойно дозволили погодні умови, вирушили на порятунок.
Йти довелося у центральну частину острова, де, окрім антен, розташований VLF-будиночок — окрема лабораторія з дослідження наддовгих радіохвиль.
На місці вчені побачили, що антена не лише обірвалася, але й заплуталася у тросах. Процес ремонту ускладнював пухкий сніг, у який з кожним кроком можна було провалитись вище коліна. Але Анна та Олександр впоралися зі своєю місією: розплутали антену, розтягнули троси й надійно закріпили їх на щоглах.
Загалом на дорогу й роботу вони витратили дві години на свіжому антарктичному повітрі.
Нагадуємо, що геофізичні дослідження є одними з основних на станції «Академік Вернадський». Їх розпочали тут ще у середині минулого століття. Українські геофізики вивчають іоносферу, поширення наддовгих радіохвиль, космічну погоду, магнітне поле Землі тощо.