Воїн і яринА
Серед десятків телефонних привітань, які я отримав на Великдень, був і один нетиповий дзвінок - напівділовий. Знайомий фермер Михайло Григорович, який нині перебуває за кілька сотень кілометрів від рідного дому, просив розповісти, як виглядає яра пшениця на орендованих ним площах. Посіяли там за день перед квітневими морозами-снігами. Тож переживав аграрій, чи вже проросло насіння. Просив мене увімкнути камеру на своєму смартфоні й здалека і зблизька показати йому зелену ярину
Побаченим залишився задоволеним. За інтонацією голосу я зрозумів, що настрій його став ще більш святковим…
Через місяць з копійками моєму співрозмовнику виповниться 58. Попри поважний вік, він нині служить у Збройних силах України. Від початку великої війни трьох його працівників взяли до війська. Ледь не щодня телефонував їм, підтримував, допомагав амуніцією і продуктами. А недавно черга служити вдруге, через 40 років, прийшла і до нього самого…
Щоразу, як тільки Михайло повертається із чергування, зв’язується з дружиною і розпитує про домашні справи. Найперше — що зробили у полі, чи привезли пальне, міндобрива, запчастини. Думав віддати свої поля в суборенду, але двоюрідний брат-пенсіонер Василь, який у його господарстві за головного механізатора, пообіцяв, що поки Михайло служитиме, самі дадуть раду його полям. Так воно і є…
Дружина Михайла взяла на свої плечі додаткові організаційні обов’язки, проте не нарікає. Чи не щодня запитує, що смачненького передати йому. А чоловік і чути того навіть не хоче. Каже, що годують його не гірше, ніж вдома — і м’ясо постійно є у меню, і свіжі овочі-фрукти. Дуже хвалить ротного кухаря Миколу Даниліва, який родом зі Стрия. Чого тільки не готує хлопцям! Подає їм навіть наваристий бограч…
Після розмови з Михайлом я пригадав інших наших воїнів, які покинули свою мирну працю і взялися за ратну. Пішли на війну, але і там їхні руки тягнуться до звичних домашніх справ. Не можу забути атмосферної фронтової світлини: на бруствері свого польового укриття вчорашні закарпатські ґазди рядочками посадили цибулю. Або ось таке відео: «Васильович», воїн передпенсійного віку, з допомогою зігнутих металевих прутиків знайшов в окопі водоносне місце — і за кілька годин викопав криницю із джерельною водою. Щоб криниця не обсипалася, щоб не засмічувалася вода, влаштував дерев’яний зруб з кришкою. Так було вирішено проблему із водопостачанням для всього підрозділу. На добутій воді варили їжу, втамовували спрагу, освіжалися нею, прали свої фронтові спецівки…
Наші воїни — унікальні. Їх не порівняєш із солдатом жодної іншої армії. У нас вона — народна! Наші воїни беруть у свої камуфляжні наплечники Біблію, історичні романи Василя Шкляра, мемуари легендарного британця Черчилля, який врятував свою країну від гітлера. Кладуть у рюкзаки хто сопілку, хто скрипку, а то й — цимбали. У польових своїх блокнотах і у смартфонах пишуть вірші про кохання…
Ось вам і відповідь, чому українці так затято боронять свою землю. Бо понад усе хочуть вирощувати хліб, пити джерельну воду зі своїх криниць, плекати сади, дітей і внуків. Хочуть працювати і любити. Дзвінки додому живлять їхню любов до України і ненависть до ворога.