Острогу подарували Конституцію Пилипа Орлика
Відвідувачі Державного історико-культурного заповідника міста Острога мають можливість ознайомитися з факсимільним виданням (на фото) «Конституція Козацької України 1710 року. The Constitution of Cossack Ukraine of 1710» Пилипа Орлика, з перекладом українською мовою
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/487708/octrig-1.jpg)
Цей унікальний історичний документ передала сюди у подарунок генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська.
Пилип Орлик свого часу займав посаду генерального писаря українського гетьмана Івана Мазепи, допомагав йому боротися проти Московського царства й укласти союз зі шведами. Ставши після смерті Мазепи гетьманом, Орлик уклав «Договори та Постанови прав та вольностей Війська Запорозького», які відомі тепер як «Конституція Пилипа Орлика». Це був свого роду договір гетьмана зі старшиною та козацтвом, який визначав їхні права та обов’язки. Він містить преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана. У документі обґрунтовуються права України на незалежність від Москви, регламентуються відносини у державі. А влада розподіляється на три гілки — судову, виконавчу та законодавчу. Це свідчить про високий рівень юридичної культури України у XVIII столітті.
/wz.lviv.ua/images/news/2023/04/Octrig-2.jpg)
«Договори…» були написані староукраїнською та латинською мовами. Керуючись ними, гетьман вів перемовини з монархами іноземних дворів, обстоюючи незалежність України. Українські дослідники стверджують, що оригінальний рукопис староукраїнською із особистим підписом Пилипа Орлика та печаткою Війська Запорозького нині зберігається у російському державному архіві давніх актів. А угоду латинською мовою віднайдено у Національному архіві у Стокгольмі. У Швеції гетьман жив і мав політичний притулок. Саме цей документ й відтворює факсимільне видання, що потрапило до Острога.
«Документ вважається однією з перших конституцій Європи і фактично проголошував в Україні незалежну республіку з протекторатом шведського короля замість підданства царю, що було великим кроком вперед у політичній думці того часу», — так прокоментували значущість подарунка працівники Державного історико-культурного заповідника Острога.