Фламандська Венеція
Так називають бельгійське місто Гент
Про свою подорож до Бельгії — у міста Антверпен, Брюссель і Брюгге — я розповідала у попередніх репортажах. За словами нашого гіда Тетяни, основними пунктами подорожі туристів, які їдуть до Бельгії, є саме ті міста, про які я писала раніше. Однак старовинний Гент, що розлігся на півдорозі між двома найбільш популярними бельгійськими містами, успішно «перехоплює» частину того туристичного потоку. Якщо вже їхати повз Гент, то обов’язково треба побачити цю історичну «родзинку» Бельгії. Так вважає більшість туристів (так вирішила і керівник туристичної фірми «Карпатія-Галич-тур»), але «виділяють» собі на оглядини міста лише кілька годин, щоб ще встигнути відвідати Брюгге. Забігаючи наперед, скажу: цього не просто мало, а дуже мало. Розуміння того, наскільки цікава гентська історія, культура і архітектура, до мене прийшло вже у Львові.
Часом заснування поселення Гента вважають V століття, коли на місці, де зливаються дві ріки — Шельда і Лиса, оселилися племена франків. Містом Гент став набагато пізніше, в ХІ-ХІІ століттях, розбагатівши на виробництві тканин. Ткачі використовували в основному англійську вовну, і через це зв’язки з Туманним Альбіоном виявилися значно міцнішими і тіснішими, аніж з сусідкою Францією. Саме через цей «бізнес» містяни пережили чимало бід, бо хотіли догодити і французьким королям, і графам фландрським, і правителям Британії. Під час Столітньої війни (війна між Францією і Англією, що тривала майже 120 років. — Г. Я.) Генту було особливо тяжко, оскільки більше половини його громадян жили за рахунок ткацтва, а воєнні дії сильно підривали економіку.
Нелегко було і пізніше: попри те, що іспанський король Карл V народився у Генті, свою батьківщину він ненавидів. У часи Реформації місцеві католики переслідували протестантів, і про колишній розквіт і збагачення Генту довелося забути. Торгівля, промисловість і політичний вплив перейшли в Антверпен і Брюссель.
Зараз Гент — одне з найприємніших міст Бельгії. Історичний центр, як і в більшості європейських міст, — пішохідна зона. Про шедеври розповім пізніше. А можна «пропливти через кілька століть» катером і побачити це красиве місто «з води». За 9,75 євро оглянути не лише середньовічну культуру, а й сучасні райони. Квитки можна придбати перед самісіньким відправленням у касі, що на причалі.
Місце відправлення водних «екіпажів» — незвичайної краси набережна Коренлей разом зі своєю «візиткою» Граслей формують один з найдивовижніших ансамблів міста (на фото вгорі). За словами гіда, цей район називають «фламандською Венецією». Попри те, що береги облицьовані каменем, деякі будинки все ж таки йдуть у воду. А доповнюють цю красу прогулянкові катери, вітрини магазинчиків, столики численних кафе… Одне слово, справжня Венеція, нехай і по-фламандськи!
Поблизу Граслей-Коренлей є церква Святого Михайла. Її збудували ще у ХІІ столітті, а в наступному столітті вона була спалена двічі дотла. Містяни втомилися зводити «будиночок-пряничок"і після другої пожежі вибудували новий храм — з каменю. Спочатку планували прикрасити церкву Святого Михайла величезною дзвіницею, однак через «війну» католиків і протестантів замість шпиля, що був закладений у проєкті, поставили плаский дах. Через це храм виглядає так, ніби йому відрубали верхню частину…
З іншого боку ріки площу Коренмаркт прикрашає церква Святого Миколая. Її доля була такою ж, як і церкви Святого Михайла. Горіла не раз, її добудовували і перебудовували. У глибині забудови храму є дуже важлива «родзинка» Гента — гордість і краса містян — дзвіниця Беффруа (ще її називають Бельфор. — Г. Я.). Це символ незалежності, що трохи не досягає стометрової позначки. Колись її використовували як сторожову вежу, а зараз кожен турист чи гість міста може піднятися за 6 євро на самісінький вершечок і побачити, який справді красивий Гент.
