«Революція» Сендерса
Кандидат у президенти обіцяє американцям списати усі кредити на лікування й вищу освіту.Хто заплатить? Мільярдери з Волл-стріт
Наступного тижня, 3 березня, у США буде так званий супервівторок: «праймеріз» у Демократичній партії, які визначають суперника Дональда Трампа на президентських виборах, пройдуть відразу в 14 штатах (у суботу, 29 лютого, «праймеріз» у Південній Кароліні). Лідером перегонів за номінацію від демократів є 78-річний сенатор від штату Вермонт Берні Сендерс. Переконливо переміг на «праймеріз» у Неваді, був другим у Айові (із мізерним відривом від Піта Бутіджича) і виграв у Нью-Гемпширі. «Нас не стримати, — заявив Сендерс прихильникам у Неваді. — Разом виграємо номінацію, переможемо Трампа й змінимо країну». Утім, шлях «демократичного соціаліста» до номінації обіцяє бути тернистим. Проти Сендерса не лише республіканці, а й «еліта» Демократичної партії…
Конкуренти Сендерса у стані «віслюків» дружно взялися критикувати фаворита, звертаючи увагу виборців на відверто ліві погляди Сендерса. Під хвилю такої критики потрапило висловлювання сенатора про колишнього комуністичного диктатора Куби Фіделя Кастро. «Ми чинимо опір авторитарному кубинському режиму, але несправедливо говорити, що геть усе на острові зле, — заявив Сендерс в ефірі CNN. — Коли Фідель прийшов до влади, то запровадив широку програму боротьби з неписемністю»…
Загалом, «еліта» Демократичної партії діє на послаблення позицій Сендерса. Перед суботніми «праймеріз» у Південній Кароліні виборці цього штату одержали брошури, у яких можна прочитати, що номінація для Сендерса означатиме перемогу Трампа… Подейкують, такі брошури є справою рук мільярдера, колишнього мера Нью-Йорка Майкла Блумберга, що теж бореться за номінацію «віслюків» (наразі без особливих успіхів). Багатій Блумберг розміщує у ЗМІ й соцмережах багато реклами, у якій критикує не лише Трампа, а й Сендерса.
Хто ж такий цей «демократичний соціаліст»? І яку «революцію» хоче здійснити в Америці Сендерс?
«Як багато американських євреїв, Берні Сендерс має польське коріння, — пише варшавський тижневик Wprost. — 2013-го відвідав Слопніцу, невелике село у Малопольському воєводстві, у якому 1904 року народився його батько, Елі Сендерс. 1921-го Елі емігрував до США. З цілої родини вижив тільки він, усіх решта під
У Європі, пояснює Wprost, Сендерса вважали би поміркованим соціал-демократом, але в Америці називають радикалом. «Основні пункти програми Сендерса, тобто безкоштовна загальна охорона здоров’я і безкоштовна державна вища освіта, є у Європі стандартом уже понад пів століття. Але у США ці постулати Сендерса є обіцянкою революції, яка переверне суспільний і політичний лад догори дригом».
«Останніми десятиліттями головною мантрою американських політиків було «менше держави, менше регулювань, менше податків», — веде далі Wprost. — Уряди обрізали видатки на державні послуги, освіту й соціальну допомогу. Зростали тільки видатки на озброєння, але більшість тих грошей потрапляла до приватних фірм, які є постачальниками армії США.
Берні Сендерс хоче порвати з такою політикою. На його думку, вільна ринкова економіка виявилася фасадом для інтересів олігархії, у США виник соціалізм для корпорацій — і дикий капіталізм для усіх решта. Сендерс хоче обмежити видатки на озброєння, збільшити податки для найбагатших, зміцнити профспілки й запустити величезну програму інвестицій у «зелені» технології — під назвою Новий зелений курс.
Сендерс бере приклад із Франкліна Рузвельта, президента, який за допомогою держпрограм, фінансованих із податків для найбагатших, витягнув Америку з Великої депресії. Новий курс Рузвельта забезпечив мільйони американців роботою, житлом і медичною допомогою. Чергові президенти розвивали модель держави-опікуна, розширюючи соціальне забезпечення. Поки 1973 року не сталася нафтова криза і президент Рональд Рейган не поклав такій політиці кінець".
«Майже 30 мільйонів американців не мають медичного страхування, — констатує Wprost. — Але навіть застрахованим часто бракує грошей на медичну допомогу, одну з найдорожчих у світі. Рахунок за один день у лікарні може сягати кількох тисяч доларів. Вартість тих самих ліків у США часто у кілька разів вища, ніж у Європі чи Канаді. Американське фармацевтичне лобі заблокувало можливість імпорту дешевших ліків з-за кордону. Наслідок — тисячі передчасних смертей людей, які є надто бідними, аби лікуватися. Уже три роки у США падає середня тривалість життя.
…Американці потерпають також під тягарем величезних кредитів на вищу освіту. У США вона коштує щонайменше 4 тисячі доларів, а престижні університети хочуть у кілька разів вищу оплату. Молоді люди беруть великі позики. А після навчання, замість створювати родини чи нові бізнеси, мусять роками виплачувати борги. Сендерс хоче повного списання усіх кредитів, які американці взяли на медичні послуги й вищу освіту. Заплатити за це має оподаткування Волл-стріт.
… Сендерс проводить послідовну кампанію проти мільярдерів і корумпованого політичного класу у Вашингтоні. Лівий популізм Сендерса є противагою правому популізму Трампа, який свою кампанію також проводив під гаслами осушення вашингтонського болота й протистояння елітам. Головним ворогом Трампа були іммігранти. А для Сендерса головним ворогом є гроші у політиці. Саме тому його кампанія не приймає жодних внесків від мільярдерів і корпорацій. Сендерсу вдається збирати великі суми завдяки багатьом малим пожертвам. Але чи цього вистачить?
Проти Сендерса — увесь політичний і медіа істеблішмент, у тому числі ліберальний… Гілларі Клінтон нещодавно заявила, що не готова підтримати Сендерса як конкурента Трампу. Не таємниця, що Барак Обама кандидатурою Сендерса також незадоволений… Водночас багато хто у США переконаний, що перемогти Трампа може тільки Сендерс. Мовляв, лише радикальна антитеза тому, що нині називають «центром», матиме шанс у протистоянні з чинним президентом. Люди мають досить гнилого компромісу, обличчям якого є ліберальні демократи. Сендерс хоче зламати коло, на якому крутиться американська політика".