Без України неможливо створити європейську систему безпеки, – експосол Польщі Ян Пєкло

  • 11.07.2019, 11:48
  • 558

У Кракові триває 18-а Літня вишеградська школа. Під час двотижневого циклу лекцій, майстер-класів і дискусій за участі відомих експертів молодь з країн Вишеградської четвірки, а також Центральної та Східної Європи та Східного партнерства, вчиться робити висновки з історії та шукає відповідей на проблеми і виклики сучасного світу.

На запрошення ініціатора Літньої вишеградської школи, яким є товариство «Вілла Деціуша», організації, що є майданчиком для обміну ідеями представників різних культур і національностей, екс-посол Польщі в Україні та багаторічний виконавчий директор Фонду польсько-української співпраці PAUCI в Києві та Варшаві Ян Пєкло виступив із лекцією, що присвячена була значенню України для Європейського Союзу, інформує «Польське радіо».

На думку експерта, Україна серед усіх країн, котрі прагнуть до Євроспільноти, платить за це найвищу ціну:

«Україна є однією із найбільших країн на території Європи. Україна у дуже важкій ситуації, коли президент Янукович не підписав Угоди про асоціацію із Європейським Союзом, вирішила вийти на вулиці та насправді захищати європейські цінності. Захист Україною цих цінностей гідний найвищої поваги, оскільки за це заплатили найвищу можливу ціну — ціну власного молодого життя».

Наголошення на ролі України у захисті європейських цінностей особливо важливе у міжнародному ґроні молоді — майбутньої еліти Європи, як сказали про них організатори Літньої вишеградської школи. На переконання Яна Пєкла, Україна є прикладом для інших:

«Серед тих, хто захищав європейські цінності на Майдані, були не тільки українці. Там були також вірмени, білоруси, були люди, котрі вважали, що Україна, асоційована з Євросоюзом, — це їхня спільна справа. Це найбільша цінність, яку можна собі уявити. Я не дуже вірю у те, що нині їхній ровесник з Берліна або Парижа може у важкій ситуації вийти на барикади і боротися за свободу. Він зацікавлений у першу чергу в тому, аби мати добру заробітну плату, мати можливість змінити свою автівку, одержати добрий кредит на квартиру. Це для нього нині трохи такі «європейські цінності».

На додаток, експосол Польщі у Києві Ян Пєкло переконаний, що Україна має у собі багатовимірний потенціал для Європейського Союзу, зокрема й для Польщі:

«Це країна, яка прийняла рішення щодо дуже важкого вибору. Цей вибір був потім пов’язаний із російською агресією, анексією Криму, з Донбасом і з тим, що майже щоденно гине якась молода людина, захищаючи ці цінності на сході України. Україна має дуже багато добре освічених молодих людей. Це великий ринок і це ключ до безпеки Європи. На додаток, це, з погляду інтересів Польщі, насправді наш найважливіший сусід, вагомий союзник, зокрема й на східному кордоні ЄС. І без цієї України нині, вже після того, що трапилося, неможливо створити європейську систему безпеки».

Крім того, у Європи є щодо України особлива місія, бо вона не повинна забувати про те, що Україна є полем запеклої боротьби з боку Росії, — переконаний Пєкло:

«Росія намагається Україну скорити і створити таку ситуацію, аби Захід припинив серйозно сприймати Україну, аби Україна залишилася у сфері впливу кремлівської влади. Україні вдалося ще дещо абсолютно незвичайне. Насправді, в останню мить Президент Петро Порошенко допоміг створити Православну церкву України, яка стала легальною, і припинила бути канонічною Церквою, що була в Україні під владою Московського патріархату. Це змінює усю геополітику, також культурну та релігійну геополітику. Насправді, якщо Україну віддадуть Росії, то ми матимемо таку гниючу, чорну діру в Європі, що може закінчитися новою проблемою, новим збройним конфліктом. Тому, передусім в інтересі Польщі, але й усієї Європи, щоб Україна зберегла перспективу членства в Європейському Союзі, і аби Україна отримала також План дій щодо членства в НАТО».

Фото Еспресо.TV

Схожі новини