Передплата 2024 «Добрий господар»

«Психотерапевт» Спартак Суббота брехав про наукові досягнення та ступінь: розслідування

  • 11.04.2023, 18:30
  • 2 548

«Психотерапевт» та співведучий YouTube-проєкту «Подкаст-терапія» Спартак Суббота потрапив у центр скандального розслідування

Спартак Суббота. Фото із мережі
Спартак Суббота. Фото із мережі

Його опублікував психотерапевт Ілля Полудьонний, який збирав докази обману та шахрайства Субботи протягом семи місяців.

Він стверджує, що Спартак 5 років називав себе кандидатом наук ще до захисту дисертації, брехав про регалії психіатра і лікаря-психолога, публікацію в авторитетній базі Scopus.

Автор припускає, що Суббота може й не мати медичної освіти, і тоді його психотерапевтична практика є злочином.

Також у матеріалі є свідчення про зваблення клієнток, неетичну поведінку і плутанину Спартака у методах терапії.

Регалії

З 2017 року Спартак Суббота публічно називав себе кандидатом психологічних наук — за 5 років до того, як офіційно здобув цей ступінь.

У 2021 році автореферат кандидатської дисертації Спартака Субботи надіслали для ознайомлення комісії, наприкінці року він захистився, і лише у квітні 2022 року за наказом МОН офіційно здобув ступінь кандидата психологічних наук. До цього Суббота був лише аспірантом або «здобувачем».

Також для здобуття кандидатської Суббота публікувався у науковому журналі American Journal of Fundamental, Applied & Experimental Research, який зареєстрований за адресою церкви і мімікрує під іноземний.

Згідно із даними розслідування, цей науковий журнал створили в Україні, він лежить на українських серверах, ним керує редакторська команда українців з України, але він має фізичну адресу в США.

За цією адресою — ректорій Українського Православного Катедрального Собору Святого Володимира.

Співавтором Спартака Субботи у двох статтях, опублікованих у журналі «American Journal of…», та науковим керівником кандидатської дисертації є Віталій Луньов. Він є співзасновником «американського» журналу, а також бенефіціаром нібито «британської» організації «Society for The Support of Publishing Initiatives and Scientific Mobility Limited (UK)». У цій «закордонній» організації начебто працює Спартак Суббота, але насправді ця організація лише орендує віртуальний офіс у британської компанії.

Також Ілля Полудьонний стверджує, що Спартак міг і не писати своїх наукових робіт самостійно, бо його тези зі статей інколи зовсім протилежні до озвучених на подкастах.

Спартак Суббота також заявляв, що є лікарем-психіатром, але автор розслідування стверджує, що це брехня, і чоловік не має медичної освіти.

Спартак називав себе когнітивно-поведінковим психотерапевтом і Української асоціації когнітивно-поведінкової терапії.

Однак це також маніпуляція, бо наразі він не належить до спільноти когнітивно-поведінкових терапевтів, не має акредитації і не є членом відповідної асоціації з 2019 року — це офіційно підтвердили в Українському інституті КПТ.

Ім'я

Психолог і член Національної психологічної асоціації Артем Осипян, з яким Спартак дружив і вивчав КПТ, розповів, що його звати не Спартак, а Олександр.

Це підтвердив одногрупник Спартака з військового ліцею у Боярці, де той колись навчався. Утім, сам Спартак казав, що це його справжнє ім'я, яке вказане у свідоцтві про народження.

Інформація про зміну імені допомогла розслідувачу знайти більше відомостей про освіту Субботи.

Освіта

Спартак не говорить на тему базової вищої освіти і лише раз розповідав про навчання у Національному медичному університеті імені О. О. Богомольця — однак ніхто з опитаних викладачів та студентів не бачив Субботу в університеті у 2006−2014 роках, коли він мав би там навчатись.

«Ніхто з моїх знайомих з НМУ, ні з одногрупників його не знав. Так, університет великий, але хоча б якісь точки дотику були б. І я знаю від колег, що він неетично вів себе з пацієнтами. Вони потім доліковувались у колег після нього», — розповіла «УП. Життя» лікарка-психологиня і випускниця НМУ Галина Лисяна.

Ілля Полудьонний також знайшов людей, які підтвердили, що навчалися зі Спартаком Субботою у Національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова за спеціальністю «Психологія». Виявилося, що він справді закінчив бакалаврат на очній формі навчання і його тоді звали Олександр.