Недалеко від однієї стометрової конструкції є ще одна — третя за рахунком домінанта, дзвіниця собору Святого Бавона. Але щоб дійти до неї, треба пройти повз ратушу. Заради будівництва нового адміністративного комплексу влада викупила кілька старих будинків, зрівняла їх з землею і реалізувала свій амбітний проєкт. Це було у ХVІ столітті. На жаль, тоді будівничі могли впоратися лише з одним крилом. Потім її добудовували протягом століть. Через це ратуша Гента виглядає трохи дивно, бо там перемішалися і готичний стиль, і видно вплив італійської архітектури епохи Відродження.
Нас вже не дивують брички і карети у великих містах. Можна прокататися у Відні, Кракові і навіть у Львові. Коники везуть туристів повільно, щоб ті мали можливість насолодитися красотами їхнього міста. Я колись дивувалася, коли хотіла у Львові покатати внуків. За маленьке коло просили 200 гривень, а трохи більше коштувало 400. А коли почула вартість перевезення у Генті, то «львівська» ціна виглядає справді смішною. За 30-хвилинну поїздку треба віддати 30 євро. Але якщо в карету поміститься п’ятеро осіб, то вийде не так і багато.
Попри архітектурну красу міста, найгарнішим є все ж таки головний собор Гента. Це не лише одна з кращих будівель міста, а й найкрасивіший храм усієї Бельгії! Величезний храм стоїть на місці невеликої церкви Святого Іоана, збудованої у Х столітті. Його неодноразово перебудовували і розширювали, доповнювали новими елементами. Романську архітектуру змінила готика. А далі було Відродження і бароко. У ХVІ столітті церкву пересвятили на честь святого Бавона — небесного покровителя Гента.
Я бувала у церквах і соборах різних країн світу. Але такого, як у Генті, не бачила. Як правило, у всіх соборах за вівтарем нічого нема. Тільки стіна. А у цьому соборі можна ходити по колу. Бічні ніші створюють враження окремих маленьких церковиць. Та, мабуть, найбільшою гордістю жителів міста є картини Рубенса та інших відомих живописців, що назавжди спочили у храмі. Перлиною храму є поліптих «Поклоніння божественному агнцю» — шедевр релігійного мистецтва, який створили брати Ян і Губерт ван Ейки. Це одна з найвідоміших робіт фламандського живопису, яку вони написали у ХV столітті.
На вигляд це складаний мінівівтар, що був призначений для капели місцевого багача Йоса Вейдта. За словами гіда, більшість художніх прийомів, які у той час застосували брати-художники, викликали фурор. Та й не варто забувати, що це був період глибокого Середньовіччя. Особливо вразили сучасників оголені фігури Адама і Єви — справжнє неподобство за тодішніми мірками. У самому храмі висить копія, а щоб побачити головну прикрасу гентського собору, треба заплатити у касу 4 євро і зайти за лаштунки.
Прогулянка Гентом принесла мені море чудових вражень. І, звісно, потішила шопінгом. Центральна вулиця міста з обох боків «обліплена» фірмовими магазинами. У нас за планом часу на шопінг не було. Але гід змилосердилася, бо я чобітками, купленими у Львові у переддень подорожі, натерла ногу. Ходити було неможливо. Попросилася забігти бодай в один взуттєвий магазин. Звісно, за мною пішла уся група. Був саме період знижок, і непогані кросівки можна було купити за 30−40 євро.
На жаль, через ущільнений графік не вдалося продегустувати місцеву кухню. А так хотілося спробувати знаменитий гентський суп ватерзой (його готують і з риби, і з курячого м’яса, підбивають жовтком з вершками. — Г. Я.). А центр міста буквально «кишить», як і у Львові, кнайпами і ресторанчиками. Тільки треба мати на все час. Правда, тут недешево (про це я писала у попередніх репортажах. — Г. Я.). Дешевизна типу шаурми і кебабу на вас чекає на околиці міста…
Фото автора
Бельгія
Редакція газети «Високий Замок» дякує туристичній фірмі «Карпатія-Галич-тур» за організацію цікавої подорожі.