Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Львівщина святкує 106-ту річницю створення ЗУНР

  • 01.11.2024, 13:15
  • 676

Сьогодні, 1 листопада, на Личаківському цвинтарі у Львові відбулися урочисті заходи з нагоди святкування 106-ї річниці створення Західноукраїнської народної республіки

Фото: ЛОР
Фото: ЛОР

Представники влади області та міста, депутати Львівської обласної ради, військові, громадськість поклали квіти до Меморіалу воїнам Української галицької армії, а також до могил Дмитра Вітовського — держсекретаря військових справ ЗУНР, Михайла Галущинського — коменданта Січових стрільців, Олександра Тисовського — керівника і засновника «Пласту», Северина Левицького — воїна УГА, які поховані на Личаківському кладовищі.

Опісля священники відслужили чин панахиди за тими, хто віддав своє життя в боротьбі за незалежність України.

Також учасники заходу вшанували пам’ять президента Національної ради ЗУНР Євгена Петрушевича.

«106 років тому знову постала Українська держава на західноукраїнських землях. Вранці 1 листопада Львів прокинувся під синьо-жовтими прапорами ЗУНР. Сьогодні у незалежній Україні, на Личаківському цвинтарі, спочивають разом Герої, які здобули державність у листопаді 1918 року, і наші нинішні Захисники, які впродовж останніх десяти років поклали своє життя за волю України. Полковник УГА Дмитро Вітовський, голова Української Національної Ради ЗУНР Євген Петрушевич, а також командир 2-го окремого батальйону ДУК „Правий сектор“, Герой України Тарас Бобанич (Хаммер), поет і громадський діяч Юрій Дадак (Руф)… і багато-багато достойних синів нашого народу сьогодні разом спочивають, але продовжують свідчити, що ідея ЗУНР і нашої державності переможна, що Україна є, була і буде. Памʼятаючи минуле, мусимо щодня боротися і підтримувати своїх захисників, бо наша спільна мета — перемога! Наша найбільша ціль — незалежна і сильна Україна. Слава Україні! Героям — слава!», — зазначив в. о. голови Львівської обласної ради Юрій Холод.

Довідково:

1 листопада 1918 року у Львові почалось Листопадове повстання, що призвело до створення Західноукраїнської народної республіки. У ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року стрілецькі частини на чолі з сотником Дмитром Вітовським зайняли всі найважливіші урядові установи у місті. До складу ЗУНР увійшли українські етнічні землі - Галичина, Буковина та Закарпаття. Водночас Польща, не бажаючи втратити Галичину, розпочала військові дії, внаслідок яких уряд ЗУНР переїжджав до Тернополя, Станіславова (тепер Івано-Франківськ), а також перебував у екзилі в Кам’янці-Подільському.

Важливим здобутком діяльності ЗУНР було урочисте проголошення 22 січня 1919 року в Києві Акту про Злуку ЗУНР і УНР в єдину соборну Українську народну республіку. Екзильний уряд ЗУНР припинив існування 15 березня 1923 року.