«На хріна нам такий союз»... А й справді, навіщо?
Путін і Лукашенко можуть підписати документи, що «загрожують подальшому існуванню незалежної Білорусі»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/402050/putin-luka.jpg)
Десятеро діячів білоруської опозиції підписали декларацію «Про загрозу білоруській незалежності». На думку підписантів, зокрема першого спікера парламенту незалежної Білорусі Станіслава Шушкевича, документи, які 8 грудня мають затвердити Путін і Лукашенко (на фото), «збільшують залежність Білорусі від Росії і потенційно становлять загрозу подальшому існуванню Білорусі як незалежної держави». Опозиціонерів налякав посол Білорусі
Як підкреслили лідери білоруської опозиції, робота над документами, які 8 грудня мають підписати президенти Білорусі й Росії, іде підкилимно, «без будь-яких консультацій з представниками суспільства», а інформацію про зміст цих документів «не змогли одержати навіть депутати Палати представників».
Нагадаємо, про погодження главами урядів двох держав «Програми дій Білорусі й РФ із реалізації положень договору про створення Союзної держави» повідомило на початку вересня 2019 року російське видання «Комерсант». Розрахована на півтора року програма передбачає, що із січня 2021 року економічні системи РФ і Білорусі будуть частково об’єднані. «Йдеться щонайменше про єдиний Податковий кодекс, зовнішньоторговельний режим і Цивільний кодекс, уніфікований облік власності… майже об’єднаний банківський нагляд, але з двома центробанками, єдиний регулятор ринків нафти, газу й електроенергії і гармонізоване держрегулювання галузей, — інформував „Комерсант“. — Такий ступінь інтеграції — вищий, ніж у ЄС, фактично на рівні економік йдеться про створення з 2022 року конфедеративної держави». Тобто, констатувало видання, «йдеться про поглинання сильно одержавленої економікою Росії майже повністю державної економіки Білорусі на рівні управління».
У вересні прем’єри РФ і Білорусі домовилися працювати над «дорожніми картами». Їх кількадесят, і, судячи з того, що після вересня тема Союзної держави відійшла на задній план, узгодити позиції по «картах» Москві й Мінську було нелегко. Ба більше, у листопаді президент Білорусі Олександр Лукашенко взагалі поставив російсько-білоруський союз під сумнів. «Ми продаємо у Росії менше, ніж вони у нас, — обурювався „бацька“. — Ці гроші треба заробити на російському ринку, але нас туди не пускають. Звичайно, ми з Росією воювати не будемо. Але щороку ми щось втрачаємо. Вибачте, на хріна потрібен такий союз?».
Здавалося, заплановане на 8 грудня підписання «Програми дій» щодо створення Союзної держави може не відбутися… І раптом — заява Семашка! Виявляється, серед цілей Путіна й Лукашенка не лише «уніфіковане податкове законодавство» і «створення єдиних ринків нафти, газу і електроенергії», а й «єдиний парламент і уряд… коли незалежні Росія і Білорусь віддають нагору певні управлінські функції, з обов’язковим виконанням».
Утім, якщо згадати про події осені минулого року, то заява Семашка не здається несподіваною. Тоді у Сочі Путін і Лукашенко говорили протягом шести (!) годин. Як розповів згодом «бацька», «питання, пов’язані з поставками Білорусі темних нафтопродуктів, поставками природного газу й оплати природного газу з боку Білорусі», залишилися невирішеними. Не домовилися тоді Москва й Мінськ також про поставки російської нафти для переробки на білоруських НПЗ, а також щодо збиткового для бюджету Білорусі «податкового маневру» в галузі нафтовидобутку, який планує здійснити РФ. «Путін запропонував Лукашенку нову парадигму подальшого співіснування в союзі, — констатував торік у виданні „Лівий берег“ експерт Андрій Паливода. — Тепер усіляка економічна допомога буде пов’язуватися зі зустрічними політичними діями». Тобто торік Путін фактично поставив Лукашенку ультиматум: або Мінськ робить на шляху інтеграції з Москвою реальні кроки, або більше не побачить дешевих енергоносіїв… То Семашку дали «відмашку», бо Лукашенкові вже немає куди відступати?
Деякі експерти вважають такий висновок поспішним.
«Грандіозні» цілі були заявлені ще у договорі про створення Союзної держави від 1999 року, — нагадує Юрій Дракохруст, оглядач Радіо «Свобода». — У договорі й справді записані єдиний парламент і єдиний уряд. І що, сторони домовилися про їх створення? Хіба це сказав Семашко? Ні, він сказав «таке завдання вирішується»… Так воно вже 20 років як вирішується".
На думку Дракохруста, слова Семашка означають лише «гру й торг». «Наближається кінець року, — нагадує оглядач, — якою буде нова ціна на газ — невідомо». Тому «російська сторона підвішує великий „пряник“ — ціну на газ для Білорусі, як для Смоленської області, у випадку суттєвого поглиблення інтеграції». А Білорусь, вважає Дракохруст, «вустами посла Семашка підвішує свій „пряник“ — згадку про те, що у союзному договорі прописані єдині уряд і парламент». При цьому «двозначність заяв Семашка все ж свідчить радше про відсутність, ніж про наявність домовленостей».
Побачимо… Не треба забувати, що прискорене створення Союзної держави РФ і Білорусі дозволить Путіну вирішити проблему 2024 року. На третій президентський термін