Банківські рахунки українців переведуть на стандарт IBAN: що варто знати
- 29.07.2019, 15:28
- 3 232
Вже з 5 серпня банківські рахунки громадян почнуть переводити у формат 29 цифр - до стандарту IBAN.
Про це пише Еспресо.
Що таке IBAN
IBAN (англ. International Bank Account Number) — це міжнародний формат коду банківського рахунку кожного клієнта, що відповідає вимогам ISO 13 616 та використовується для здійснення міжнародних банківських переказів. Зараз такий код використовується більше, ніж в 60 країнах світу.
По суті, головною відмінністю від українського формату є кількість символів в номері рахунку.
/wz.lviv.ua/images/1(2).png)
Зараз в Україні система банківських рахунків передбачає, що максимальний розмір номера рахунку — 14 цифр, а код банку та інші деталі треба прописувати окремо.
При цьому, кожна частина рахунку має своє інформаційне значення (як телефонний номер): спочатку йде код країни (UA), потім дві цифри контрольного розряду (за допомогою якого можна перевірити, чи коректним є відповідний клієнтський рахунок), наступні шість цифр позначають код банку, потім — власне сам номер рахунку, який не є фіксованим (до 31 жовтня 2019 року — від 5 до 14 символів, з 01 листопада 2019 року — від 5 до 19 символів).
Коли та яких змін чекати
Згідно з поясненням НБУ, з 5 серпня 2019 року нові рахунки клієнтам українські банки відкриватимуть вже відповідно до вимог стандарту IBAN, тобто з вказівкою коду країни, банку тощо.
Але йдеться саме про нові рахунки. Ті рахунки, які вже створені, банки змінюватимуть відповідно до вимог цього стандарту зі збереженням чинного номера аналітичного обліку.
У період з 5 серпня до 31 жовтня 2019 року клієнти банків у документах на переказ коштів можуть заповнювати реквізити «Код банку» та «Рахунок» у будь-яких варіаціях, тобто паралельно працюватимуть обидва стандарти.
«Усі платіжні картки, емітовані банками до рахунку клієнта, залишаються чинними, вони є платіжним інструментом, який надає клієнту можливість за допомогою платіжного пристрою, зокрема ініціювати переказ коштів з банківського рахунка», — наголошують у Нацбанку.
Також відомо, що нові номери звичайних користувачів, а також бізнесу будуть доступні в мобільному додатку банків вже з 5 серпня.
При цьому нових договорів з банком або переоформлення рахунків клієнтів не вимагатимуть.
/wz.lviv.ua/images/2(2).png)
А вже з 1 листопада IBAN-стандарт стане обов’язковим для клієнтів усіх банків України під час здійснення переказів коштів як у національній, так і в іноземних валютах.
Переваги IBAN
Як зазначають у НБУ, перехід на новий стандарт призведе до скорочення кількості обов'язкових реквізитів для платіжних документів.
Перекази як у межах України, так і за її межами проводитимуться швидше, стане простіше ідентифікувати платника й одержувача коштів, а також банк, який їх обслуговує.
Крім того, запровадження IBAN дасть можливість гармонізувати український платіжний простір з європейським, а також сприятиме подальшій запланованій модернізації системи електронних платежів Національного банку.
Також, Національний банк планує запровадження стандарту для здійснення платежів з використанням QR-кодів для учасників платіжного ринку.
/wz.lviv.ua/images/3(2).png)