Передплата 2024 «Добрий господар»

Івана Купала 2019: обряди та традиції свята

  • 05.07.2019, 08:58
  • 3 519

В наші дні свято Івана Купала відзначають в ніч з 6 на 7 липня – раніше воно припадало на 23-24 липня (за старим стилем).

У дохристиянські часи Купала відзначали у день літнього сонцестояння, тож наразі деякі прихильники неоязичницьких вірувань святкують його з 21 на 22 червня. У сучасній християнській традиції 7 липня відзначається День Івана Хрестителя, звідки й походить назва свята — «Івана Купала», пише УНІАН.

У народному уявленні Іван Хреститель є уособленням ритуального обмивання (хрещення), яке прийнято було здійснювати у водоймах. Звідси й поява своєрідного синоніму Хрестителя — «Купала» («Купайла»), якій дає людям можливість очиститись від гріхів і всього поганого. Святкування традиційно проводили у заздалегідь підготовлених локаціях — на березі річки. Обов’язковими атрибутами Купала поруч із водою є вогонь та вінки. У день святкування дівчата збирають польові квіти, з яких потім роблять вінки для ворожіння «на судженого», яке вважається одним із найбільш правдивих. Під час обрядових дій музиканти зазвичай грають на народних інструментах.


Також обов’язковими елементами традиційного святкування є опудало Марени, яке роблять для того, щоб його потім втопити. За давньослов’янськими міфологічними уявленнями Марена — це зимове божество, яке випробовує людей морозами, хворобами та голодом. Після встановлення опудала починається власне святкування. Дівчата беруться за руки і, співаючи пісні про кохання, ходять навколо нього. Чоловіки у цей час виступають спостерігачами. Святкове вогнище, через яке стрибають хлопці та дівчата, переважно роблять чималеньким. В обрядових діях воно має велике значення і силу, адже очищає людей, які стрибають через нього, від усього поганого. Наші пращури вважали, що пара, яка, взявшись за руки, успішно перестрибувала через багаття, має щасливо прожити разом усе життя. Загалом кожен учасник святкування намагався стрибнути найефектніше - високо та якнайдалі. Тих, хто пропускав святкування без поважної причини, наші пращури вважали «нечистою силою».


Згодом опудало Марени топили, після чого дівчата підходили до води. Вони встановлювали запалені свічки на вінки і пускали їх по воді. Це — одна з найяскравіших частин святкування. Поки вінки пливли, дівчата співали пісеньку, яка мала наблизити вінок до судженого. Іноді закохані заздалегідь домовлялися щодо зовнішнього вигляду вінка, аби хлопець витягнув з води саме той — від коханої. Дістати вінок своєї дівчини вважалося доброю прикметою і знаком щасливого майбутнього для пари.


Плавний рух вінка по воді та яскраве світло від свічки говорило про те, що дівчина успішно вийде заміж, якщо стоятиме на місці — дівуватиме, а якщо піде на дно — то взагалі не вийде заміж. Якщо вінок дістається іншого берега, це означає, що саме там на неї чекає її доля.

Цікаво, що саме в ніч на Івана Купала не можна купатись, адже існує особлива небезпека — «водяник» може затягти у воду. Вважалося, що в Купальську ніч з’являється цвіт папороті, який квітне зовсім недовго — під час найкоротшої ночі. Тих, хто знаходив таку папороть, вважали обранцями вищих сил, які начебто наділялись надздібностями та міцним здоров’ям. Вранці, разом із «купальської росою», збирали лікарські трави і рослини, які, згідно із традиційними уявленнями, мають особливо цілющі властивості.

Заборони на Івана Купала: що категорично не можна робити

В наші дні Купала є ледь не єдиним язичницьким святом, яке збереглося в традиційному вигляді. Отже, крім традицій і прикмет варто дотримуватися і заборон:

У ніч на Івана Купала не рекомендується спати, оскільки вважається, що саме в цей час прокидається всяка лісова нечисть.

Жінкам слід побувати біля вечірньої ватри і тільки потім відзначати свято. Уникають цього тільки відьми.

Членам сім'ї на Івана Купала краще нічого не давати, не продавати і не позичати. А знайдені на дорозі гроші, навіть якщо сума велика, піднімати не варто. В іншому випадку, це може накликати на родину бідність.

Вагітним в ніч з 6 на 7 липня слід триматися подалі від води, також як літнім людям і дітям. Їх слабким організмам нечисть може в цей час принести шкоду.

Схожі новини