Країна шоколаду і смачного пива
Враження журналіста «ВЗ» від подорожі у Брюссель
Здавалось би, з моїм досвідом подорожей я би давно мала відвідати цю європейську країну. І не раз. Але все не виходило: мій маршрут чомусь оминав Бельгію. Завдяки туристичній фірмі «Карпатія-Галич-Тур» мені вдалося цю «прогалину» заповнити.
У столицю Бельгії, Брюссель, ми прилетіли з Варшави. Якихось дві години льоту, і ми приземлилися в аеропорту «Шарлеруа». Оскільки летіли лоукостом, то на багаж не довелося чекати, бо невеликі сумки кожен мав при собі. Перше, чим мене здивував Брюссель, — відсутністю паспортного і митного контролю. З літака ми вийшли просто на… вулицю. Лише потім я зрозуміла, що обидві країни — і Польща, і Бельгія — входять у Євросоюз. Цивілізація, одне слово.
Брюссель справив на мене двояке враження. З одного боку, це місто неймовірно красивих архітектурних рішень, бо чого варта лише площа Ґранд-плас (особливо ввечері, коли підсвічується з усіх боків). На площі дуже гарні і Ратуша, і Королівський палац, у якому, до речі, не жив жоден король.
Недалеко від площі — знаменитий Хлопчик, що пісяє, біля якого постійно збирається море народу. Зізнаюся чесно, я була розчарована тим хлопчиком. Те, що бачила на фотографіях і тішилася, що хлопчика на День Незалежності України одягають у вишиванку, виглядало солідно. Насправді розміри і художня цінність хлопчика особливого враження не справили. Але, з іншого боку, бути у Брюсселі і не побачити Хлопчика, що пісяє, який став символом міста, — нонсенс! Його обов’язково треба знайти бодай для того, щоб накупити сувенірів додому і друзям з його зображенням.
А сувеніри у центрі міста, як, зрештою, і в кожній столиці, можна купити на будь-якому розі: тут так багато сувенірних крамничок з брелоками, магнітами, шаликами, листівками, бокалами та іншими дрібничками із зображенням… того самого хлопчика. За словами гіда Тетяни, у Брюсселі ще є скульптури дівчинки і песика, що пісяють, однак вони не такі популярні.
Інший бік Брюсселя — це його сучасне життя. Столиця Бельгії — місто ультрасучасне, з неймовірно розвинутою транспортною мережею, Європейським кварталом і багатонаціональним населенням. Бо ж недаремно одним із символів Брюсселя став знаменитий Атоміум — величезних розмірів споруда, що складається з атомів і свідчить про прагнення європейців до мирного використання атомної енергії.
Брюссель сьогодні — справді столиця Європи, симбіоз старовини і сучасності, бережного і теплого ставлення до історії та ультрасучасної дійсності.
Сама європейська частина всього європейського кварталу — площа Шуман. Саме тут засідає Рада Європи. Ми увійшли всередину. Ніяких тобі солдатів з автоматами. Правда, є солідна охорона, і заходити всередину треба через рамку. Як в аеропорту. Після екскурсії вирішили випити кави у парламентському барі. У тому ж барі обідали члени парламенту.
За пів дня, поки тривала наша екскурсія, ми дуже зголодніли. Вулична їжа в основному представлена китайською, турецькою кухнями, можна також натрапити на суші, однак справжню бельгійську кухню знайти складно. Гід Тетяна запропонувала нам повечеряти у ресторані, що на площі Ґранд-плас. Казала, туди складно потрапити, але коли ми увійшли, то були єдиними гостями. Зрозуміло, що у самісінькому центрі Брюсселя ціни у ресторанах — захмарні. Тому й відвідувачів там негусто.
Але справжньої брюссельської кухні ми таки скуштували. Подруга Ірина замовила запечений цикорій зі соусом бешамель плюс фужер вина. Заплатила за ці смаколики близько 30 євро. Я замовила телятину, тушковану у пиві, з картоплею фрі. І пиво — 250 грамів. Такі у них порції. Заплатила стільки ж, що й колежанка. Туристи з Житомира вирішили скуштувати кролика у медовому соусі з картоплею і пиво. Дівчинка Оленка — мідії (а це ціла миска) з картоплею фрі і фужером вина. Заплатила майже 25 євро. Для бельгійців — це копійки, а для нас — дуже великі гроші. Як відомо, Бельгія славиться морепродуктами. І їхня національна страва — варені мідії. Їх подають з картоплею фрі. Місцеве населення переконує, що саме бельгійці придумали картоплю фрі. Але смажать вони її не на олії, а на топленому жирі.
А ще у самісінькому центрі всюди пахне карамеллю. Там печуть справжні бельгійські вафлі. Сказати, що смачно — нічого не сказати. Гаряча вафля коштує 2 євро. Наповнювачі до неї — вершкові, фруктові, з морозивом, карамеллю, медом… Ціни — від 1 євро до 2-х.
