Туск поступився місцем дамі
За його словами, Кідава-Блонська має кращі шанси на те, аби у травні 2020 року перемогти президента Дуду
Після відмови експрезидента Європейської Ради Дональда Туска балотуватися у президенти Польщі кандидатом на цей пост від опозиційної «Громадянської платформи» (ГП) стала жінка — віцеспікерка Сейму Малґожата Кідава-Блонська. Чи зможе скласти конкуренцію чинному польському президенту Анджею Дуді? Наразі соціологія не дає Кідаві-Блонській реальних шансів. У першому турі виборів (травень-2020), за даними опитування Estymator, за Дуду голосуватимуть 46,6% поляків, за Кідаву-Блонську — 22,4%.
Попри це, сама кандидатка від ГП у свою перемогу вірить. Зрештою, уся передвиборна кампанія ще попереду. Згадаймо, п’ять років тому фаворитом президентських виборів був кандидат від «Платформи» Броніслав Коморовський. А потім несподівано програв Дуді, кандидату від партії «Право і Справедливість» (ПіС)… Вірить в успіх Кідави-Блонської і Туск (після того, як Туск пішов із поста президента ЄР і очолив Європейську народну партію, він активно коментує польські політичні справи). За словами Туска, віцемаршалкиня Сейму має кращі, ніж він, шанси на те, аби у травні 2020 року перемогти Дуду. Утім, не виключено, цей комплімент Кідаві-Блонській є нічим іншим, як тонким політичним розрахунком. Досвідчений Туск, не виключено, усвідомив, що «Платформа» не має реальних шансів здолати президента від правлячого ПіС уже на цих виборах, хто би не став кандидатом від ліберальної опозиції. Ось і вирішив почекати до 2025 року…
На нещодавньому з’їзді «Платформи» у Варшаві Кідаву-Блонську підтримали 340 делегатів, а її суперника, президента (мера) Познані Яцека Яськовяка, — 125. «Ми виграємо ці вибори, — запевнила однопартійців Кідава-Блонська. — Полякам уже не треба буде соромитися свого президента. Я буду президентом усіх поляків». Аби бодай спробувати реалізувати цю амбітну програму, кандидатці від ГП потрібна всебічна підтримка цієї політичної сили. Схоже, Кідава-Блонська не впевнена, що її матиме, якщо «Платформу» й надалі очолюватиме Ґжеґож Схетина. За словами Кідави-Блонської, партії потрібна зміна лідера… Головна опозиційна сила Польщі обиратиме нового керівника 25 січня. Кандидатів багато. Чи балотуватиметься Схетина? Невідомо. У президенти Польщі не висувався — через низький рейтинг серед членів і прихильників «Платформи».
Під час цьогорічної кампанії перед виборами до Сейму «Платформа» презентувала Кідаву-Блонську як кандидата у прем’єри. Виборцям лібералів така перспектива сподобалася: на своєму столичному окрузі пані Малґожата перемогла з рекордним результатом (одержала більше голосів, ніж голова ПіС Ярослав Качинський на своєму окрузі). Скептики, одначе, закидають кандидатці від ГП, що під час публічних виступів виглядає «не найкраще». І тому, мовляв, Кідаві-Блонській буде важко виграти у Дуди передвиборні дебати… «Багато речей можна під час виборчої кампанії виправити, — запевнила Кідава-Блонська у розмові з журналісткою Radio Zet. — Багатьох речей можна навчитися». Мовляв, «були видатні політики, котрі змінили світ», і при цьому їхні публічні виступи зовсім не вражали…
Завдання, яке стоїть перед віцемаршалкинею Сейму, є надскладним, адже соціологи наразі не дають їй реальних шансів на перемогу. За даними опитування Estymator, діяльність президента Дуди позитивно оцінюють 53% поляків, а довіряють йому аж 67% (при тому, що Качинському — 46%). Кідаві-Блонській довіряють 40% поляків, тобто значно менше, ніж Дуді. З іншого боку, не довіряють їй лише 22%, а значить, кандидатка у президенти від ГП має певний потенціал для залучення нових симпатиків. Водночас рейтинг ПіС і надалі «зашкалює»: за консерваторів зараз голосували би 44,2% виборців, це навіть більше, ніж було на недавніх парламентських виборах (43,6%). «Платформа» після виборів своїх прихильників не розгубила, але й нових не здобула (як і раніше, близько 27%), тож перемогти кандидата у президенти від ПіС його суперниці з ГП буде важко…
Утім, рейтинг рейтингом, а на останніх виборах «Громадянська коаліція», основою якої була «Платформа», зуміла здобути більшість у верхній палаті, Сенаті. До того ж, якщо Дуда не переможе у першому турі президентських виборів, то буде другий. Там багато залежатиме від того, кого саме, Дуду чи Кідаву-Блонську, підтримають ті виборці, які у першому турі голосуватимуть за інших кандидатів… А може, у другий тур разом із Дудою вийде не Кідава-Блонська? Це малоймовірно, але теоретична можливість такого сценарію є.
Дві ліві партії Польщі, «Союз демократичної лівиці» (СЛД) і «Весна», днями об’єдналися. За словами лідера «Весни», експрезидента Слупська Роберта Бєдроня, «Нова лівиця» визначить «кандидата у президенти ХХІІ століття», який, зокрема, вимагатиме відокремлення церкви від держави… Для Польщі, яка має Конкордат із Ватиканом, це дуже радикальна програма. Чи привабить вона нових виборців? Питання. А без них «Нова лівиця» свого кандидата у другий тур президентських виборів точно не виведе: на виборах до Сейму за об’єднаний список СЛД і «Весни» проголосували менше 12% поляків.