Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Прем’єр-міністром Румунії буде... Орбан

Не Віктор, як у сусідній Угорщині, а Людовік

Президент Румунії Клаус Йоганніс повідомив, що доручив формування нового уряду Людовіку Орбану, лідерові донедавна опозиційної Національно-ліберальної партії (PNL). Якщо уряд Орбана одержить у парламенті вотум довіри, то працюватиме до парламентських виборів, запланованих на грудень наступного року.

Минулого тижня пар­ламент Румунії під­тримав внесений опозицією вотум недовіри соціал-демократичному уря­ду Віоріки Денчіле. Опозиція звинуватила її, зокрема, у не­компетентності й блокуванні державних інвестицій. Ініціа­тором вотуму недовіри уряду Денчіле була партія Орбана.

Як пише інформагенція DPA, опозиція розраховує, що, поваливши уряд соціал-демократів, одержить додат­кову підтримку виборців на президентських виборах 10 листопада. Кожне з опози­ційних угруповань вистави­ло на цих виборах свого кан­дидата.

Румунська урядова коа­ліція, головною силою якої є Соціал-демократична пар­тія (PSD), втратила більшість у парламенті ще наприкін­ці серпня, коли до опозиції перейшла ліберальна партія Alde. У такий спосіб ця полі­тична сила відреагувала на те, що її лідер не став єдиним кандидатом від урядової ко­аліції на президентських ви­борах. Замість голови Alde соціал-демократи вистави­ли на бій з чинним президен­том Йоганнісом тепер уже експрем’єрку Денчіле.

У травні цього року на виборах до Європейсько­го парламенту правляча PSD програла опозиційній PNL. Але після тієї поразки прем’єрка Денчіле запев­нила, що й надалі залиша­тиметься при владі. Мов­ляв, «румуни довіряють чинному уряду», і взагалі «це були вибори до Євро­парламенту, а не до парла­менту Румунії»…

Уряд соціал-демокра­тів давно втратив довіру ба­гатьох румунів, насампе­ред жителів великих міст, які протягом останніх років не раз виходили на масові про­тестні акції. Їх підтримував і президент Йоганніс. Уряд, обурювалися демонстран­ти, намагається зупинити боротьбу з корупцією, зо­крема, «відмазати» колишніх чиновників, засуджених за хабарі. Румуни активно про­тестували проти ухвалених парламентом у середині ми­нулого року змін до антико­рупційного законодавства. Ці протести підтримали чи­мало суддів і прокурорів, а також опозиційні партії і Рада Європи.