Шотландія вимагає компенсації
У Единбурзі кажуть, Брексіт став «актом економічного вандалізму» і Лондон повинен за нього заплатити
Шотландська національна партія (ШНП) закликала уряд у Лондоні виплатити Единбургу багатомільярдну компенсацію — за «неймовірно високу ціну» Брексіту, яку, на думку ШНП, заплатить Шотландія за вихід Великої Британії з Європейського Союзу. Якщо уряд Бориса Джонсона не захоче нічого компенсувати (а це більш ніж імовірно), ШНП обов’язково використає цей факт у своїй кампанії перед травневими виборами до парламенту Шотландії.
Шотландський уряд підрахував, що зміни у митних правилах і падіння експорту, які стануть наслідками Брексіту, можуть коштувати Сполученому Королівству аж 7 мільярдів фунтів на рік. Відповідно, втратить і Шотландія. За оцінкою міністра її уряду у європейських справах Майка Рассела, у найближчі 10 років ВВП Шотландії буде на 6% меншим, порівняно з тим, яким міг бути без Брексіту.
Лідер фракції ШНП у Палаті громад британського парламенту Ян Блекфорд назвав Брексіт «актом економічного вандалізму», який зашкодить Шотландії. Тому уряд у Лондоні має «терміново забезпечити багатомільярдний компенсаційний пакет», вважає Блекфорд. «Неприпустимо, що Шотландію змушують платити настільки високу ціну за укладену консерваторами Бориса Джонсона радикальну угоду про Брексіт — зі зростанням витрат, бюрократією і суперечками, — вважає Блекфорд. — Торі мають вибачитися перед шотландськими компаніями й заплатити компенсацію за довгострокову шкоду, яку завдають нашій економіці, позбавляючи Шотландію економічного зростання й мільярдів від торгівлі».
Той «акт економічного вандалізму», підкреслив політик, «було вчинено проти волі народу Шотландії». У такий спосіб Блекфорд нагадав, що на референдумі 2016 року 62% шотландців висловилися проти Брексіту (у масштабі цілого Королівства прихильників виходу з ЄС було 52%, противників — 48%). А після Брексіту, каже Блекфорд, британський уряд мусить дозволити Шотландії провести новий референдум щодо незалежності. «Немає сумнівів, що єдиний спосіб захистити інтереси Шотландії і наше місце у Європі — це здобути незалежність, — наголосив урядовець. — Народ Шотландії має право вирішувати своє майбутнє, захищати свої інтереси й повернути собі усі переваги членства в ЄС — уже як незалежна держава».
У травні в Шотландії відбудуться парламентські вибори. Перша міністерка Шотландії, лідерка ШНП Нікола Стерджен неодноразово заявляла: якщо її партія виграє травневі вибори, вона вважатиме це мандатом на проведення IndyRef 2 (Independence Referendum 2). Соціологи обіцяють ШНП перемогу на виборах, але, як бачимо, її лідери не спочивають на лаврах. Фактично, ШНП уже розпочала передвиборчу кампанію. Пан Блекфорд навряд чи вірить, що уряд Джонсона заплатить Единбургу бодай якусь компенсацію за Брексіт. Але точно знає, що після відмови Лондона «забезпечити багатомільярдний компенсаційний пакет» популярність ШНП ще більше зросте…
Нагадаємо, на першому референдумі щодо незалежності, який відбувся у Шотландії 2014 року, 55% його учасників висловилися проти відокремлення. Але після Брексіту, який багатьох шотландців справді «вкурвив», близько 60% можуть підтримати незалежність. Люди образилися на уряд у Лондоні. Мовляв, шотландці не хотіли виходити з ЄС, але англійці на це не зважали. Тепер шотландці вийдуть із Британії…
Щоправда, аби другий шотландський референдум був чинним, згоду на його проведення має дати уряд Великої Британії. А прем’єр-міністр Джонсон таку можливість категорично заперечує… Але перша міністерка Стерджен не здається. За її словами, IndyRef 2 має відбутися уже на початку нової каденції парламенту Шотландії. «Наше невід’ємне право на самовизначення не може бути об’єктом вето Вестмінстера», — наголосила Стерджен у своєму виступі на нещодавній конференції ШНП.