Сталінський терор: опубліковано документи КДБ про масові розстріли українців

  • 17.05.2020, 15:15
  • 1 463

Жертвами терору 1937-38 років в СРСР стали понад 260 тисяч українців. Сьогодні документи з архівів КДБ про масові розстріли стали доступні онлайн

Як повідомив пресцентр СБУ, родинам розстріляних українців повідомляли про смерті від інфарктів і серцевих нападів, передає OBOZREVATEL.

«Була навіть окрема директива — з родичами розстріляних говорити усно, а дату смерті в довідках ставити довільно, у межах 10 років після арешту», — йдеться в повідомленні.

Наприклад, виявилося, що точна дата розстрілу українського режисера Леся Курбаса — 3 листопада 1937 року, хоча за документами він нібито загинув у таборах у 1942-му.

«І через 19 років після реальної смерті Курбаса в архівах КДБ Архангельскої області з’явиться висновок: скасувати розстріл через відсутність складу злочину», — зазначили в СБУ.

Колекція документів публікується з нагоди Дня пам’яті жертв політичних репресій.

Нагадаємо, День пам’яті жертв політичних репресій відзначається щорічно у третю неділю травня. Запроваджений цей день указом президента України з 2007 року.

Читайте також: Головний інженер людських душ, або Навіщо Сталін 15 разів дивився п’єсу Булгакова?

За окремими підрахунками, кількість українців, що стали жертвами правління більшовицько-комуністичного режиму у 1920−1980-х роках може вимірюватися мільйонами. За цей час на території України було заарештовано щонайменше 1,5 мільйони осіб, значну частину з них було розстріляно. Через табори, каторгу, заслання та примусове лікування у психіатричних закладах пройшли близько 3 мільйонів українців.

Нагадаємо, у Росії на підставі засекреченого міжвідомчого наказу 2014 року знищуються архівні облікові картки з відомостями про репресованих в СРСР.

Схожі новини