«Оголошую це щось відкритим. Чим би воно не було»...
Навіть обмовки й ляпи британського принца Філіпа викликали до нього симпатію
У суботу, 17 квітня, о 15-й годині за місцевим часом у Лондоні відбудеться похорон чоловіка британської королеви
Російські ЗМІ радісно повідомили, що «прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон відмовився брати участь у церемонії похорону принца Філіпа». Це звичне для медій РФ перекручування фактів. Джонсона у капличці святого Джорджа справді не буде, але тільки тому, що глава уряду вирішив віддати своє місце комусь із членів королівської родини.
«Через пандемію коронавірусу похорон Його Високості принца Філіпа, герцога Единбурзького, зможуть відвідати лише 30 осіб, — повідомив Букінгемський палац. — Прем'єр-міністр хоче завжди чинити так, як буде найкраще для королівського дому. Тому, аби участь у похороні могли взяти якомога більше членів родини, прем’єр-міністр не відвідуватиме похорону».
У капличці святого Джорджа будуть присутні усі діти й онуки принца Філіпа, зокрема його онук принц Гаррі, який зараз живе у США (переїхав туди після того, як відмовився від виконання обов’язків члена британської королівської родини). А от дружина принца Гаррі, американка Меган Маркл, на похорон принца Філіпа не прилетіла, тому що вагітна.
Нагадаємо, 99-річний принц Філіп помер 9 квітня вранці у Віндзорському замку, куди повернувся 16 березня, провівши місяць у двох лондонських шпиталях. Він був чоловіком королеви Єлизавети понад 73 роки (рекорд для члена британського монаршого подружжя), а також найстаршим за всю історію членом подружжя британського монарха. Утім, британцям герцог Единбурзький запам’ятався не так рекордним перебуванням «на посаді», як своїми «живістю» й оригінальним гумором, який ЗМІ часто називали неоднозначним. Утім, навіть обмовки й ляпи принца Філіпа викликали до нього симпатію… Список таких ляпів склало до 90-річчя герцога Единбурзького британське видання The Telegraph.
Коли Філіп 1965 року відвідав виставку ефіопського примітивного мистецтва, він пробурмотів: «Це те, що моя донька могла би принести зі шкільних уроків ліплення».
Через рік принц Філіп заявив, що «британки не вміють готувати».
1967 року на запитання, чи хоче він відвідати СРСР, Філіп відповів так: «Я би дуже хотів відвідати Росію, хоча ці негідники вбили половину моєї родини». (Принц Філіп є нащадком, зокрема, останнього російського царя Ніколая ІІ).
Під час візиту до Канади 1969 року герцог Единбурзький… забув, що саме його запросили відкрити. І наголосив: «Оголошую це щось відкритим, чим би воно не було».
Під час рецесії на початку 1980-х років принц заявив: «Усі говорили, що нам слід більше відпочивати, а тепер нарікають на безробіття».
1995 року Філіп запитав у шотландського інструктора з водіння, як йому вдається втримати співвітчизників від алкоголю, — аби ті могли скласти іспит на водійські права.
Кілька років тому герцог Единбурзький зустрівся у Китаї з британськими студентами, які там вчаться. І попередив їх: мовляв, якщо залишаться у Китаї, то з часом матимуть «розкосі очі».
1996 року на запитання про можливу заборону на володіння зброєю (після вбивств у шотландському містечку Данблейн) Філіп відповів так: «Якщо хтось вирішить увійти до школи з битою для гри в крикет і забити багатьох осіб на смерть — а з битою це не важко — то чи маємо заборонити володіння такою битою?».
1999 року газети обурилися, що під час благодійного концерту Філіп начебто познущався з глухих дітей. Ті стояли поруч із музикантами з Карибських островів, які грали на бубнах. Філіп сказав: «Глухі? Не дивно, що ви глухі, якщо стоїте у такому місці».
Коли принц Філіп і королева Єлизавета відвідували 2002 року Австралію, він запитав аборигенів, чи вони все ще кидають одне в одного списи.
2003 року, під час візиту до Нігерії разом з королевою, принц Філіп прокоментував традиційне вбрання тодішнього президента цієї африканської країни. «Схоже, ви вже готові лягати спати», — сказав принц президенту Обасанджо.
Також Філіпу закидали «знищення мрії» 13-річної британської дівчинки, якій принц сказав, що вона «надто груба, аби стати астронавткою».
Під час відвідування лабораторій Кембриджського університету принц Філіп запитав польського студента, чи той приїхав до Британії збирати полуницю.
Принц Філіп не мав ілюзій щодо своєї представницької ролі. На відкритті нового стадіону лондонського футбольного клубу «Арсенал» герцог Единбурзький заявив: «Хоча цю церемонію не відвідала королева Єлизавета II, маєте другого у світі найдосвідченішого відкривача табличок»…