Брюссель доволі різношерстий і в архітектурному плані. Комусь змішування стилів може здатися несмаком, а хтось побачить у цій екзотиці особливий шарм. Це, як у Львові, коли за плечима пам’ятника Адамові Міцкевичу у самісінькому серці міста вліпили будівлю банку. Правда, не кожному подобається. У місті з’явилося поняття «брюсселізація». Це, з одного боку, біда столиці, з іншого — її фішка. Річ у тім, що жителі не поспішають дбати про історичні забудови. Якщо будівля руйнується, її ніхто не хоче реконструювати. Можуть знести між старими будівлями, що міцно тримаються одна за одну, конструкцію і на її місце «втиснути» багатоповерхівку, що виглядатиме як стороннє тіло. І при цьому не дотримуються ані кількості поверхів, ані композиції.
Бельгію називають найбільшим виробником шоколаду у світі. Щороку у країні виробляють близько 170 тисяч тонн шоколаду. І це при тому, що там живе лише 10 мільйонів осіб. В одному лише Брюсселі 500 шоколатьє — виробників шоколаду і виробів з нього. Це і звичайні шоколадки по 4−5 євро за штуку, і хлопчики, що пісяють (можна купити сім маленьких хлопчиків-мізинчиків за 6 євро), а можна придбати шоколадну статуетку і за 75 євро. Коробки цукерок по 125−250 грамів — від 6 євро. А можна «взяти» і акційні: 10 коробочок за 19,99 євро.
Якщо казати про символи Бельгії, звісно, не можна обійти пиво. Я обожнюю цей напій. І не лише влітку. Восени воно смакує не менше, якщо добре. Саме до таких «добрих і дуже добрих» належить бельгійське пиво. Його тут виробляють 2 тисячі найменувань. Воно густе, ароматне і доволі хмільне. Чула, навіть випускають тут пиво під назвою «Тарас Бульба». Я шукала таке, але не знайшла.
Ми зайшли у невеликий ресторанчик увечері на пиво. Повторюся: тут порції 0,25 і 0,5. Таких, як у нас, 0,3 — немає. Менша порція пива коштує в середньому 4−5 євро. Дівчата з нашої групи, оскільки не п’ють пива, вирішили придбати пляшку вина на вечерю. Побачили магазинчик, де продавали вино, закорковане як шампанське. Купили 2 пляшки по 12 євро. А коли в готелі відкоркували, з’ясувалося, що у 750-грамовій пляшці було пиво!
Наступного дня, коли шукали дорогу до парку «Міні-Європа» (про це — в одному з наступних номерів «ВЗ». — Г. Я.), біля станції метро Міді натрапили на марокканський ринок, що нагадує колишній Краківський базар. Тут можна купити все — від продуктів харчування до 10 пар шкарпеток за 5 євро. Близько 14-ї години ціни на товар різко падають. На жаль, ринок працює лише у неділю, тож ми нічого не встигли придбати.
Я розповіла лише про, так би мовити, «фасадну» частину Брюсселя. Однак є і зворотний бік медалі, що мене дуже вразило. Іноді складалося враження, що я потрапила не у столицю Європи, а в Єгипет. У бічних вуличках від центру в основному арабські та африканські магазини. На вулиці продають грильованих курей, що вже крутилися на рожні, мабуть, не одну добу, а за столиками на вулиці з горнятком кави сидять лише чоловіки. Жінок не видно взагалі. Біля самісінького нашого готелю на вулиці розстелив «ліжко» арабський молодий бомж і постійно тряс перед перехожими пластиковим стаканчиком, у якому дзеленькали дрібні єврики. І таких бомжиків у Брюсселі — море. Просять гроші не лише чоловіки, що можуть працювати, а й жінки з маленькими дітьми.
Загалом з політичним і економічним життям у Бельгії не так все просто. Бельгія — конституційна монархія і федеративна держава одночасно. Причому федеративний лад базується не лише на територіальних принципах, а й на мовних також. Для мене було дивним те, що у цій країні є шість урядів і шість парламентів. Федеральний уряд відповідає за координацію дій п’яти інших урядів, а також за питання державної ваги: оборону, іноземні справи, економічну і монетарну політику, пенсії та охорону здоров’я. З економікою за такого «розкладу» не дуже добре, однак це не заважає прибувати сюди мігрантам з Африки і Близького Сходу, оскільки закони до них дуже лояльні.
А ще мене вразив транспорт. Величезні міські автобуси з причепом-гармошкою курсують вузенькими вуличками самісінького центру. Їм не заважають припарковані біля бордюрів автівки. Бо їх там немає! Насправді ж машин у Брюсселі дуже мало, бо бельгійці люблять ходити пішки або їздити велосипедом чи електричним самокатом.
Редакція газети «Високий Замок» дякує туристичній фірмі «Карпатія-Галич-Тур» за організацію цікавої подорожі.