«Психотерапевт» Спартак Суббота брехав про наукові досягнення та ступінь: розслідування
- 11.04.2023, 18:30
- 2 659
«Психотерапевт» та співведучий YouTube-проєкту «Подкаст-терапія» Спартак Суббота потрапив у центр скандального розслідування
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/488184/8769709.jpg)
Його опублікував психотерапевт Ілля Полудьонний, який збирав докази обману та шахрайства Субботи протягом семи місяців.
Він стверджує, що Спартак 5 років називав себе кандидатом наук ще до захисту дисертації, брехав про регалії психіатра і лікаря-психолога, публікацію в авторитетній базі Scopus.
Автор припускає, що Суббота може й не мати медичної освіти, і тоді його психотерапевтична практика є злочином.
Також у матеріалі є свідчення про зваблення клієнток, неетичну поведінку і плутанину Спартака у методах терапії.
Регалії
З 2017 року Спартак Суббота публічно називав себе кандидатом психологічних наук — за 5 років до того, як офіційно здобув цей ступінь.
У 2021 році автореферат кандидатської дисертації Спартака Субботи надіслали для ознайомлення комісії, наприкінці року він захистився, і лише у квітні 2022 року за наказом МОН офіційно здобув ступінь кандидата психологічних наук. До цього Суббота був лише аспірантом або «здобувачем».
Також для здобуття кандидатської Суббота публікувався у науковому журналі American Journal of Fundamental, Applied & Experimental Research, який зареєстрований за адресою церкви і мімікрує під іноземний.
Згідно із даними розслідування, цей науковий журнал створили в Україні, він лежить на українських серверах, ним керує редакторська команда українців з України, але він має фізичну адресу в США.
За цією адресою — ректорій Українського Православного Катедрального Собору Святого Володимира.
Співавтором Спартака Субботи у двох статтях, опублікованих у журналі «American Journal of…», та науковим керівником кандидатської дисертації є Віталій Луньов. Він є співзасновником «американського» журналу, а також бенефіціаром нібито «британської» організації «Society for The Support of Publishing Initiatives and Scientific Mobility Limited (UK)». У цій «закордонній» організації начебто працює Спартак Суббота, але насправді ця організація лише орендує віртуальний офіс у британської компанії.
Також Ілля Полудьонний стверджує, що Спартак міг і не писати своїх наукових робіт самостійно, бо його тези зі статей інколи зовсім протилежні до озвучених на подкастах.
Спартак Суббота також заявляв, що є лікарем-психіатром, але автор розслідування стверджує, що це брехня, і чоловік не має медичної освіти.
Спартак називав себе когнітивно-поведінковим психотерапевтом і Української асоціації когнітивно-поведінкової терапії.
Однак це також маніпуляція, бо наразі він не належить до спільноти когнітивно-поведінкових терапевтів, не має акредитації і не є членом відповідної асоціації з 2019 року — це офіційно підтвердили в Українському інституті КПТ.
Ім'я
Психолог і член Національної психологічної асоціації Артем Осипян, з яким Спартак дружив і вивчав КПТ, розповів, що його звати не Спартак, а Олександр.
Це підтвердив одногрупник Спартака з військового ліцею у Боярці, де той колись навчався. Утім, сам Спартак казав, що це його справжнє ім'я, яке вказане у свідоцтві про народження.
Інформація про зміну імені допомогла розслідувачу знайти більше відомостей про освіту Субботи.
Освіта
Спартак не говорить на тему базової вищої освіти і лише раз розповідав про навчання у Національному медичному університеті імені О. О. Богомольця — однак ніхто з опитаних викладачів та студентів не бачив Субботу в університеті у 2006−2014 роках, коли він мав би там навчатись.
«Ніхто з моїх знайомих з НМУ, ні з одногрупників його не знав. Так, університет великий, але хоча б якісь точки дотику були б. І я знаю від колег, що він неетично вів себе з пацієнтами. Вони потім доліковувались у колег після нього», — розповіла «УП. Життя» лікарка-психологиня і випускниця НМУ Галина Лисяна.
Ілля Полудьонний також знайшов людей, які підтвердили, що навчалися зі Спартаком Субботою у Національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова за спеціальністю «Психологія». Виявилося, що він справді закінчив бакалаврат на очній формі навчання і його тоді звали Олександр.
