«Це картопляне гестапо навіть полінувалося замаскувати сліди побиття»
Як Україні і світу реагувати на «повітряне піратство» Лукашенка
Україна з власної волі різко обмежила взаємини із Білоруссю. За рішенням уряду, припинено авіасполучення із сусідньою країною і проліт вітчизняних бортів над нею. Такий радикальний крок пов’язаний із приголомшливим нахабством білоруської влади — порушуючи міжнародні норми, вона обманом і примусом посадила чуже повітряне судно і захопила опозиційного до влади журналіста, який був одним із його пасажирів. Безпрецедентні дії президента Лукашенка шокували світ. Обурення висловили лідери провідних країн і міжнародних організацій, включаючи президента США, Генсека ООН. Не залишилася осторонь Україна. Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що у своєму намаганні придушити свободу слова білоруська влада «перетнула чергову червону лінію, і такі дії не можуть залишитися без відповіді»…
Минулої неділі літак «Боїнг-737−800WL» ірландської авіакомпанії Ryanair за графіком виконував рейс за маршрутом Афіни — Вільнюс. Політ відбувався без будь-яких зауважень. Аж раптом у повітряному просторі Білорусі, на межі з Литвою, за 30 км від кордону з нею, диспетчер мінського аеропорту наказав терміново приземлитися — мовляв, електронною поштою (Лукашенко згодом сказав, що зі Швейцарії) надійшло повідомлення, що на борту цього літака терористи ісламського руху ХАМАС заклали бомбу. Вона начебто має вибухнути у Вільнюсі. А щоб цього не сталося, диспетчери «рекомендували» негайно сісти у більш безпечному місці, у Мінську…
Судячи із запису переговорів, пілоти сумнівалися у серйозності цього повідомлення. Аби не вагалися, білоруська влада (був наказ самого Лукашенка) підняла у повітря винищувач Міг-29. Як інструмент примусу.
Очевидці розповідають, що Роман, який зрозумів причину екстреного зниження, просив бортпровідника не приземлятися у Мінську: «Не робіть цього, вони вб’ють мене. Я біженець». А йому відповіли: «Ми мусимо, у нас немає вибору».
Ірландський «Боїнг» приземлився на мінському летовищі. Салон і пасажирів (швидше для галочки) обшукали. Міфічної бомби не знайшли. Зате двох подорожувальників — 26-річного Романа Протасевича та його дівчину Софію Сапегу білоруські спецслужби затримали.
На Протасевичу майже рік висить тавро «екстреміста». Романа знають як засновника білоруського опозиційного Telegram-каналу Nexta. Після торішніх політичних протестів, спричинених фальшуванням результатів президентських виборів, білоруська влада відкрила проти нього кілька кримінальних справ — «за організацію масових безпорядків». Через загрозу життю родина Протасевичів емігрувала у Польщу, звідти Роман інформував світ про справжній стан справ у революційній Білорусі, зокрема про звірства репресивної системи проти мирних громадян.
Цього Лукашенко пробачити блогеру не міг. Його Telegram-канал влада і підконтрольний їй суд визнали екстремістським. Особам, звинуваченим у цьому злочині, за білоруським законодавством, загрожує смертна кара…
Роман постійно відчував небезпеку. Ще перед посадкою в літак помітив підозрілих типів, які стежили за ним. Дав про це знати друзям. У Мінську, де за сфальшованим повідомленням посадили «Боїнг», особи, які у польоті наглядали за Протасевичем, преспокійно, без обшуків, покинули літак — більш ніж очевидно, це були співробітники білоруського КГБ.
