Молдова буде повністю проросійською?
Її проєвропейські політики так захопилися боротьбою з корупцією, що можуть втратити незалежну державу
Дивна парламентська коаліція у Кишиневі, що складалася з проросійської Партії соціалістів Республіки Молдова (ПСРМ) і проєвропейського блоку ACUM, «склеїла ласти». З ініціативи соціалістів парламент Молдови підтримав вотум недовіри уряду, який очолює представниця ACUM Мая Санду. Тепер вона або подасть у відставку, або, формально залишаючись на посаді прем’єр-міністра, матиме лише технічні повноваження. Проросійський президент Молдови Ігор Додон каже, після вотуму недовіри він не бачить Санду на чолі уряду. Тож, імовірно, на сусідню Молдову чекають дострокові парламентські вибори. Перемогу, прогнозують соціологи, здобудуть політичні сили, які орієнтуються на Москву.
Урядову коаліцію, яку парламент днями відправив у відставку, було створено в Молдові на початку літа. Цьому передувала тривала «коаліціада», під час якої три політичні сили, ПСРМ, ACUM і Демократична партія (ДП), якою «володіє» головний молдовський олігарх Влад Плахотнюк, ніяк не могли дійти згоди. ACUM перед виборами пообіцяв своїм виборцям за жодних умов не йти у коаліцію ані з проросійськими соціалістами, ані з ДП, якій політична сила Санду закидала корупцію. Чому ACUM усе-таки наважився створити уряд із ПСРМ? Проєвропейські політики Молдови вважали, що головне — завдати удару по корупціонеру Плахотнюку, і заради цієї шляхетної мети можна навіть із самим чортом об’єднатися, не те що зі соціалістами… До того ж дивну молдовську коаліцію підтримали впливові закордонні гравці — Росія, Євросоюз і США (їхні спецпосланці були присутні у залі парламенту Молдови під час голосування).
Із Плахотнюком начебто розібралися, олігарх із Молдови виїхав (утім, свій вплив на депутатів від ДП зберіг). А от із реформами, які обіцяв уряд Санду, вийшло не так гладко. Що й не дивно, враховуючи діаметрально протилежну орієнтацію коаліціянтів… Формальним приводом для виходу соціалістів із коаліції стали урядові правки до закону «Про прокуратуру», згідно з якими право обирати кандидатів на пост генпрокурора одержав би прем’єр. Соціалісти заявили, що це порушення коаліційних домовленостей, і внесли у парламент вотум недовіри уряду. Його підтримали й депутати від ДП, помстившись у такий спосіб Санду за Плахотнюка.
Найімовірніше, через два місяці у Молдові відбудуться дострокові парламентські вибори. У принципі, соціалісти можуть створити коаліцію з ДП, і тоді виборів не буде. Але соціологи прогнозують, що ПСРМ може збільшити кількість мандатів у парламенті, і навряд чи партія Додона відмовиться від такої можливості. На місцевих виборах, які відбулися у Молдові після формування урядової коаліції у складі ПСРМ і ACUM, проєвропейський блок показав слабкий результат, зокрема, програв соціалістам посаду мера столиці, Кишинева. Схоже, виборці ACUM не подарували партії Санду неприродного «кохання» з проросійською партією Додона… На дострокових парламентських виборах, за прогнозами соціологів, більшість можуть вибороти ПРСМ, іще більш проросійська «Наша партія» і популістська сила «Шор», яку не можна назвати проєвропейською. Тож цілком можливо, що прокремлівському президенту Молдови Додону складе компанію прокремлівський прем’єр-міністр.
У Кремлі, без сумніву, зараз тішаться, адже підступний російський план із «привласнення» Молдови, частиною якого було створення (за участі наївних «західних партнерів») дивної коаліції, увінчався успіхом. Московські куратори Додона добре знали, навіщо його партія йде у коаліцію з партією Санду…
А може, блоку ACUM варто було все-таки створити коаліцію з формально проєвропейською Демократичною партією Плахотнюка? Так, корупція нікуди би не ділася (зрештою, навряд чи за ті кілька місяців її значно поменшало). Зате зараз не думали би про те, як не перетворитися на колонію Путіна.