«Дика кішка», закохана у коней
Принцеса Анна у молодості навіть спала на сіні поруч з кіньми
Світ продовжує згадувати померлого недавно чоловіка англійської королеви
Верхова їзда, на думку Філіпа, мала привчити дітей до зібраності, впертості і дисципліни. Герцог Единбурзький часто брав участь у вітрильних регатах та подоланні перешкод на конях і мріяв, щоб його діти теж стали спортсменами. І Чарльз та Анна виправдали його сподівання. Принц став найкращим гравцем у кінному поло у Великобританії. Ще більших успіхів досягла його донька, адже азів верхової їзди її навчали найкращі наїзники в Англії — королівські драгуни. Ця елітна частина королівської гвардії охороняла Віндзорський замок, де Анна разом з батьком і братом проводили найбільше часу. Анна була впертою і могла їздити на коні по п’ять-шість годин без відпочинку.
Вже тоді слуги зауважили дивні речі у поведінці Анни. Принцеса, окрім рідних, ні з ким не спілкувалася. Не тому, що не поважала оточення — просто Анна соромилася своєї зовнішності. Особливо їй «докучав» довгий ніс, успадкований від батька. Та схожість з герцогом Единбурзьким носом не обмежувалася. Анна у всьому хотіла бути схожою на батька: була такою ж прямою, а іноді нетактовною, спочатку щось робила, а потім думала. Як і герцог, не любила журналістів, вона їх зневажала. Журналістам таке ставлення, звісно, не подобалося, і вони охрестили принцесу «дикою кішкою».
Маска манірності, яку принцеса носила у Букінгемському палаці, спадала одразу, коли приїжджала у свою віндзорську конюшню. Свою улюблену білу кобилу (майже таку, як на гербі династії) Анна чистила самотужки, годувала і вигулювала. Іноді слуги з жахом знаходили її, коли вона спала на сіні поруч з конем. Коли Анні виповнилося 14 років, королева після довгих сумнівів дозволила їй брати участь у змаганнях: спочатку в Англії, а потім і за кордоном. І ось влітку 1971 року принцеса Анна на чемпіонаті Європи з кінного триборства на диво усім стала чемпіонкою. В Лондоні її зустрічав великий натовп уболівальників та журналістів. Але, вірна собі, королівська донька, не сказавши жодного слова, сіла у свій «роллс-ройс» і поїхала. «Ми знаємо, що вона не любить нас з дитинства! Але чим провинилися перед нею усі прихильники?» — запитував наступного дня журналіст газети Daily Mirror.
Блискуче розпочата спортивна кар’єра принцеси не мала такого успішного продовження. 1972 року, через захворювання коня, Анна не змогла взяти участі в Олімпійських іграх у Мюнхені. Її місце у збірній зайняв молодий лейтенант королівських драгунів Марк Філліпс. Заміна виявилася такою успішною, що англійська команда здобула золоті медалі. На радощах герцог Единбурзький запросив усю команду до Віндзору. Ось тоді принцеса Анна і познайомилася з Філліпсом. Вона закохалася миттєво і сама призначила йому побачення.
Через рік дочка англійської королеви вперше відвідала Україну. У Києві відбувався чемпіонат Європи, на якому вона мала захищати свій титул. Але їй знову не пощастило. Під час польових випробувань, долаючи перешкоду, кінь скинув її, і принцеса зламала руку. А повернувшись додому, приголомшила батьків, оголосивши своє бажання вийти заміж за Філліпса. Навіть батько не підтримав свою улюбленицю у її виборі. «Філліпс, звичайно, привабливий хлопець, але дуже вже любить жінок», — так охарактеризував нареченого дочки герцог. Однак вперту Анну важко було відмовити. І королева дала згоду на шлюб, підвищивши зятя і олімпійського чемпіона у капітани та віконти. Влітку 1974 року відбувся урочистий шлюб Анни і Марка Філліпса.
Анна надалі мріяла про олімпійську медаль, тому відмовилася покинути спорт заради сім’ї. Вона взяла участь в Олімпіаді-76 у Монреалі, де здивувала всіх, поселившись в олімпійському селищі разом з командою. Але й Монреаль не став для Анни щасливим. Вона впала і посіла дев’яте місце. Лише після цієї невдачі принцеса вирішила покинути спорт. Вона намагалася знайти втіху у сім’ї, народивши сина Пітера (1977), а згодом і дочку Зару (1981). Але поява дітей не могла врятувати шлюб. Марк продовжував волочитися за кожною спідницею. Коли з’ясувалося, що чоловік ще живе зі спортсменкою з Нової Зеландії і навіть має від неї дитину, розлучилася.
1988 року Анна повернулася у спорт. Їй запропонували очолити Міжнародну федерацію кінного спорту, президентом якої до того часу був її батько, герцог Единбурзький. А незабаром Анну обрали членом Міжнародного олімпійського комітету для Великобританії. Посівши місце у МОК, Анна почала висловлювати незадоволення діяльністю його членів. Біля неї сформувалася група незадоволених комерціалізацією Олімпійських ігор. Вони почали виступати проти тих, хто вів розкішний спосіб життя, як-от керівники комітету і наближені до президента Антоніо Самаранча.
Від критики принцеса улітку 1992 року перейшла до активних дій. У Барселоні вона відмовилася посісти своє місце у ложі для почесних гостей на відкритті Ігор. Спустилася вниз і усі чотири години простояла зі спортсменами на полі, що спостерігачі розцінили як виклик традиціям МОК. Довідавшись, що МОК буде розглядати пропозиції про виключення з програми Ігор таких видів спорту, як кінний спорт, п’ятиборство і фехтування, принцеса накинулася з різкою критикою на керівників спортивного руху. «За кілька мільйонів президент і його оточення цілком здатні включити в програму майбутніх Ігор забаву арабських шейхів — соколине полювання», — роздратовано заявила вона. Поведінка принцеси не на жарт стурбувала функціонерів британського спорту. І щоб заспокоїти розгнівану принцесу, до Барселони поспішно запросили командора Тіма Лоуренса, з яким вона зустрічалася останні два роки. Бравий морський офіцер швидко заспокоїв свою подругу. Закохані, не очікуючи закінчення Ігор, вирушили на яхту Анни, де провели два наступні тижні.
А напередодні Різдва 1992 року Анна і Лоуренс одружилися. Оточення одразу помітило різкі зміни у настрої принцеси після шлюбу: вона почала усміхатися і жартувати. А сімейні традиції закоханості у коней продовжує її донька Зара, яка на домашніх Олімпійських іграх 2012 року у Лондоні здобула срібну нагороду у змаганнях з кінного спорту.