«Оскільки ми вже знаємо, що абітурієнтом мав бути не Суббота Спартак Олександрович, а саме Суббота Олександр Олександрович, то починаємо шукати інформацію в Google…

Знаходимо такий збіг у файлі, яким є список абітурієнтів, які вступили на контрактну форму навчання за спеціальністю «Психологія» за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» в 2009 році в НПУ імені М.П.Драгоманова.

Правдивість цього документу доводить простий факт — цей файл лежить на сайті самого НПУ імені М. П. Драгоманова", — зазначив автор розслідування.

Отож, Олександр Олександрович Суббота закінчив бакалаврат педуніверситету Драгоманова, а потім, з його слів, навчався на магістратурі у Франції.

Та, якщо цей диплом магістра існує, то все одно не дає підстав для приватної практики, адже він, за даними розслідування, не нострифікований — не визнаний українським законодавством.

«Якщо Спартак Суббота має лише ступінь бакалавра психології і має не нострифіковану французьку освіту, це означає, що він не тільки видавав себе за лікаря-психіатра і медичного психолога всі ці роки, але також приймав клієнтів як психолог і психотерапевт, що незаконно», — додає Ілля.

Однак, якщо розслідувач помиляється, Спартак Суббота може спростувати звинувачення у відсутності медичної освіти і кваліфікації лікаря-психіатра та медичного психолога.

«Достатньо оприлюднити всього дві літери і вісім цифр. В державному реєстрі про освіту від ЄДЕБО міститься вся інформація про освіту кожної людини. Треба лише знати дані про диплом. Автор наводить приклад, як можна перевірити його власну інформацію про освіту і надає дані для такої перевірки всім охочим», — пише Ілля.

Він закликає Спартака оприлюднити цю інформацію.

Секс із клієнтками

Артем Осипян розповів розслідувачу, що до нього звертались щонайменше 5 колишніх клієнток Спартака зі скаргами на порушення етики.

«Одна з таких клієнток до мене ходила, мали вже декілька консультацій, і в якийсь момент вона мені сказала: «Знаєте, мені дуже важко довіряти психологам, психотерапевтам». Я почав делікатно питати «Чому?». І вона сказала: «Був один психолог, психотерапевт, з яким у мене були хороші стосунки, але потім це романтизувалося, і у нас вже були такі романтичні-сексуальні стосунки», — розповів психолог.

Йшлося про Спартака.

Зв’язки з ОПЗЖ

Автор розслідування виявив, що Спартак співпрацював з аналітичним дослідницьким центром «Seetarget», який пов’язують з прихованим піаром політичних сил, зокрема забороненої «ОПЗЖ».

"Спартак Суббота лише з кінця 2019 року почав працювати в Інституті когнітивного моделювання, однак з кінця 2018 року вже не просто вів активне політичне життя як політичний психолог, що вкрай суперечить його відповідям в інтервʼю Сергію Лиховиді, а ще й працював в Seetarget", — йдеться у тексті.

Обидві організації були помічені у зв’язках з політичною партією ОПЗЖ. А Seetarget, ймовірно, не сповіщала людей про об'єктивну соціологічну картину, а прагнула впливати на неї напередодні виборів — тому опинилась у списку псевдопіарників і псевдосоціологів.

Детальніше про аферу Спартака Субботи можна дізнатися з тексту розслідування або документального фільму в жанрі фактчекінг-детективу «Сатердей. Людина, яка грає спектакль».

Викриття коротко описав Артем Осипян.

«Спартак не розбирається у тому, що говорить як «експерт». Бреше, що він КПТ та Схема-терапевт. Насправді він не має цієї освіти і не є членом асоціації. Спартак брехав, що працював в СБУ. Спартак зваблює своїх клієнток і не дотримується етики.

Сподіваюсь, що Спартак сяде за шахрайство. Бо його діяльность в останні роки — це злочин", — написав психолог.

Також на викладені факти уже відреагувало видавництво «Віхола».

"Друзі, сьогодні у ЗМІ зʼявився матеріал щодо одного із наших авторів — Спартака Субботи. Ми звернулися до Спартака з проханням пояснити усі викладені у статті факти. Детальніше про наші подальші дії розповімо згодом", — написали вони.

Схожі новини