Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Опалювальний сезон з новими тарифами: комунальні послуги подорожчають, але не одночасно

  • 12.10.2019, 10:58
  • 1 417

З початком опалювального сезону суми в квитанціях на оплату житлово-комунальних послуг знову виростуть, оскільки в них додасться одна з основних статей витрат на ЖКП – опалення.

Щоправда, в нинішньому році українцям не доводилося серйозно піклуватися через підвищення тарифів. За даними Держстату, в цілому ціни на житлово-комунальні послуги в 2019 році знизилися на 2%, пише сайт «Сьогодні».

Звичайно, основним джерелом зниження цін став газ, який подешевшав аж на 25,6%. Решта тарифів трохи підросла (крім електроенергії, яка давно вже не змінюється в ціні). Зокрема, оплата за холодну воду і водовідведення збільшилася на 9,6%, за гарячу воду та опалення — на 13,7%. Квартплата піднялася на 6,3% (це в цілому по Україні, в різних регіонах ситуація не однакова).

З якими тарифами ми входимо в новий опалювальний сезон? І як можуть змінитися ціни найближчим часом?

На сьогоднішній день питання формування більшості тарифів на житлово-комунальні послуги передані на місця. Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), тільки стверджує (або не затверджує) їх. Також вона може встановлювати граничні тарифи на деякі види ЖКУ. Через таку децентралізацію тарифних питань ситуація в різних регіонах може відрізнятися. Однак загальна тенденція залишилася колишньою: постачальники різних комунальних послуг мають намір тарифи підвищувати.

Вода вже подорожчала

Традиційно напередодні опалювального сезону НКРЕКП переглядає тарифи на воду, водовідведення та опалення, за поданням підприємств-виробників і постачальників цих послуг. Найчастіше, звичайно, в бік підвищення. Цього року у вересні також вийшла ціла серія постанов НКРЕКП, якими були затверджені підвищені тарифи на воду.

Оскільки тарифи залежать від ситуації на місцях, говорити про те, на скільки змінилися тарифи в цілому або в середньому, складно. Наприклад, тарифи «Житомирводоканалу» зросли всього на 4%: вода — з 7,27 до 7,85 грн за кубометр, водовідведення — з 8,19 до 8,64 грн (тут і надалі цифри наведені без урахування ПДВ). Тарифи «Вінницяоблводоканал» зросли на 7%: за холодну воду — з 8,05 до 8,6 грн і за водовідведення — з 4,89 до 5,22 грн кубометр. А тариф «Дніпроводоканалу» на воду піднявся відразу на 21% (з 7,56 до 9,17 грн), а на водовідведення — аж на 25% (з 4,98 до 6,21 грн за кубометр).

У ряді регіонів нові тарифи ще не затверджені, але місцеві водоканали вже попереджають клієнтів, що вони підвищаться. Наприклад, «Київводоканал» розмістив інформацію про те, що тариф на воду для побутових споживачів підвищиться з 9,01 до 9,62 грн, на водовідведення — з 7,97 до 8,51 грн за кубометр. Таким чином, подорожчання складе приблизно 7%.
Опалення дорожчати не буде. Поки що…

Тарифи на гарячу воду і опалення також розраховуються на місцях і затверджуються НКРЕКП. Днями прем'єр-міністр Олексій Гончарук заспокоїв українців, що найближчим часом уряд не планує підвищувати ці тарифи.

Нагадаємо, з червня в Україні діє постанова Кабміну про граничний тариф на теплопостачання. Згідно з цим документом, тариф на тепло не може перевищувати 1400 грн за Гкал (в будинках з лічильником) або 35 грн за 1 кв. м (в будинках без лічильників). А в багатьох регіонах і в минулому сезоні тарифи на тепло впритул наближалися до цього граничного показника.

У той же час з слів прем'єра можна зробити висновок, що уникнути підвищення тарифів на тепло в майбутньому навряд чи вдасться. «Ми прагнемо зробити так, щоб тариф не збільшувався, і все для цього робимо, але не все від нас залежить», — сказав, зокрема, Олексій Гончарук.

Більшість постачальників тепла вважають, що підстави для підвищення тарифів є. Наприклад, нещодавно на сайті «Київтеплоенерго» були опубліковані підвищені тарифи, які планується подати в НКРЕКП. Вони практично на 30% вище за існуючі. У КМДА поки також заспокоюють: мовляв, найближчим часом тарифи не зростуть. Однак, якщо їх затвердить НКРЕКП, суми в квитанціях збільшаться.

Минулого разу тепло дорожчало в Україні в січні 2019 року.

Газ дешевшає, але … дорожчає

Якщо для жителів багатоквартирних будинків основна стаття витрат за ЖКП — це тариф на тепло, то для багатьох приватних і малоповерхових будинків — газ. Ціна на газ встановлюється на державному рівні «Нафтогазом Укаїни», але вартість транспортування газу також визначається на місцях, тому підсумкові суми за цей вид ЖКП в кожному регіоні різні.

Завдяки кон'юнктурі ринку, починаючи з весни, тариф на газ для населення у нас знижується практично кожного місяця, втративши в ціні вже близько 30%. В черговий раз газ подешевшав у вересні: на 3%, або приблизно на 20 копійок. Залежно від регіону, за кубометр газу українці платили у вересні від 5,89 до 6,59 грн. І голова парламентського комітету з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус повідомив, що є передумови для подальшого зниження цін в жовтні (приблизно на 10 копійок). Однак в холодну пору року тариф на газ може зрости. Наскільки — залежатиме від багатьох чинників, які формують ціни на світових ринках.

У той же час НКРЕКП оприлюднила проект нової методики розрахунку вартості транспортування газу. У разі схвалення цього документу вартість доставки газу може зрости, залежно від регіону, від 15% до 3,8 раз, що явно збільшить суми в квитанції за комуналку.

Схожі новини