Польські вчителі хочуть більше грошей
Уряд пропонує підняти їм зарплатню на 15% - до 3815 злотих. Але середня по країні в лютому — 4864
У середу, 10 квітня, у польських школах мали розпочатися іспити. А за два дні до того польські вчителі розпочали масштабний страйк, організований двома профспілками, Союзом польських учителів (ZNP) і Форумом профспілок. Як повідомив голова ZNP Славомир Броняж, у страйку беруть участь педагоги 75% польських шкіл, тобто близько 600 тисяч осіб. Головна вимога страйкарів — негайне збільшення заробітної плати.
Віце-прем'єр Беата Шидло заспокоювала батьків: «Іспити відбудуться, за це відповідають директори шкіл і Центральна екзаменаційна комісія». Знаючи, що профспілки готуються до страйку, міністерство освіти Польщі вжило запобіжних заходів: дозволило бути членами екзаменаційних комісій у школах усім, хто має відповідну педагогічну кваліфікацію (у тому числі особам, які взагалі не працюють у школах).
За словами Шидло, мета уряду — добитися «значного підвищення заробітних плат для вчителів до 2023 року». Віце-прем'єр визнала, що теперішні зарплати польських учителів не можуть їх задовольнити, але водночас наголосила: «попри додавання чергових мільярдів злотих», уряд не зможе «повністю забезпечити зростання винагород, яких очікують учителі».
Пропозиція уряду, яку напередодні страйку відкинули профспілки, передбачає поступове підвищення учительських зарплат до вересня на 15%, тобто до 3815 злотих на місяць (для вчителя з відповідним стажем). Чому профспілки на це не погодилися? По-перше, навіть після підвищення вчительська зарплатня значно поступатиметься середній зарплатні у Польщі, яка вже у лютому цього року становила 4864 злотих на місяць. А по-друге, польські вчителі, схоже, образилися на владу, яка про них «забула».
У травні 2019 року поляки голосуватимуть на виборах Європейського парламенту, а восени обиратимуть депутатів Сейму й Сенату. Правляча партія «Право і Справедливість» (ПіС) агітує виборців новими соціальними ініціативами. Зокрема, серед пунктів програми «П'ятірка плюс», про яку оголосив лідер ПіС Ярослав Качинський, є такі: розширення програми «500 плюс» (починаючи з липня, по 500 злотих на місяць платитимуть не лише на кожну другу й наступну дитину в сім’ї, а й на першу дитину в багатодітній родині) і виплата усім пенсіонерам 13-ї пенсії (у розмірі тисяча злотих). Лише на розширення програми «500 плюс», підрахувала опозиція, з бюджету піде додаткових 20 мільярдів злотих.
Багатодітні родини й пенсіонери є основою електорату консерваторів, тож увага уряду ПіС до цих категорій виборців зрозуміла. Учителі вважають, що теж на неї заслуговують, тож вирішили нагадати про себе страйком. Момент вибрали слушний: до виборів у Європарламент залишилося трохи більше місяця.