Де ж «народився» Covid-19 – на ринку чи в лабораторії?
Державам, що вимагають міжнародного розслідування, Китай погрожує «далекосяжними наслідками»...
Китай навмисно знищив докази, пов’язані з епідемією коронавірусу, — таким є однозначний висновок альянсу «П'ять очей», у якому співпрацюють розвідувальні відомства США, Великої Британії, Канади, Австралії і Нової Зеландії. Їхній 15-сторінковий звіт вивчила австралійська газета The Daily Telegraph. За висновками спецслужб, Пекін затикав рота науковцям, які попереджали про небезпеку Covid-19 (імовірно, кількох таких учених убили), і не ділився з іншими державами інформацією про вибух епідемії в Ухані. Ба більше, президент США Дональд Трамп не виключає: комуністична влада КНР навмисно дозволила коронавірусу поширитися планетою!
Звіт «п'яти очей» аналізує дії китайської влади на першій фазі епідемії коронавірусу, що спалахнула в Ухані (Центральний Китай, провінція Хубей) на початку грудня 2019 року. Уже 31 грудня, встановили західні розвідслужби, офіційний Пекін почав цензурувати в Інтернеті інформацію зі словами «Ухань», «ринок в Ухані», «різновид SARS» тощо. 1 січня вісьмох лікарів із Уханя, які попереджали про нову серйозну хворобу, заарештували. А 3 січня медичні керівники КНР наказали передавати усі зразки коронавірусу до спеціальних лабораторій або ж знищувати їх. Як пише The Daily Telegraph, автори звіту «П'яти очей» також закидають Китаю, що той не передав іншим державам зразки з перших випадків коронавірусних заражень. Саме ці зразки, йдеться у звіті, могли би стати ключовими під час роботи над вакциною від Covid-19. Лабораторію у Шанхаї, яка повідомила вченим із усього світу генетичний код коронавірусу, було закрито. А ринок в Ухані (там, як стверджують китайські власті, сталися перші інфікування) дезінфікували, не провівши на базарі дослідження, які допомогли би з’ясувати походження збудника.
«Попри те, що докази про передачу коронавірусу між людьми існують від початку грудня, влада Комуністичної партії Китаю заперечувала це аж до 20 січня», — цитує The Daily Telegraph звіт п’яти розвідслужб. Вони також вказують на зникнення Хуанг Ян Лінг, співробітниці Уханського інституту вірусології. Це одна з тих фахівців, які зникли у КНР, коли почали публічно заявляти про коронавірус або ж критикувати підхід Пекіна до епідемії… Не виключено, що саме Хуанг Ян Лінг була «нульовою пацієнткою», тобто першою у світі хворою з діагнозом Covid-19.
Альянс «П'ять очей» також розповів про небезпечні досліди з коронавірусами тваринного походження, які проводили в Уханському інституті вірусології. Команда під керівництвом Ши Зенглі ще 2013 року виявила у посліді кажанів, що живуть у печері в провінції Джуннан, вірус, генотип якого на 96,2% збігається з коронавірусом. Через два роки вчені з Уханя встановили: такий вірус може передатися від кажана людині, спричинивши хворобу, від якої немає ліків… Від співфінансування цієї наукової програми США, йдеться у звіті, відмовилися ще 2014-го. Вашингтон пояснив, що дослідження роблять коронавіруси ще грізнішими і можуть спричинити пандемію… А 2018 року американські дипломати, що відвідали лабораторію Інституту вірусології в Ухані, повідомили: з дотриманням вимог безпеки там справи кепські.
Як пише The Daily Telegraph, розвідка США погоджується з тим, що коронавірус не був створений людиною і не був генетично модифікований. Але продовжує з’ясовувати, як саме розпочалася епідемія — «після контакту із зараженими тваринами чи внаслідок нещасного випадку в уханській лабораторії». На відміну від розвідників, які ще остаточно не відкинули версію про випадкове зараження на «кажанячому» ринку, президент США Дональд Трамп сумнівів не має: коронавірус походить з лабораторії Уханського інституту вірусології. Докази, за словами Трампа, він уже бачив. До речі, «ринкова» й «лабораторна» версії можуть не суперечити одна одній. Є думка, що зараженого коронавірусом мертвого кажана могла винести з лабораторії прибиральниця. А потім продала його на базарі…
Господар Білого дому навіть не виключає, що китайська влада навмисно дозволила коронавірусу поширитися планетою. «Як так сталося, що вони зупинили повітряний рух усередині Китаю і не зупинили літаки до США та Європи?» — запитує Трамп. І обіцяє Піднебесній, що її підхід до епідемії не залишиться без наслідків. Поки що президент США лякає китайців лише підвищенням ввізних мит на їхні товари. Однак, якщо версія про сприяння Пекіна поширенню вірусу підтвердиться, Вашингтон мав би подумати про серйозніші заходи…
«Базарну» версію походження коронавірусу продовжує обстоювати влада Австралії, розвідка якої також є членом альянсу «П'ять очей». Як написала австралійська газета The Sydney Morning Herald, розвідники Зеленого континенту вважають, що підозри їхніх колег зі США про «втечу» коронавірусу з лабораторії базуються не на розвідувальній інформації, а виключно на припущеннях…
Трохи прокитайська позиція Канберри може бути пов’язана з тим, що Австралія… боїться звинувачень на свою адресу. Адже група китайських учених, які сім років тому виявили коронавірус у посліді печерних кажанів, тісно співпрацювала з науковими центрами в Австралії і одержувала від цієї держави фінансування… Попри це, йти назустріч Австралії, прем’єр-міністр якої Скот Морісон вимагає міжнародного розслідування щодо походження коронавірусу, Китай уперто не хоче. Пекін навіть погрожує Канберрі «далекосяжними наслідками», якщо та через «політичне упередження щодо КНР» наполягатиме на розслідуванні… Піднебесна є одним із головних торговельних партнерів Зеленого континенту, тож має важелі впливу на австралійську владу.
Схожий шантаж Пекін застосовує зараз і щодо Європейського Союзу (залежного від постачання китайських товарів, зокрема, ліків і засобів медзахисту). І застосовує успішно. Доповідь Єврокомісії про брехню Пекіна щодо коронавірусу містить розмиті формулювання. Під час роботи над доповіддю Пекін попередив Брюссель: якщо у документі КНР звинуватять у причетності до світової пандемії, відносини Китаю і ЄС значно погіршаться…