Америка «не може дихати»
Як пише The New York Times, Росія розпалює у США міжрасову ворожнечу – аби посіяти там хаос
У багатьох містах США, зокрема Вашингтоні й Нью-Йорку, тривають масові заворушення. Через насильство (у тому числі із застосуванням вогнепальної зброї), вандалізм, грабежі й мародерство владі 15 штатів довелося вивести на вулиці, крім поліції, Національну гвардію. У десятках міст діє комендантська година. У ніч на середу, 3 червня, Пентагон скерував до Вашингтона 1600 військових, які мають, пояснив президент Дональд Трамп, «зупинити заворушення, крадіжки, вандалізм, погроми й безглузде знищення майна». Приводом для протестів стала смерть 46-річного афроамериканця Джорджа Флойда, затриманого поліцією у Міннеаполісі (штат Міннесота). До Інтернету потрапило відео: поліціянт натискає коліном на шию Флойда, той каже «не можу дихати» (ці слова стали головним гаслом протестувальників). Незабаром Флойд, що перед затриманням вживав сильні наркотики, помер. Поліціянта заарештували й звинуватили у вбивстві.
За висновком лікарів, зробленим після розтину 46-річного Джорджа Флойда, безпосередньою причиною його смерті стала «затримка кровообігу й дихання внаслідок стискання шиї». У рапорті коронера також сказано, що загиблий афроамериканець мав хворе серце. І що незадовго до смерті Флойд уживав сильні наркотики — метамфетамін, а також дуже небезпечний фентаніл… Утім, громадяни США, які підтримують протестувальників, звертають увагу головно на «расизм», який, на їхню думку, спричинив жорстокі дії поліціянтів у Міннеаполісі. Мовляв, вбивство 46-річного «чорного» — не поодинокий нещасний випадок, а доказ системного дозволу на надмірну агресію поліції, насамперед щодо темношкірих американців.
На жаль, мирні демократичні протести дуже швидко переросли у масові безлади, які нічого спільного з демократією не мають. Як саме це відбувається, бачимо на прикладі Сент-Луїса (штат Міссурі), який наводить інформагенція АР. Удень у місті відбулася мирна демонстрація, яка зібрала кількасот учасників. А увечері протестувальники розбили вікна у відділку поліції і пограбували довколишні крамниці, одну з яких підпалили. У поліціянтів, які втрутилися, стріляли. Четверо правоохоронців поранені… У Баффало (штат Нью-Йорк) у групу поліціянтів врізався позашляховик.
У місті Нью-Йорк пограбували великий магазин торговельної мережі Macy’s, усі вітрини розбили. А у Філадельфії (штат Пенсильванія) власники крамниць захищаються від мародерів самостійно: озброївшись рушницями, чергують перед своїми вітринами.
Мер Нью-Йорка Білл де Блазіо звинуватив у навмисному розпалюванні насильства анархістів, які приїхали, за його словами, з-за меж міста й штату Нью-Йорк. Цікаво, що «на барикадах» поліція затримала 25-річну К’яру — доньку де Блазіо…
«Ті, хто несе загрозу невинним життям, а також майну, будуть заарештовані та притягнуті до кримінальної відповідальності на всіх законних підставах», — наголосив Дональд Трамп. За його словами, нинішніми протестами скористалися «анархісти, палії, мародери, злочинці й бунтівники», які влаштували «акти внутрішнього терору».
У багатьох містах США протестувальники мають на собі символіку Antifа — лівацької організації, яка завзято бореться зі злочинним, на думку «Антифи», капіталізмом. «Антифа» є терористичною організацією, що складається з нетерпимих радикалів, які живляться ненавистю, — переконаний сенатор-республіканець Тед Круз. — Вони реалізують свою екстремальну програму шляхом агресивного насильства".
