Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Коронавірус може спричинити фіброз нирок, - дослідження

  • 28.12.2021, 13:45
  • 1 184

Учені виявили, що коронавірус вражає нирки і сприяє утворенню рубців на тканинах

Коронавірус може спричинити фіброз нирок, - дослідження
Коронавірус може спричинити фіброз нирок, - дослідження

Вірус також може завдати довгострокової шкоди ниркам і спричинити фіброз.

Відповідне дослідження опублікували у науковому журналі Cell Stem Cell.

Про це повідомляє MedicalXPress.

«Фіброз нирки, або рубцювання, є серйозним довгостроковим наслідком, який може виникнути практично після будь-якої травми нирки та корелює з функцією нирок. Наша робота доводить, що ниркові рубці виникають у пацієнтів з COVID-19. Це пояснює, чому вірус може викликати порушення функції нирок, як йдеться в інших дослідженнях», — розповіла співавторка дослідження Катаріна Раймер.

Науковці з університетської клініки RWTH Uniklinik у Німеччині та медичного центру Radboudumc у Нідерландах дослідили, як коронавірус впливає на нирки. Спершу вони аналізували тканини нирок пацієнтів із COVID-19, які потрапили до відділення інтенсивної терапії. У хворих виявили рубцювання тканини, на відміну від пацієнтів з реанімації, які мають інфекції легенів не від коронавірусу.

Дослідники намагалися встановити, що саме стало причиною пошкодження нирок, і чи може це бути прямий вплив вірусу, незалежно від системного запалення.

Щоб виявити причину пошкодження нирок, учені виростили в лабораторії та інфікували SARS-CoV-2 міні-нирки, які називаються органоїдами. Органоїди, утворені зі стовбурових клітин, містять багато клітин нирок, крім імунних.

Тоді науковці змогли аналізувати прямий вплив вірусу на клітини нирок, незалежно від потенційних ефектів на кшталт імунної відповіді. Дослідники виявили рубцювання органоїдів нирок та інші явища, які сприяють процесу утворення рубців.

Завдяки цій роботі ми знайшли шматок головоломки, який свідчить про шкідливий вплив вірусу на організм", — каже співавторка дослідження Джитске Янсен. «Інфіковані органоїди нирок доводять, що вірус безпосередньо викликає пошкодження клітин, незалежно від імунної системи.

Читайте також: Учені виявили ще один симптом штаму «Омікрон»

Фото зі сайту hywardscs/Depositphotos

Схожі новини