Львівські медики першими в Україні зробили операцію на мозку притомному пацієнтові
- 25.04.2023, 12:30
- 1 061
Під час найважливішої частини втручання пацієнт мав бути при тямі
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/488993/5567890.jpg)
Надскладну операцію успішно зробили львівські нейрохірурги Лікарні Святого Миколая.
Їхній пацієнт — 15-річний Максим Волович з Тернополя. Із восьми років він має сильні епілептичні напади. Судоми спричиняла пухлина в мозку. Спровокувати черговий напад може будь-що: фізична активність чи прояв емоцій. Хлопчик, який до судом займався танцями і мріяв стати чемпіоном, навіть бігати більше не міг. Сміх чи сльози — теж могли спровокувати напад. Максим усе дитинство жив із суворими обмеженнями, під постійним наглядом мами, яка цілодобово пильнувала сина і боялася за його життя. Останніми роками юнаку стало важко говорити та запам’ятовувати.
З роками пухлина виросла і напади посилилися. Утворення почало тиснути на ділянки мозку, які відповідають за мову і рухи. Виник високий ризик паралічу правої половини тіла. Мама Максима звернулася до львівських лікарів.
Після ретельного обстеження вони вирішили, що єдиний шанс для Максима — це операція на мозку з пробудженням — AWAKE SURGERY.
«Далі тягти нема куди. Наріс набряк навколо. Є вже ознаки того, що ця пухлина добряче тисне і давить на мозок. Це ризик смерті. Тому однозначно потрібно це лікувати. Обов’язково потрібно видаляти», — зазначили медики.
Під час найважливішої частини операції — видалення самої пухлини — лікарям вдалося розбудити Максима. Це потрібно, аби контролювати його мову та рухи і не пошкодити ділянки мозку, що за них відповідають. Медики розважали Максима розмовами про його улюблених супергероїв коміксів та вигадані всесвіти і не давали хлопцеві заснути. Поки він говорив активність у ділянках, які відповідають за рухи кінцівками та мовлення, фіксували нейрофізіологи Mary Pavlyuk та Yulya Halii — Gerasymovych.
Операція тривала сім годин. Після неї Максим заговорив ще краще, ніж до втручання. Результати МРТ теж тішать: лікарям вдалося повністю видалити пухлину. Гістологічне дослідження підтвердило, що утворення було доброякісним. Відтак подальшого лікування пацієнт не потребує. Епілептичних нападів більше немає.
За тиждень після операції з пробудженням Максима виписують.
«Ми щасливі! Приїхали хворі, а їдемо здорові!», — каже його мама.
Максим тепер весь час усміхається і не втомлюється ділитися планами на майбутнє: хоче на спорт та мріє подорожувати .
За більш ніж рік команда Центру нейрохірургії Дитячої Лікарні Св. Миколая здійцснила рекордну кількість операцій — майже пів тисячі, що є найбільшим показником в Україні.