«Оскільки ми вже знаємо, що абітурієнтом мав бути не Суббота Спартак Олександрович, а саме Суббота Олександр Олександрович, то починаємо шукати інформацію в Google…
Знаходимо такий збіг у файлі, яким є список абітурієнтів, які вступили на контрактну форму навчання за спеціальністю «Психологія» за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» в 2009 році в НПУ імені М.П.Драгоманова.
Правдивість цього документу доводить простий факт — цей файл лежить на сайті самого НПУ імені М. П. Драгоманова", — зазначив автор розслідування.
Отож, Олександр Олександрович Суббота закінчив бакалаврат педуніверситету Драгоманова, а потім, з його слів, навчався на магістратурі у Франції.
Та, якщо цей диплом магістра існує, то все одно не дає підстав для приватної практики, адже він, за даними розслідування, не нострифікований — не визнаний українським законодавством.
«Якщо Спартак Суббота має лише ступінь бакалавра психології і має не нострифіковану французьку освіту, це означає, що він не тільки видавав себе за лікаря-психіатра і медичного психолога всі ці роки, але також приймав клієнтів як психолог і психотерапевт, що незаконно», — додає Ілля.
Однак, якщо розслідувач помиляється, Спартак Суббота може спростувати звинувачення у відсутності медичної освіти і кваліфікації лікаря-психіатра та медичного психолога.
«Достатньо оприлюднити всього дві літери і вісім цифр. В державному реєстрі про освіту від ЄДЕБО міститься вся інформація про освіту кожної людини. Треба лише знати дані про диплом. Автор наводить приклад, як можна перевірити його власну інформацію про освіту і надає дані для такої перевірки всім охочим», — пише Ілля.
Він закликає Спартака оприлюднити цю інформацію.
Секс із клієнтками
Артем Осипян розповів розслідувачу, що до нього звертались щонайменше 5 колишніх клієнток Спартака зі скаргами на порушення етики.
«Одна з таких клієнток до мене ходила, мали вже декілька консультацій, і в якийсь момент вона мені сказала: «Знаєте, мені дуже важко довіряти психологам, психотерапевтам». Я почав делікатно питати «Чому?». І вона сказала: «Був один психолог, психотерапевт, з яким у мене були хороші стосунки, але потім це романтизувалося, і у нас вже були такі романтичні-сексуальні стосунки», — розповів психолог.
Йшлося про Спартака.
Зв’язки з ОПЗЖ
Автор розслідування виявив, що Спартак співпрацював з аналітичним дослідницьким центром «Seetarget», який пов’язують з прихованим піаром політичних сил, зокрема забороненої «ОПЗЖ».
"Спартак Суббота лише з кінця 2019 року почав працювати в Інституті когнітивного моделювання, однак з кінця 2018 року вже не просто вів активне політичне життя як політичний психолог, що вкрай суперечить його відповідям в інтервʼю Сергію Лиховиді, а ще й працював в Seetarget", — йдеться у тексті.
Обидві організації були помічені у зв’язках з політичною партією ОПЗЖ. А Seetarget, ймовірно, не сповіщала людей про об'єктивну соціологічну картину, а прагнула впливати на неї напередодні виборів — тому опинилась у списку псевдопіарників і псевдосоціологів.
Детальніше про аферу Спартака Субботи можна дізнатися з тексту розслідування або документального фільму в жанрі фактчекінг-детективу «Сатердей. Людина, яка грає спектакль».
Викриття коротко описав Артем Осипян.
«Спартак не розбирається у тому, що говорить як «експерт». Бреше, що він КПТ та Схема-терапевт. Насправді він не має цієї освіти і не є членом асоціації. Спартак брехав, що працював в СБУ. Спартак зваблює своїх клієнток і не дотримується етики.
Сподіваюсь, що Спартак сяде за шахрайство. Бо його діяльность в останні роки — це злочин", — написав психолог.
Також на викладені факти уже відреагувало видавництво «Віхола».
"Друзі, сьогодні у ЗМІ зʼявився матеріал щодо одного із наших авторів — Спартака Субботи. Ми звернулися до Спартака з проханням пояснити усі викладені у статті факти. Детальніше про наші подальші дії розповімо згодом", — написали вони.