За західним кордоном без змін
За прогнозами соціологів, на виборах у Польщі знову переможе правляча зараз партія – консервативний ПіС
У неділю, 13 жовтня, у сусідній Польщі відбудуться парламентські вибори. За даними соціологічного опитування, яке на початку місяця провели Польська прес-група й Дослідницький центр Dobra Opinia, «поріг» на виборах до Сейму подолають чотири політичні сили. Найбільше голосів виборців, понад 48%, соціологи віддають правлячій консервативній партії «Право і Справедливість» (на виборах чотири роки тому ПіС мав на 10% менше). З таким результатом політична сила Ярослава Качинського матиме у Сеймі 254 мандати. Тобто ПіС матиме самостійну більшість і не потребуватиме партнерів по коаліції.
На другому місці, прогнозують соціологи, опиниться «Громадянська коаліція», до якої увійшли опозиційні й ліберальні «Громадянська платформа» і «Сучасна PL», — 27,7% голосів виборців (138 мандатів). «Бронзу» візьме на парламентських виборах блок «Лівиця», до якого увійшли, зокрема, «Союз демократичної лівиці» та антиклерикальна партія «Весна», лідером якої є Роберт Бєдронь, колишній депутат Сейму від «Руху Палікота» й президент, тобто міський голова, Слупська. (Бєдронь був першим польським політиком, який публічно заявив про свою нетрадиційну сексуальну орієнтацію). «Лівиці» прогнозують понад 12% голосів виборців, що дасть цій політичній силі 49 мандатів.
Виборчий бар’єр має подолати, за даними опитувань, також Польська селянська партія, яка на ці вибори йде єдиним списком із популістською партією Kukiz'15. «Селянам» соціологи прогнозують 6,5% голосів, що дасть їм 18 мандатів у Сеймі. П’ятий результат, за даними опитування, покаже на виборах праворадикальна й антиєвропейська «Конфедерація «Свобода і Незалежність». Польським «нацикам» соціологи прогнозують трохи понад 4% голосів. Це нижче прохідного бар’єра, але теоретичні шанси на потрапляння до Сейму «Конфедерація» зберігає.
Опозиційна «Громадянська коаліція» (ГК), на думку соціологів, може перемогти лише у двох воєводствах — Поморському й Західнопоморському. У першому ГК прогнозують 41,4% голосів (проти 38,8% голосів за ПіС), у другому — 39,5% (проти 37,7%). Усі решта 14 воєводств «забере» правляча партія. Найбільшу підтримку виборців ПіС має у східних регіонах Польщі. У Підкарпатському воєводстві за партію Качинського хочуть голосувати понад 66% опитаних, у Малопольському — близько 59%, у Любельському — близько 60%, у Свєнтокшиському — близько 57%. У Мазовецькому воєводстві, на території якого розташована Варшава, «Право і Справедливість» має підтримку понад 48% виборців, а «Громадянська коаліція» — понад 28%.
Чому значна частина польських виборців і надалі довіряє правлячій партії? По-перше, ситуація у польській економіці залишається стабільною: доходи працівників приватних компаній постійно збільшуються, а темпи зростання польського ВВП, хоча й трішечки пригальмували, залишаються одними з найвищих у Європейському Союзі. По-друге, уряд розширив дію програми «500 плюс», за якою на кожну другу й наступну дитину сім’я одержує по 500 злотих (3000 гривень) на місяць: тепер така грошова допомога належиться також на першу дитину в сім’ї, — якщо дохід на її члена не перевищує 800 злотих на місяць. Базовий електорат партії Качинського — жителі сіл і невеличких містечок, тобто люди з невисокими доходами. Для таких родин, особливо багатодітних, програма «500 плюс» стала справжнім рятівним колом.
По-третє, перед виборами уряд не шкодував нових «цукерок» для виборців. Лідер правлячої партії Ярослав Качинський і прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький оприлюднили нещодавно «П'ятірку ПіС» — п’ять обіцянок на перші сто днів роботи нового уряду. За словами Качинського, це зниження соціального внеску для малого бізнесу, забезпечення усім селянам рівних за розміром дотацій, запровадження профілактичних медичних обстежень для усіх громадян віком понад 40 років, побудова не менше ста об’їзних доріг, а також… 13-та й навіть 14-та пенсії.
Моравецький каже, будівництво об’їзних доріг навколо польських міст співфінсуватиме ЄС, загалом це коштуватиме 20 мільярдів злотих. 13-ту пенсію польским «емеритам» обіцяють уже наступного року, 14-ту — 2021-го. Для профілактичних медобстежень уряд, каже прем’єр, уже закупив «томографи й різну медичну апаратуру». З початку наступного року, малі фірми («перукарні, автомайстерні, цукерні, пекарні»), дохід яких не перевищує 10 тисяч злотих на місяць, а прибуток — 6 тисяч, платитимуть щомісяця у середньому на 500 злотих менше соціального внеску.
І, нарешті, на користь ПіС може зіграти рішення президента США Дональда Трампа, який акурат напередодні виборів до Сейму подарував Польщі «безвіз». За словами Трампа, він підписав рішення про включення Польщі до американської безвізової програми, Visa Waiver Program. (Це стало можливим після того, як Варшава виконала обов’язкову умову цієї програми: рівень відмов польським претендентам на туристичні й бізнесові візи до США впав нижче 3%). Тож невдовзі поляки зможуть полетіти до Америки без візи, на 90 днів. Про «безвіз» із Трампом домовлявся під час свого візиту до США президент Польщі Анджей Дуда, тож значна частина польських виборців вважатиме «безвіз» досягненням теперішньої влади. І знову її підтримає.