А Роман опинився у застінках каральних органів Лукашенка. Влада показала явно сфабриковане відео, де опозиціонер визнає, що був учасником «масових безпорядків у Мінську» (за це у Білорусі дають 15 років тюрми). Заявив, що фізичної сили до нього не застосовували. Однак рідні й експерти кажуть про сліди тортур на тілі. Під їхнім впливом журналіст міг обмовити себе. Не виключено, текст читає не він, а хтось інший за кадром — батько не впізнав голосу сина. Про інсценізацію може свідчити й наявність у кадрі цигарок, які Роман ніколи не курив. «Швидше за все, у нього зламано ніс, тому що форма його змінилася, на ній багато пудри, — заявив Дмитро Протасевич. — Весь лівий бік його обличчя вкрито пудрою. Це не його слова, не його інтонація…». Глянувши на кадри «зізнання» Протасевича, російський публіцист Володимир Шендерович написав: «Це картопляне гестапо навіть полінувалося замаскувати сліди побиття». Ну, і коли твоя дівчина в руках цих умільців, це також змушує до співпраці…"
Керівник компанії Ryanair назвав дії білоруської влади «актом державного піратства», «викраденням, яке спонсорувала держава». Після цієї «НП» саміт Євросоюзу постановив закрити повітряний простір для авіакомпаній Білорусі. І доручив своїм країнам розробити нові секторальні економічні і персональні санкції проти режиму Лукашенка.
До запровадження жорстких санкцій щодо «бацьки"-диктатора закликали і народні депутати України, члени міжфракційного об’єднання «За демократичну Білорусь». Його вимоги озвучив представник «Європейської Солідарності» Олексій Гончаренко: припинити будь-які контакти української влади з білоруським режимом; визнати цей режим таким, що загрожує міжнародній безпеці; припинити імпорт електроенергії з Білорусі (26 травня до цієї вимоги дослухалися); підготувати пакет санкцій РНБОУ щодо діячів режиму, включаючи самого Лукашенка; на офіційному рівні називати Лукашенка «самопроголошеним президентом Білорусі».
Співробітник Інституту держави і права ім. В. Корецького Андрій Смолій наголошує на очевидній небезпеці білоруського режиму для громадян України. «Ви розумієте, що так можуть збити/посадити будь-який літак з України чи з українцями на борту! Що можуть заарештувати будь-кого на вимогу Лукашенка чи Путіна! КГБ Білорусі = ФСБ Росії». На думку експерта, з огляду на те, що сталося, українській владі варто нарешті звернути увагу на вітчизняних політиків, які публічно демонструють свою симпатію Лукашенку і його режимові, їздять до нього на поклін. Вочевидь, серед інших мається на увазі депутат від «Слуги народу» Євген Шевченко, який був на прийомі у диктатора, обсипав його компліментами, казав, що значна частина українців хотіла би бачити його, «бацьку», президентом України…
Заклик патріотичних нардепів, здається, почули: «слугу» Шевченка виключено із президентської фракції.
У цинічному захопленні політичного заручника телеведучий Тарас Березовець бачить почерк путінських спецслужб. «Це не просто виклик цивілізованому світу, — каже експерт. — Це ще й зухвале повторення зірваної операції із захоплення в Україні „вагнерівців“. Операція із примусової посадки літака Ryanair практично до деталей (крім дзвінка про замінування) є римейком зірваної операції з бійцями російської приватної військової компанії Вагнера. Це означає, що її план від початку був зухвалим і реальним. І „кагебешник“ Путін сповна оцінив його й реалізував».
Думка з приводу
Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократій
Поки у Зеленського мріяли про особисту зустріч з Путіним, аби «домовлятися», а на Заході крізь пальці дивилися на «Північний потік-2», російська імперія рвучко розширилася на Захід. Неминуча і остаточна ізоляція Лукашенка через викрадення літака дасть можливість Путіну виконати свою давню мрію — розширити військову присутність РФ у сусідній країні — у тому числі на 1084 км спільного з Україною кордону. Це гарний урок для всіх, — і в Україні, і Євросоюзі, — хто вважає, що з диктаторами можна про щось домовитися. Ні, не можна. Бо будь-які розмови вони сприймають як слабкість та заохочення до подальшої агресії.
А тим часом…
Глава МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс і мер Риги Мартиньш Стакіс публічно замінили державний прапор Білорусі на неофіційний, біло-червоно-білий, який став символом протестів у Білорусі. Подія відбулася на місці, де вивішено стяги всіх країн, учасниць чемпіонату світу з хокею, який відбувається у Ризі. «Прапор, який символізує режим, що здійснює державний тероризм, недоречний у міському середовищі Риги, тому ми його зняли!» — написав Стакіс білоруською мовою у соцмережах. Це спричинило міждержавний скандал. Білорусія вислала з Мінська всіх латвійських дипломатів. Дзеркальний крок зробила і Латвія.