«Антифа» нагадує французький рух «Жовті жилети». Такий самий безглуздий і агресивний протест, таке саме бажання усе розвалити й знищити… «Жовті жилети» перебувають під очевидним впливом російських спецслужб, які, організовуючи у Франції масові безлади, намагаються тримати «під ковпаком» президента Емануеля Макрона. Можливо, «Антифа» також має зв’язки з російськими спецслужбами? Виключати цього не можна. Адже, як пише американська газета The New York Times (NYT), перед президентськими виборами у США Кремль намагається розпалити там вогонь насильства на расовому ґрунті. Йдеться, пише NYT, як про «білих» супрематистів (тобто тих, хто переконаний у вищості «білої» раси), так і про «чорних» екстремістів.
NYT посилається на звіти семи американських високопосадовців, поінформованих про найсвіжіші дані розвідувальних служб США. За їхніми даними, 2016 року Служба зовнішньої розвідки РФ намагалася розпалити у США міжрасову ворожнечу, створюючи у соцмережах групи руху Black Lives Matter («Чорні життя важливі») та поширюючи у цих групах дезінформацію, — з метою зменшити явку афроамериканців на президентські вибори. А зараз, стверджують джерела NYT, Кремль насамперед намагається вплинути на соцмережні групи «білих» супрематистів, аби схилити тих до агресивних дій щодо «чорних».
Мета таких дій РФ, кажуть джерела газети, — створити у США якомога більше хаосу. «Росія готова здійснити нахабні й руйнівні операції», — вважає Девід Портер, один із головних фахівців ФБР із іноземних впливів.
І все-таки, чому в Америці «загорілося» саме зараз? Суспільні настрої радикалізувала економічна криза, що стала наслідком пандемії коронавірусу. «У США зараз уже 40 мільйонів безробітних, — розповів виданню tvp.info.pl польський політолог та американіст Артур Врублевський. — Щоб лікуватися, потрібно багато грошей». У більшості «чорних» великих статків немає. Протягом багатьох років афроамериканці не мали доступу до медичного обслуговування, чимало з них мають хронічні хвороби. Як наслідок, серед померлих від коронавірусу багато «чорних». Цей факт пробуджує давні історичні образи на «білих»… Утім, певна упередженість поліції до афроамериканців має свої підстави (що, звісно, аж ніяк не виправдовує дії поліціянта, через які помер Флойд). «Афроамериканців серед громадян США тільки близько 14%, і водночас аж 41% - серед засуджених до страти. 52% звинувачених у вбивствах — афроамериканці», — нагадує експерт. «Статистика невблаганна — „чорні“ справді здійснюють ці злочини».
Свою роль зіграли й соціальні мережі, за допомогою яких протестувальники легко організуються. Демонстрантів «підігрівають» наркоділки, обурені бажанням Трампа побудувати стіну на кордоні з Мексикою. Наркотрафік, а з ним і величезні прибутки наркомафії, під загрозою…
І, нарешті, у США зараз триває виборча кампанія. «Намагаються проявити себе лівацькі групи, пов’язані з Демократичною партією», — констатує Врублевський. Однією з учасниць демонстрації перед Білим домом була зараз яскрава представниця лівого крила Демократичної партії сенаторка Елізабет Воррен, відома борчиня з банками й корпораціями. Воррен хотіла стати кандидаткою у президенти, але «праймеріз» у Демократичній партії програла. Тепер переключилася на боротьбу з Трампом: мовляв, неоднозначна риторика «хтивого» президента заохочує расистів…
Пандемія і спричинена нею економічна криза погіршили шанси Трампа на переобрання. Їх міг покращити Ілон Маск, який запустив на орбіту свого «Дракона», але масові заворушення цей історичний політ затьмарили… Утім, ховати виборчі перспективи Трампа ще зарано. «Коли внутрішня ситуація у США загострюється, перемагають кандидати від Республіканської партії, оскільки заворушення мобілізують „білий“, фермерський електорат, — нагадав Врублевський. — 1968 року, коли у США була хвиля демонстрацій, зокрема на расовому ґрунті, на виборах переміг президент Ніксон. Так само може бути й зараз. Консервативні виборці, які бояться вуличного радикалізму, цілком можуть мобілізуватися».